Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-24, 17:00 Autor: Grzegorz Frankowski

"Chcemy się rozwijać". Inteligentne wioski w gminie Głubczyce

Wjazd do miejscowości Grobniki - [fot: Paweł Buczek]
Wjazd do miejscowości Grobniki - [fot: Paweł Buczek]
Sołectwa Pomorzowice i Grobniki w gminie Głubczyce przystępują do koncepcji inteligentnych wiosek ''Smart Villages''. Uchwałę w tej sprawie samorządowcy mają podjąć podczas środowej (26.06) sesji rady miasta.
Strategia została przygotowana w ramach grantu z Lokalnej Grupy Działania. Projekt zakłada inteligentny rozwój wsi, w oparciu o mocne strony danej miejscowości i posiadane zasoby. Tradycyjne usługi oraz nowe sieci mają być wzmacnianie za pomocą technologii cyfrowych, telekomunikacyjnych i innowacji, które mają polepszyć jakość życia.

- W tej strategii znajdują się założenia, jak się chcemy rozwijać, do czego chcemy dążyć. Jakie mamy mocne strony, ale też jakie mamy niedociągnięcia - mówi Paweł Buczek, sołtys Grobnik i radny miejski.

- Ten dokument jest naszym wewnętrznym dokumentem. Taki drogowskaz, w którą stronę chcemy iść. Ale, żeby można było użyć tej strategii, jako oficjalnego dokumentu ustawodawca wymyślił taką ścieżkę legislacyjną, że na samym końcu, żeby ta strategia stałą się dokumentem obowiązującym w naszym systemie prawnym, musi być przyjęta przez radę miejską. No i tak właśnie mam nadzieję uczynimy niebawem. Wtedy, kiedy pojawią się już konkretne środki potrzebne do wdrażania tej strategii, będziemy jej mogli użyć, jako dokumentu.

- Mieszkańcy tych miejscowości zaakceptowali ostateczny kształt tego programu na zebraniu wiejskim. Teraz zgodnie z przepisami rada miejska na najbliższej sesji przyjmie program ''Smart Villages'' – informuje Kazimierz Bedryj, zastępca burmistrza Głubczyc.

- Założenia są takie, że jeżeli ten program ''Smart Villages'' zostanie przyjęty, w ślad za tym pójdą środki unijne, dzięki którym będzie można wdrażać to, co dana miejscowość wypracowała. Chcemy, żeby nasze miejscowości się nie wyludniały, a liderzy danej miejscowości chcą stworzyć takie warunki, aby zatrzymać młodych. Żeby te miejscowości były dobrym miejscem do życia, żeby niczego im nie brakowało - komunikacji, dostępu do internetu, żeby żyli w w dobrym i czystym środowisku.

- Jeżeli chodzi o szeroko pojęty rozwój gminy, i jest on w zgodzie z mieszkańcami, no to każdą tego typu inicjatywę będziemy popierać – dodaje Justyna Zielińska, radna opozycyjna.

- Każda gmina, każde sołectwo ma inne potrzeby. Myślę, że jest on dopasowany do potrzeb lokalnych mieszkańców. Jeżeli mieszkańcy mają tego typu potrzeby - poprawa infrastruktury czy lepszy internet, czy cokolwiek innego, to oczywiście zgodnie z tymi potrzebami będziemy głosować raczej za.

Dodajmy, że fundusze na realizację zadań w ramach strategii ''Smart Villages'' mają pochodzić z programów unijnych.
Paweł Buczek
Kazimierz Bedryj
Justyna Zielińska

Wiadomości z regionu

2024-07-18, godz. 21:37 Opóźnienia na kolei po śmiertelnym wypadku pod Oławą. Ruch na linii Brzeg - Oława wstrzymany Mamy wstrzymany ruch pociągów na linii kolejowej Brzeg - Oława. Generuje spore opóźnienia na linii Opole - Wrocław i Brzeg - Oława. Dziś (18.07) wieczorem… » więcej 2024-07-18, godz. 20:41 Rekrutacja do szkół średnich w Opolu przebiegła spokojnie. Miejsc wystarczyło dla wszystkich chętnych Zakończyła się rekrutacja do szkół średnich. W stolicy regionu dla uczniów przygotowano 1700 miejsc w liceach, technikach i szkołach branżowych. Jak informuje… » więcej 2024-07-18, godz. 20:00 Master Truck w Polskiej Nowej Wsi. Zmiana organizacji ruchu na czas imprezy Master Truck, czyli zlot tuningowanych ciężarówek, rusza już w piątek (19.07). Organizatorzy spodziewają się wielu pojazdów i odwiedzających największą… » więcej 2024-07-18, godz. 17:31 Opole: kiedy zostanie dokończona ścieżka rowerowa wzdłuż ul. Częstochowskiej? Będzie kolejny fragment ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Częstochowskiej w Opolu. Trakt ma poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. » więcej 2024-07-18, godz. 17:23 Sześć miejsc opieki krótkoterminowej uruchamia DPS w Prószkowie Dom Pomocy Społecznej w Prószkowie uruchomi od 1 sierpnia ofertę opieki krótkoterminowej dla osób starszych i niepełnosprawnych, które wymagają całodobowej… » więcej 2024-07-18, godz. 16:15 Prudnik: remont podwórka bez pozwoleń. Mieszkańcy złożyli skargę na sąsiada Nadzór budowlany zatrzymał remont podwórka przy kamienicy w Prudniku. Prace prowadził mieszkaniec, który nie miał na to dokumentów. Materiał zapewniła… » więcej 2024-07-18, godz. 15:30 Kąpielisko Bolko kolejnym punktem na trasie "Mistrzowskiego Lata z Radiem Opole" [ZDJĘCIA, FILM] Słoneczna aura, czysta woda i piaszczysta plaża przyciągnęły rodziny z dziećmi na kapielisko Bolko w Opolu. To właśnie z tego miejsca nadawało dziś (18.07)… » więcej 2024-07-18, godz. 15:05 Ruszyła zbiórka podpisów w sprawie CPK. "To obywatelski projekt ustawy" Rozpoczęła się zbiórka pod obywatelskim projektem ustawy, która ma zobowiązać obecny rząd do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. » więcej 2024-07-18, godz. 14:34 Ukradł damskie garnitury i chciał je sprzedać w butiku obok. Teraz grozi mu kilka lat więzienia Do 5 lat więzienia grozi mężczyźnie, który miał ukraść dwa damskie garnitury ze sklepu odzieżowego w Namysłowie. 32-latek uciekł z towarem wartym tysiąc… » więcej 2024-07-18, godz. 14:30 Modernizacja peronów w regionie. Jesienią zakończą się prace w Zawadzkiem i Kolonowskiem W listopadzie zakończą się prace nad przystankami kolejowymi Zawadzkie i Kolonowskie w województwie opolskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »