Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-09-06, 16:00 Autor: Jakub Biel

Ekstremalne zagrożenie pożarowe. Upały dają się we znaki leśnikom, strażakom i rolnikom

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ćwiczy na dostrzegalni przeciwpożarowej [fot. Sławomir Mielnik]
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ćwiczy na dostrzegalni przeciwpożarowej [fot. Sławomir Mielnik]
Upał w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Upał w Opolu [fot. Jędrzej Łuczak]
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ćwiczy na dostrzegalni przeciwpożarowej [fot. Sławomir Mielnik]
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego ćwiczy na dostrzegalni przeciwpożarowej [fot. Sławomir Mielnik]
Brak opadów od wielu dni i wysokie temperatury powietrza przełożyły się na spadek wilgotności ściółki i wzrost zagrożenia pożarowego – alarmują strażacy i leśnicy. Jak wynika z danych Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW na terenie całej Polski utrzymuje się ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach. Przez wysokie temperatury cierpią również rolnicy.
- Ostrzegamy, bo zagrożenie jest bardzo duże - mówi st. kpt. Paweł Kolera, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.

- Ostatni tydzień pokazuje, że 30 stopni na termometrach to jednak norma. Wiąże się to z pewnymi zagrożeniami. Pierwsze, co przychodzi na myśl, to bardzo trudna sytuacja w lasach. Ściółka jest bardzo wysuszona. Dodatkowo, ostatnie dni to bardzo mocne porywy wiatru, więc w tym przypadku wystąpienie jakiegokolwiek ognia w lesie, powoduje bardzo szybkie rozprzestrzenienie, a to może skutkować bardzo dużymi pożarami lasów.

- Przestrzegamy i zachęcamy do tego, aby zachować w lesie szczególne bezpieczeństwo - mówi Paweł Opalach, starszy specjalista ds. ochrony przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Opole.

- Korzystajmy z tego lasu, ale jednak w sposób odpowiedzialny. Nie zostawiajmy samochodów na dojazdach i drogach przeciwpożarowych. Nie palmy w lesie papierosów, nie rzucajmy niedopałków. Nie zostawiajmy również pustych butelek. Nie stwarzajmy tego ewentualnego pożaru lasu.

- Już liczymy straty spowodowane przez pogodę – mówi Weronika Przybyła, rolniczka z gminy Dąbrowa.

- Są straty w plonach i to duże. W pszenicach, jarowych. W pszenicach 50%. W jarowych nawet 70% strat. Grochy to samo - 50%. Kukurydzę zaczynamy kosić i jest 8, maksymalnie 10 ton. To też nie jest duży plon.

- Utrzymujące się wysokie temperatury mają przełożenie na poziom wód na terenie województwa opolskiego – mówi Linda Hofman, rzecznik prasowy regionalnego zarządu Wód Polskich w Gliwicach.

- Sytuacja niskiego stanu wód w korytach rzek na terenie Opolszczyzny utrzymuje się zwłaszcza na Budkowiczance i Stobrawie. To właśnie te rzeki wykazują od początku września niski stan wód. W dodatku z tendencją stałą, utrzymującą się.

Według prognoz IMGW wysokie temperatury, a co z tym związane wysokie zagrożenie pożarowe będzie obowiązywało w Polsce jeszcze przez kilka dni.
st. kpt. Paweł Kolera
Paweł Opalach
Weronika Przybyła
Linda Hofman

Wiadomości z regionu

2024-10-09, godz. 19:00 Ponad 12 tys. opolan zagłosowało na budżet obywatelski Zakończyło się głosowanie na Budżet Obywatelski Opola. Do 11. edycji złożono łącznie 116 projektów, w tym 90 dzielnicowych i 26 ogólnomiejskich. » więcej 2024-10-09, godz. 18:00 "Nie ma pralki, nie ma lodówki, boimy się zimy". Wronów w czwartym tygodniu po powodzi O obawach przed zimą mówią mieszkańcy Wronowa w gminie Lewin Brzeski. To już czwarty tydzień porządkowania domów i podwórek po przejściu wielkiej wody… » więcej 2024-10-09, godz. 17:45 Coraz bliżej rozstrzygnięcia przetargu na zaprojektowanie muzeum Kresów w Brzegu Jeszcze w tym miesiącu ma zostać wybrana firma, która przygotuje dokumentację dla powstającego w Brzegu muzeum Kresów. Do przetargu zgłosiło się 5 fi… » więcej 2024-10-09, godz. 17:30 Powódź w Prudniku: straty w infrastrukturze powiatowej sięgają 25 mln złotych Wrześniowa powódź obeszła się dość łagodnie z powiatową infrastrukturą - tak szacowanie strat ocenia starosta powiatu prudnickiego. Nie oznacza to jednak… » więcej 2024-10-09, godz. 17:18 Najpierw baza tymczasowa, docelowo nowa siedziba. Plan dla nyskich ratowników Nyscy ratownicy medyczni będą mieć tymczasową bazę. Docelowo - nową siedzibę. Powstanie też jednostka motocyklowa. Starosta nyski spotkał się z ratownikami… » więcej 2024-10-09, godz. 16:45 Minister rolnictwa ogłosił w Łosiowie szczegóły pomocy dla rolników poszkodowanych w powodzi 5 tysięcy złotych dopłaty do hektara zalanych upraw zbóż, kukurydzy, buraka cukrowego, ziemniaka i warzyw oraz 4 tysiące złotych do hektara soi. Czesław… » więcej 2024-10-09, godz. 15:42 Marek Staszewski na czele dwóch opolskich szpitali. "Łączymy team zarządzający" Jeden prezes i wspólny team kierowniczy - to założenia konsolidacji zarządzania Szpitalem Wojewódzkim w Opolu i Opolskim Centrum Onkologii. Co ważne, nadal… » więcej 2024-10-09, godz. 15:41 Trzej amatorzy cudzego sprzętu budowlanego zatrzymani przez kluczborską policję Elektronarzędzia i sprzęt budowlany padły łupem trzech włamywaczy zatrzymanych przez kluczborskich policjantów. Mężczyźni mieli okradać magazyny, domy… » więcej 2024-10-09, godz. 15:36 Budynek do wyburzenia, a co z kotami? Spór między fundacją a uczelnią i miastem Wyburzenie budynku - kością niezgody między fundacją „Kotomaniacy” a urzędem miasta i Uniwersytetem Opolskim. Chodzi o obiekt przy ul. Oleskiej 14 w Opolu… » więcej 2024-10-09, godz. 15:00 Opolska szkoła podstawowa nr 10 do rozbudowy. 14 firm chętnych 14 firm zgłosiło się do przetargu na rozbudowę szkoły podstawowej nr 10 przy ul Wróblewskiego w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »