Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-09-02, 07:30 Autor: IAR/PAP/ oprac. Cezary Puzyna

Plastikowa karta zamiast papierowej legitymacji. Od nowego roku jest więcej zmian w szkołach

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Sławomir Mielnik]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Sławomir Mielnik]
Uczniowie rozpoczynający naukę w I klasie szkoły podstawowej i I klasie szkoły ponadpodstawowej dostaną legitymację w formie plastikowej karty. E-legitymację będzie dostawał każdy kolejny rocznik.
- Uczniowie starszych roczników, którzy wcześniej otrzymali legitymacje papierowe, tradycyjne, zachowują swoje legitymacje. One zachowują swoją ważność” - mówi rzecznik MEN Piotr Otrębski.

E-legitymacja jest wielkości karty kredytowej. Jest utrzymana w kolorze jasnoróżowym. Oprócz zdjęcia i danych ucznia znajduje się na niej symbol mikroskopu. W tle są rysunki przedstawiające globus, kolbę stożkową i mikroskop. Jest na niej też informacja o uprawnieniu do ulg na przejazdy środkami komunikacji oraz miejsce na naklejki z hologramem.

Wszystkie legitymacje wydane po 13 lipca 2024 roku muszą mieć formę plastikowej kary. Ważna pozostaje mLegitymacja, czyli aplikacja na telefon, która potwierdza, że uczeń ma legitymację szkolną.

Wśród zmian w nowym roku szkolnym są także: odchudzona podstawa programowa z nową listą lektur, stopniowa likwidacja HiT czy emerytury stażowe dla nauczycieli. Ponadto od 1 września dzieci ukraińskie będą objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole.

Kolejna zmiana dotyczy oceny z religii i etyki na świadectwie: nie będzie ona wliczana do średniej ocen rocznych. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii miały zmienić się przepisy dotyczące tworzenia na tych lekcjach grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia dla wniosku dotyczącego zbadania rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii. W odpowiedzi MEN odpowiedziało, że to postanowienie zabezpieczające nie wywołuje skutków prawnych.

Z nowym rokiem szkolnym tygodniowy wymiar godzin przeznaczonych na nauczanie niemieckiego w formie dodatkowej nauki tego języka dla uczniów z mniejszości niemieckiej będzie znów wynosił trzy godziny tygodniowo.

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbędzie się dzisiaj (02.09) w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Oleśnie.

Wiadomości z regionu

2024-09-02, godz. 09:00 Braki kadrowe w opolskich szkołach? Wicekurator oświaty Marek Leśniak gościem Radia Opole - Sytuacja z wakatami nauczycielskimi wygląda zdecydowanie lepiej, podczas wakacji dyrektorzy szkół wykonali ogrom pracy - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2024-09-01, godz. 18:15 Aktorzy i gwiazdy telewizji zmagały się na XXVI Art Cup w Mosznej Za nami dwa dni widowiskowych zmagań w jeździectwie. W mistrzostwach gwiazd Art Cup w Mosznej udział wzięli znani i bardzo popularni aktorzy oraz gwiazdy telewizji… » więcej 2024-09-01, godz. 17:45 Mieszkanie za remont w Kędzierzynie-Koźlu. Są jednak kryteria Gmina Kędzierzyn-Koźle wskazała 20 lokali, które odda w zamian za ich remont. Z takiej oferty mogą skorzystać mieszkańcy, którzy szukają dla siebie większego… » więcej 2024-09-01, godz. 16:00 Zmiana organizacji ruchu między Nysą a Pakosławicami. Zaawansowanie prac na DK46 to 80 procent Zmiany zostaną wprowadzone we wtorek (3.09). - Kierowcy na wysokości zjazdu z obwodnicy Nysy pojadą prawą stroną jezdni w kierunku Pakosławic - informuje… » więcej 2024-09-01, godz. 15:35 Dąb 800-lecia Niemodlina zasadzony. "Ma łączyć pokolenia" [ZDJĘCIA] Dąb 800-lecia Niemodlina zasadzony przy miejscowym zamku. » więcej 2024-09-01, godz. 14:40 Szkoły w Gogolinie po remontach. W poniedziałek pierwszy dzwonek Malowanie klas i korytarzy, remonty dachów, sanitariatów czy montaż nowych urządzeń na placach zabaw - samorząd Gogolina informuje, że ich szkoły i przedszkola… » więcej 2024-09-01, godz. 13:50 "Musimy wyciągać wnioski". 85. rocznica wybuchu II wojny światowej [ZDJĘCIA] Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej. » więcej 2024-09-01, godz. 13:15 Marcin Ociepa pyta o oddziały położnicze. Obawia się likwidacji tych w Głubczycach i Brzegu Opolski poseł Marcin Ociepa informuje, że według projektu zmiany ustawy o świadczeniu opieki zdrowotnej zagrożone są szpitale w województwie opolskim. » więcej 2024-09-01, godz. 12:10 Szpital w Prudniku do remontu. Inwestycja za 9 mln złotych Prawie 9 milionów złotych będzie kosztowała modernizacja szpitala w Prudniku. Zadania w systemie 'zaprojektuj i wybuduj' podejmie się konsorcjum firm z Głubczyc… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »