Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-10-05, 13:36 Autor: Witold Wośtak

Niemodlin: najlepsi kucharze i ich popisowe potrawy z karpiem. "Najważniejszy smak" [ZDJĘCIA]

Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Jędrzej Łuczak]
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Jędrzej Łuczak]
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Witold Wośtak]
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Witold Wośtak]
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Witold Wośtak]
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Witold Wośtak]
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Witold Wośtak]
Ogólnopolski Konkurs Kulinarny "Czas na rybę!" 2024 [fot. Witold Wośtak]
6 drużyn rywalizowało w Ogólnopolskim Konkursie Kulinarnym "Czas na rybę!" w namiocie na błoniach Zamku Książęcego w Niemodlinie. To część trwającego 12. Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego.
Można kupić świeżego karpia oraz inne potrawy z ryb, do tego warsztaty kulinarne, degustacje, pokazy i atrakcje dla dzieci.

- W tym roku mamy wyjątkowo liczne i wybitne jury, bo przyjechali między innymi przedstawiciele wszystkich ogólnopolskich stowarzyszeń kucharskich. Jest Marcin Przybysz, jeden z najbardziej znanych i uznanych szefów kuchni w Polsce, ale mamy też Roberta Sowę, który przyjechał do nas z Warszawy. Jest także Wojtek Harapkiewicz czy Giancarlo Russo, także duże nazwiska z wielkiego świata kulinarnego - mówi Aleksandra Czerkawska, wiceprezes Grupy Rybackiej "Opolszczyzna".

Wojciech Harapkiewicz, jeden z jurorów konkursu kulinarnego, zaznacza, że najważniejszy i najbardziej punktowany jest smak.

- Dookoła tego smaku są takie kwestie jak gospodarka towarem, czyli odpowiednie wykorzystanie, zwrócenie uwagi, by na koniec było jak najmniej odpadów lub żeby były użyte. Ości czy głowy można na przykład wykorzystać do robienia sosu czy jakiejś zupy. Liczą się również różne techniki kulinarne - im więcej, tym lepiej - czyli pieczenie, duszenie, smażenie, gotowanie. Warto również zwrócić uwagę na ekologię przy korzystaniu z różnych toreb.

Piotr Dzikowski, uczestnik konkursu kulinarnego z Pabianic, zdradza autorski przepis na potrawę z karpia.

- Chcemy wykorzystać trochę inne techniki, niż widzieliśmy na zdjęciach innych uczestników. My nie wchodzimy jednak w fileta, bo będziemy robić roladę, do tego dodatki w postaci wykorzystania kiszonek. Będzie również "pirejka", żeby podkręcić dodatkowo ten smak. Sezonowość jest przede wszystkim, bo jednak mamy już jesień i kiszonki zaczynają górować.

Aleksandra Czerkawska zaprasza na jutrzejszą część, kiedy to pogoda ma być bardziej zachęcająca.

- Niedziela od 11:00 do 18:00. W programie między innymi degustacje - wielka patelnia potraw z karpiem, degustacje znanych szefów kuchni. Do tego forum dyskusyjne o tytule "Smaczna przemiana karpia", czyli rozmowy o jedzeniu, ale też rozmowy kulinarne. W planie jest też charytatywny pokaz kulinarny dla kucharza Michała, który ciężko choruje. Mamy także szereg zróżnicowanych atrakcji dla dzieci.

Jak co roku Radio Opole jest patronem medialnym Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego.
Aleksandra Czerkawska 1
Wojciech Harapkiewicz
Piotr Dzikowski
Aleksandra Czerkawska 2

Wiadomości z regionu

2024-11-07, godz. 20:00 "To linia pilotażowa". Opolski ratusz o trasie i częstotliwości jazdy "30" - To linia pilotażowa, nigdy wcześniej żaden autobus nie jeździł ulicą Krapkowicką. Monitorujemy zainteresowanie - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego… » więcej 2024-11-07, godz. 20:00 Dom Dziecka w Krasym Polu otrzyma milion złotych na remont po powodzi Dom Dziecka w Krasym Polu, w powiecie głubczyckim otrzyma milion złotych na remont zniszczonych pomieszczeń w czasie powodzi. Pieniądze przekaże Fundacja… » więcej 2024-11-07, godz. 19:30 "Dużo ciekawych doświadczeń”. Naukobus Centrum Nauki Kopernik przyjechał do Prudnika Eksperymentować oraz poznawać naukę i zjawiska przyrodnicze poprzez zabawę mogą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Prudniku. Możliwości takie daje mobilna… » więcej 2024-11-07, godz. 17:20 "Taka pomoc jest ważna". Domy modułowe dla powodzian stanęły w Przeczy Najbardziej poszkodowane dwie rodziny w czasie wrześniowej powodzi będą miały gdzie zamieszkać. » więcej 2024-11-07, godz. 17:00 Dynamiczna czy niebezpieczna jazda? Zdania o kierowcach autobusów podzielone [INTERWENCJA] Jeżdżą dynamicznie, szarpią i gwałtownie hamują. To część zarzutów pasażerów miejskich autobusów do kierowców MZK w Opolu. Z prośbą o interwencję… » więcej 2024-11-07, godz. 17:00 Ogromna choinka pojawiła się na opolskim rynku. Drzewko będzie ozdobą świątecznego jarmarku Na opolskim rynku ruszyły przygotowania do jarmarku bożonarodzeniowego. Przy ratuszu stanęła ogromna żywa choinka. Montaż tak dużego drzewka nie byłby… » więcej 2024-11-07, godz. 16:30 Trwa remont ulicy Łokietka w Brzegu. Utrudnienia do końca roku Nowy chodnik po obu stronach i wymiana nawierzchni - to planowane efekty rozpoczętego właśnie remontu fragmentu ulicy Łokietka w Brzegu. Zanim jednak kierowcy… » więcej 2024-11-07, godz. 16:30 Nysa: stypendia mają pomóc w pozyskaniu lekarzy deficytowych specjalizacji Nyskie starostwo chce zwiększyć liczbę medyków w powiecie. Samorząd funduje stypendia dla studentów medycyny. Kwota miesięcznego wsparcia to 2,5 tys. z… » więcej 2024-11-07, godz. 15:44 Problemy z wodą w dwóch wsiach gminy Gogolin. Podstawiono cysterny Uwaga mieszkańcy wsi Dąbrówka i Zakrzów w gminie Gogolin. Komunalne Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Sp. z o.o. w Gogolinie informuje, iż woda w sieci wodociągowej… » więcej 2024-11-07, godz. 15:30 Nysa: skradzione łupy z garażu szybko wróciły do właściciela 28-latek, który okradł garaż w miejscowości Jędrzychów, w powiecie nyskim, jest już w rękach policji. Młody mężczyzna miał ukraść samochód, quada… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »