Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-04, 20:45 Autor: Witold Wośtak

O przestępczości, resocjalizacji i służbie więziennej na UO

III Dzień Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
III Dzień Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
III Dzień Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
III Dzień Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
III Dzień Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
III Dzień Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Opolskim [fot. Witold Wośtak]
Co dzieje się w głowie przestępcy, co popycha do zabronionych czynów, czy adwokaci mają wyrzuty sumienia, podejmując się obrony przestępców? Między innymi tego dotyczyła trzecia edycja Dnia Kryminalistyki i Kryminologii na Uniwersytecie Opolskim.
Naukowcy, specjaliści oraz funkcjonariusze służb mundurowych próbowali zgłębić "mroczne zakamarki ludzkiego umysłu", bo taka była część tytułu przedsięwzięcia.

Julia Cal, przewodnicząca Studenckiego Koła Naukowego Kryminalistyki i Kryminologii z Wydziału Prawa i Administracji UO, mówi o założeniach tej inicjatywy.

- Zaprosiliśmy specjalistów, żeby pokazali, w jaki sposób wygląda ta rzeczywistość. W większości nie zdajemy sobie nawet sprawy, że przestępcy są wśród nas, dlatego ważna jest prewencja, zapobieganie i uświadamianie sobie, że jeden krok wystarczy do znalezienia się po drugiej stronie muru.

Kilka prelekcji dotyczyło pracy służby więziennej. - Dzięki podobnym inicjatywom nasza praca została przybliżona społeczeństwu - ocenia major Feliks Filipek z Zakładu Karnego w Brzegu.

- Wiadomo natomiast, że na przykład telewizja pokazuje obraz nieco inaczej. Jak w każdej służbie, u nas też funkcjonuje wiele stereotypów. Ze względu na fakt, że zakłady karne są otoczone wysokimi murami, społeczeństwo jest przekonane, iż tam panuje półmrok, wielka tajemnica i nie wiadomo, co dzieje się z osadzonymi. Wszystko to jest natomiast transparentne - w jednostkach działamy zgodnie z prawem i poszanowaniem ludzkiej godności.

Weronika Cofalik, sekretarz koła naukowego, dodaje, że większość ludzi jest zupełnie obok tej tematyki, ale zdarzają się różne sytuacje.

- Jeśli ktoś wkroczy na ścieżkę, po to powstała cała resocjalizacja, aby pokazać możliwość innego życia, bez konfliktu z prawem. Niestety dzisiaj wielu ludzi rodzi się w rodzinach, gdzie nie ma wpływu na znajdującą się w zanadrzu ścieżkę przestępczą. Po to właśnie resocjalizacja, wszystkie służby czy akcje charytatywne, by pokazać możliwość innego życia.

Adwokat Michał Zagórski, który mówił o współpracy oskarżonego z prawnikiem, nie zgadza się z twierdzeniem o ewidentnej i jednoznacznej winie.

- Ludziom często zdarza się popełnienie czynów zabronionych z różnych przyczyn ludzkich, losowych. One nie zawsze są motywowane tym, że ktoś jest zły do szpiku kości. Rolą adwokata jest umiejętność nieoceniania tego człowieka za popełnione przestępstwo, tylko spojrzenie na jego życie i próba wyciągnięcia wszelkich okoliczności łagodzących. Każdemu łatwo jest przyszyć łatkę, a później jest trudniej ją obronić.

Na jutro (05.06) zaplanowano konferencję online. Radio Opole było patronem medialnym tej inicjatywy na UO.
Julia Cal
Feliks Felipek
Weronika Cofalik
Michał Zagórski
Posłuchaj materiału z programu "Reporterski Obraz Dnia"

Wiadomości z regionu

2024-06-26, godz. 18:35 "Sytuacja nietypowa". Burmistrz Głuchołaz z absolutorium Bez kontrowersji przeszło udzielenie absolutorium burmistrzowi Głuchołaz z wykonania ubiegłorocznego budżetu. Uchwałę poprało 15 spośród 20 radnych… » więcej 2024-06-26, godz. 16:09 Perspektywy 2024. Uniwersytet Opolski nadal w czołówce uczelni ogólnopolskich Nieznaczny spadek z siódmego na ósme miejsce wśród uniwersytetów w kraju zanotował Uniwersytet Opolski w tegorocznym rankingu Perspektyw. Opolska uczelnia… » więcej 2024-06-26, godz. 16:00 Gmina Prudnik ma wiele propozycji aktywnego spędzenia wakacji Zajęcia sportowe i kulturalne w Prudniku oraz sołectwach - to wakacyjna oferta spędzania wolnego czasu w tej gminie. Program adresowany jest do uczniów i … » więcej 2024-06-26, godz. 15:20 Jest drugie podejście do zakupu pociągów dla Opolskiego. Pierwszy przetarg unieważniony Samorząd województwa opolskiego podejmuje drugą próbę zakupu nawet 20 elektrycznych szynobusów, które mają w perspektywie wozić pasażerów kolei regionalnej… » więcej 2024-06-26, godz. 14:30 Akcja służb na DK11. "Kierowców trzeba uczulać i edukować" 'Bezpiecznie na wakacje - DK11' to akcja prewencyjno-kontrolna, w którą zaangażowało się kilka instytucji. » więcej 2024-06-26, godz. 14:07 Śmiertelny wypadek na DK46. Zderzenie busa przewożącego dzieci z osobówką Uwaga kierowcy. Duże utrudnienia w ruchu na trasie krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Około godziny 13:30, na wysokości miejscowości Kamienica doszło do zderzenia… » więcej 2024-06-26, godz. 13:20 Politechnika Opolska wyżej w Rankingu Perspektywy Politechnika Opolska awansowała w Rankingu Uczelni Akademickich Perspektywy 2024. W zestawieniu ogólnym uczelni wyższych z pozycji 48. przeskoczyła na 41.… » więcej 2024-06-26, godz. 13:09 Opolskie będzie miało Radę Seniorów. Nabór chętnych startuje w czwartek Jeszcze w tym roku nowym organem doradczym marszałka województwa opolskiego zostanie Rada Seniorów Województwa Opolskiego. Od czwartku (27.06) rusza przyjmowanie… » więcej 2024-06-26, godz. 12:54 Z Raszowej w... kosmos. Uczniowie wypuścili balon meteorologiczny [ZDJĘCIA] Uczniowie Szkoły Podstawowej w Raszowej wypuścili w kosmos balon meteorologiczny, który ma zbadać stratosferę. Balon wyposażony w odpowiedni sprzęt wzniósł… » więcej 2024-06-26, godz. 12:26 Nowa propozycja OCRG dla opolskich przedsiębiorców Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zachęca przedsiębiorców z terenu województwa do skorzystania z oferty przygotowanej przez jednostkę opolskiego samorządu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »