Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-21, 15:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Bez nich wojsko nie funkcjonuje. Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej

Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Święto 10. Opolskiej Brygady Logistycznej [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
10. Opolska Brygada Logistyczna świętuje swoje 25-lecie. To właśnie ćwierć wieku temu NATO potrzebowało wyspecjalizowanej jednostki wojskowej, która wykona zadania zabezpieczenia logistycznego dla polskich kontyngentów wojskowych. Podczas uroczystości na placu apelowym dziękowano żołnierzom za ich służbę, a podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek wręczał odznaczenia i awanse służbowe.
- Przez 25 lat 10. Opolska Brygada Logistyczna wykuwała swoje doświadczenia nie tylko podczas działań w kraju, ale przede wszystkich na misjach zagranicznych - mówi mjr Piotr Płuciennik, dowódca grupy zabezpieczenia medycznego. - Były to misje w wielu zakątkach świata: Irak, Afganistan, Afryka, czyli misje w Mali. Obecne misje: Rumunia, Włochy, Turcja, także ten bagaż doświadczeń jest bardzo duży.

- Nasze zadania poniekąd się zmieniały, choć to wsparcie Polskich Kontyngentów Wojskowych wciąż pozostało. Natomiast dotychczas wykonywaliśmy także zadania zabezpieczenia logistycznego w Polsce - dodaje ppor. Dominika Góralska, oficer prasowy 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.

Szef kompanii dowodzenia st. chor. sztab. Dariusz Natali u logistyków służy od samego początku. Na swoim koncie ma kilka wyjazdów na zagraniczne misje. Jak podkreśla bez logistyki inne pododdziały nie mogłyby funkcjonować.

- Uczestniczyłem w misjach: pierwsza to był Irak w 2003-2004 roku, druga to Afganistan 2005, ostatnia misja była już taka typowo pokojowa, czyli Rumunia rok 2021. Jako, że jestem logistykiem to dbam o innych żołnierzy, żeby mieli wszystko począwszy od sznurówek po jedzenie, umundurowanie, amunicję, broń.

- 10. brygada logistyczna jest dla nas bardzo ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa i niesienia pomocy innym - podkreśla Monika Jurek, wojewoda opolski. - Święto i rocznica oczywiście są okazją do podziękowań, do wyrażenia naszej wdzięczności tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo.

- Ja jednak zwracam uwagę na to, co obecność jednostki daje miastu Opole. To jest takie poczucie bezpieczeństwa i to też jest oczywiście dla nas duma i prestiż, że jednostka stacjonuje w naszym mieście - dodaje Przemysław Zych, wiceprezydent Opola.

A czego życzyć opolskim logistykom w dniu ich święta?

- Przede wszystkim kolejnego 25-lecia, bylibyśmy z tego bardzo dumni. Spokojnej i bezpiecznej służby. Żołnierskiego szczęścia, a w tych słowach jest już praktycznie wszystko - odpowiadają logistycy.

Przypomnijmy, że 30 czerwca 1999 roku z Opola do Macedonii wysłano pierwszy Narodowy Element Wsparcia w ramach misji NATO KFOR. Na pamiątkę tego wydarzenia dzień 30 czerwca ustanowiono świętem opolskiej brygady.
mjr Piotr Płuciennik, ppor. Dominika Góralska
st. chor. sztab. Dariusz Natali
Monika Jurek, Przemysław Zych
Logistycy

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej 2024-12-22, godz. 09:53 Program wsparcia żywnościowego w naszym regionie będzie przedłużony Osoby potrzebujące będą mogły nadal korzystać z programu wsparcia żywnościowego. Jest zgoda, aby tegoroczną edycję w ramach zadania - Fundusze Europejskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »