Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-24, 19:30 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Wandal na cmentarzu w Opolu. Zatruwa drzewa kwasem [INTERWENCJA]

Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Nieznany dotąd sprawca zniszczył i zatruł drzewo na cmentarzu Opole-Półwieś [fot. Monika Matuszkiewicz]
Najpierw wywierca dziurę w drzewie, a następnie wstrzykuje do niego toksyczną substancję. Taki mechanizm stosuje nieznany sprawca, który niszczy okazy na cmentarzu Opole-Półwieś. Sprawę postanowił nagłośnić Zakład Komunalny w Opolu, który zarządza obiektem. Ekologicznym wandalizmem zajęła się też opolska policja.
- Zauważyliśmy wywiercone dziury w drzewie i postanowiliśmy sprawę zgłosić odpowiednim organom - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

- Po konsultacji z pracownikiem naukowym z Uniwersytetu Opolskiego, jakby jednoznacznie zostało stwierdzone, że jest to działanie celowe człowieka. To jest nawiercanie dziurek w drzewie i wstrzykiwanie substancji, prawdopodobnie trującej. Nie wykluczone, że jest to jakiś kwas. my na dziś nie wiemy dokładnie co, ale wiemy, że przy oględzinach drzewa, pana profesora zapiekło jak dotknął, więc jest to jakaś substancja żrąca. Ewidentnie jest to po to, aby drzewo uschło.

Jak przekazał Radiu Opole młodszy aspirant Przemysław Kędzior, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Opolu, zawiadomienie o zniszczeniu drzewa wpłynęło na początku czerwca.

- W tej sprawie policjanci z komisariatu I przeprowadzili oględziny tego drzewa wspólnie z biegłym z zakresu dendrologii. Ustalani i przesłuchiwani są również możliwi świadkowie tego zdarzenia. Śledztwo prowadzone jest pod kątem przestępstwa z artykułu 181 Kodeksu karnego, to jest spowodowanie zniszczeń w przyrodzie.

Dodajmy, że takie przestępstwo zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. Policja apeluje również do osób, które mogą mieć jakiekolwiek informację na temat zniszczenia drzewa, o przekazanie ich funkcjonariuszom z komisariatu I przy ulicy Cmentarnej w Opolu.
Katarzyna Oborska-Marciniak
młodszy aspirant Przemysław Kędzior

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej 2024-07-15, godz. 12:40 Będzie kara, ale najpierw... ekspertyza. Co dalej ws. cisu z opolskiego Zaodrza Wykonawcy zewnętrznej ekspertyzy dotyczącej stanu cisu rosnącego przy ulicy Niemodlińskiej szuka Urząd Miasta Opola. To będzie podstawa do ukarania winnych… » więcej 2024-07-15, godz. 11:55 Zamiast 6 osób, było... 14. Przeładowany bus zatrzymany na A4 Mandat karny oraz zabrane prawo jazdy - tym dla młodego kierowcy busa skończyło się spotkanie z mundurowymi na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej 2024-07-15, godz. 11:48 Odra Opole czeka na start nowego sezonu Betclick 1. Ligi. Pierwszym rywalem Ruch Chorzów Trzy porażki i trzy remisy - to bilans meczów sparingowych piłkarzy Odry Opole w okresie przygotowawczym do nowego sezonu rozgrywek Betclick 1. Ligi. Niebiesko-czerwoni… » więcej 2024-07-15, godz. 11:38 Urząd marszałkowski podzielił pieniądze na renowacje zabytków. Jest 29 dotacji 29 dotacji na renowację zabytków w całym województwie opolskim wręczył wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. Łączna wartość dofinansowań to 1,2 miliona… » więcej 2024-07-15, godz. 11:27 Na 29 sprawdzonych, tylko 3 mogły jechać dalej. Porażające wyniki kontroli ciężarówek Zmasowane kontrole ciężarówek transportujących drewno przeprowadzili opolscy mundurowi inspekcji drogowej wspólnie ze Strażą Leśną. Skontrolowali 29 zestawów… » więcej 2024-07-15, godz. 10:37 Zuzanna Donath-Kasiura ocenia pozytywnie założenia reformy służby zdrowia - W tej reformie chodzi o jak najlepsze wykorzystanie potencjału szpitali, ich zasobów sprzętowych i personelu - tak o propozycjach reformy zdrowia przedstawionych… » więcej 2024-07-15, godz. 09:38 Opolscy rycerze sprawdzali się pod Grunwaldem. Znów wygrali "nasi" Kolejny raz wojska polsko-litewskie pobiły Krzyżaków pod Grunwaldem. W rekonstrukcji jednej z największych bitew średniowiecznej Europy uczestniczyła kilkunastoosobowa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »