Radio Opole » Wiadomości z regionu
2013-02-27, 16:08 Autor: Radio Opole

Kto powinien weryfikować oświadczenia majątkowe?

Czy samorządowcy naruszają prawo nie ujawniając w oświadczeniach majątkowych swoich dochodów? Według przepisów zarówno karnych, jak i skarbowych - tak. Inaczej twierdzą urzędnicy wojewody. Wszystko zaczęło się od ujawnienia niepełnych danych w oświadczeniu majątkowym przewodniczącego Rady Gminy w Olszance. Walenty Oliwa w punkcie VIII nie wpisał ani swojej emerytury, ani diety, choć miał taki obowiązek.

 Proceder trwał od kilku lat, ale analiza merytoryczna Urzędu Wojewódzkiego w Opolu nie wykazała naruszeń przepisów prawa.
Przepisy skarbowe mówią jasno, co powinno znaleźć się w punkcie VIII w danym oświadczeniu majątkowym. M.in. pensja, dieta, renta i emerytura. Żadne z tych dochodów nie znalazły się w oświadczeniu majątkowym przewodniczącego Rady Gminy w Olszance. Dodatkowo Walenty Oliwa podpisał się pod tym oświadczeniem, że jest prawdziwe.

Według dr Grzegorza Makowskiego z Fundacji Batorego, wojewoda opolski powinien sprawę oddać organom ścigania. - Powinien skierować takie oświadczenie do kontroli skarbowej. Natomiast jeśli ma poważne wątpliwości, co do prawdziwości stwierdzeń, które są zawarte w tym oświadczeniu, to w ustawach samorządowych, w przepisach, które opisują tryb składania oświadczeń, są też przepisy karne. Jeśli są uzasadnione podejrzenia, do prokuratury powinno zostać zgłoszone podejrzenie o popełnieniu przestępstwa, które polega na tym, że się poświadczyło nieprawdę w oświadczeniu majątkowym - tłumaczy dr Grzegorz Makowski.

- Wojewoda zwracał uwagę radnym o nieprawidłowościach w zakresie punktu VIII – tłumaczy Jacek Szopiński, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego. - Te uchybienia dotyczyły pominięcia informacji, które są organowi, w tym przypadku Wydziałowi Nadzoru i Kontroli, wiadome, bo do oświadczenia dołączone jest zeznanie podatkowe czy też ewentualnie wiedza na temat wysokości diety jest zawarta w ogólnodostępnej uchwale. W ocenie Wydziału Nadzoru i Kontroli, wskazane okoliczności ze względu na swój charakter nie miały na celu zatajenia prawdy i pozostawały bez wpływu na wynik postępowania - wyjaśnia Jacek Szopiński.



Dr Makowski z Fundacji Batorego podkreśla, że oświadczenie majątkowe to oświadczenie majątkowe. - Pokazanie wojewodzie PIT-u to jakaś inna procedura, której ja nie znam. Oświadczenie jest dosyć jasne. Trzeba tam wykazywać wszystkie dochody, które osoba sprawująca funkcję osiąga - dodaje dr Makowski.



Według niektórych opolskich samorządowców, oświadczenia majątkowe powinny być dostępne dla mieszkańców, którzy mogą sprawdzić na BIP-ie danego radnego, wójta, czy burmistrza. - Wyborcy powinni wiedzieć, co się dzieje, a w szczególności jeśli chodzi o osoby pełniące funkcję burmistrza czy wójta. Podatnik powinien mieć możliwość przeanalizowania z jakich źródeł jego burmistrz osiąga dochód - uważa radny Grzegorz Chrzanowski z Brzegu.

Według Janusza Gila, brzeskiego samorządowca z kilkunastoletnim stażem, oświadczenia majątkowe powinny być dostępne dla różnych instytucji. - To odpowiednie służby powinny się tym zająć. Tak samo dla mnie kontrolowanie przez przewodniczącego rady jest iluzoryczna. Bo co ja mogę jako przewodniczący rady skontrolować? - pyta Janusz Gil.



Dodaje także, że skoro mamy takie, a nie inne przepisy, to trzeba się do nich zastosować. - Trzeba ujawniać dochody, również żony. Ja nie mam z tym kłopotu, ale czasem żony prowadzą własne interesy, nie zawsze mają rozdzielność majątkową i wtedy sytuacja nie jest właściwa - uważa Janusz Gil.



Skoro urzędnicy nie stwierdzili nieprawidłowości, radny z Olszanki nie poniesie za to żadnych konsekwencji.

Przez trzy dni próbowaliśmy uzyskać opinię w tej sprawie w ministerstwie administracji i cyfryzacji. Niestety biuro prasowe resortu do dziś nie odpowiedziało nam na zadane pytania.

Przeczytaj także: Poświadczają nieprawdę w oświadczeniach majątkowych?

Maciej Stępień (oprac. JM)

Wiadomości z regionu

2024-09-26, godz. 19:00 "Czy jeszcze jest sens istnienia takiego powiatu?”. Powiat prudnicki chce przekazać drogi gminom Powiat prudnicki zamierza przekazać gminom blisko 100 kilometrów dróg, którymi zarządza. Wzbudza to kontrowersje w gminach. Natomiast władze powiatu powołują… » więcej 2024-09-26, godz. 18:45 Powiat opolski zaczyna szacowanie strat po powodzi. Najgorzej jest w Niemodlinie Niemodlin - to gmina, która w powiecie opolskim została najbardziej poszkodowana w czasie powodzi. Ucierpiały obiekty użyteczności publicznej, m.in. budynek… » więcej 2024-09-26, godz. 17:44 "Prosimy, aby nie odwoływać pobytów". Branża hotelowa mierzy się ze skutkami powodzi W Pokrzywnej i Jarnołtówku wszystkie obiekty noclegowe, według danych Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej funkcjonują normalnie. Ale - jak przekazuje… » więcej 2024-09-26, godz. 17:23 "Pokazują talenty wokalne czy taneczne". To 5. Festiwal Radości w Prudniku W Prudniku wiele pozytywnej energii przekazali występujący podczas Festiwalu Radości. To już piąta edycja Prudnickiego Przeglądu Twórczości Artystycznej… » więcej 2024-09-26, godz. 17:20 W gminie Lewin Brzeski można już bez obaw pić wodę z kranu. Sanepid potwierdza Woda w kranach mieszkańców gminy Lewin Brzeski jest zdatna do picia. Tę bardzo dobrą i wyczekiwaną dla mieszkańców informację przekazał Państwowy Powiatowy… » więcej 2024-09-26, godz. 16:36 Zderzenie w Ligocie Prószkowskiej Do zderzenia dwóch aut doszło przed godziną 15 w Ligocie Prószkowskiej. » więcej 2024-09-26, godz. 16:30 Śp. profesor Kazimierz Szczygielski będzie miał w Opolu swoją ulicę Jedna z ulic w pobliżu ronda Politechniki Opolskiej będzie nosiła nazwę profesora Kazimierza Szczygielskiego. Z taką propozycją do radnych zwrócił się… » więcej 2024-09-26, godz. 16:00 Czynsze w Namysłowie mocno w górę. Mieszkańcy nie zgadzają się na taki wzrost Od listopada mieszkańców Namysłowa, zajmujących lokale komunalne czekają duże podwyżki czynszów. Mowa jest nawet o przeszło 120-procentowej podwyżce. » więcej 2024-09-26, godz. 15:54 "Każdy robi, co może". Lewobrzeżna część Głuchołaz sprząta 'Oby tylko zima nie przyszła szybko'. Te słowa powtarzają między innymi mieszkańcy lewobrzeżnej części Głuchołaz, bo mają nadal bardzo dużo pracy przy… » więcej 2024-09-26, godz. 15:52 Mieszkańcy Bodzanowa podnoszą się po wielkiej wodzie. Mówią o latach pracy Część sołectwa nadal nie ma prądu, nie wszędzie jest dostęp do wody bieżącej, a wielu mieszkańców ma utrudnione nawet wyjście z podwórka. Sołectwa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »