Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-03-29, 13:09 Autor: Radio Opole

Coraz więcej ludzi chce poznać swoje korzenie

Rośnie liczba osób tworzących drzewa genealogiczne własnych rodzin. Informacje o swoich przodkach można zebrać m.in. w krajowych i zagranicznych archiwach państwowych. Te w ostatnim czasie obsługują coraz więcej petentów. A wszystko, dlatego, że dziś dostęp do takich informacji jest zdecydowanie łatwiejszy niż kilkanaście lat temu.

Drzewo genealogiczne Macieja RogaDrzewo genealogiczne Macieja Roga z Brzegu obejmuje ponad sześć tysięcy osób. Pracuje nad nim od kilkunastu lat. Ale jak sam przyznaje, ostatnie lata i łatwy dostęp do archiwów państwowych sprawiły, że można dziś odnaleźć takie perełki, jak te z początków XVIII wieku.

Maciej Róg dzięki swojej pasji przekonał się, że członkowie jego rodziny mieszkają w różnych zakątkach ziemi.

Okazuje się, że takich pasjonatów na Opolszczyźnie przybywa. Widać to po statystykach Archiwum Państwowego w Opolu.

Zdecydowanie łatwiejszy dostęp do dokumentów państwowych i wszechobecny internet to główne źródła informacji dla takich osób. Poza tym zwykła ludzka ciekawość również odgrywa ważną rolę.

Maciej Stępień (oprac. JM)

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej 2022-10-07, godz. 09:18 Przejazd ul. Powstańców Śląskich w Opolu już otwarty Zgodnie z zapowiedzią przejazd pod wiaduktem na ulicy Powstańców Śląskich w Opolu został otwarty dla pieszych i samochodów. Co oznacza, z ulic na Pasiece… » więcej 2022-10-06, godz. 20:30 W Brzegu na razie bez smogowego problemu. W poprzednich sezonach mieszkańcy zgłaszali możliwych trucicieli W Brzegu na razie nie ma większych problemów z jakością powietrza. Tamtejsza straż miejska nie odnotowuje też zgłoszeń o możliwym spalaniu w piecach niedozwolonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »