''Chcemy się pokłonić rodakom, którzy oddali życie". 103. rocznica wybuchu III powstania śląskiego [ZDJĘCIA]
Dzisiaj mija 103. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Walki powstańców z Niemcami zaczęły się w nocy z 2 na 3 maja 1921. Po dwóch miesiącach zbrojnych działań do Polski została przyłączona najbardziej uprzemysłowiona część Górnego Śląska. Na Górze św. Anny, gdzie odbyła się największa bitwa tego konfliktu, odbyły się oficjalne obchody rocznicowe z udziałem wojewody opolskiego i przedstawicieli samorządu województwa opolskiego.
- W wolnym kraju. Nie zapominając o swojej tożsamości. Będąc obywatelami Unii Europejskiej, ale jednak pamiętając o tej historii, nie tylko naszej Polski, ale i naszego regionu.
- Ostatnie powstanie śląskie przyniosło spodziewany efekt i miało wpływ na rozwój Polski w kolejnych latach – dodaje Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego.
- Przypominamy i składamy hołd powstańcom. Jutro święto Konstytucji 3 Maja, a wczoraj 20-lecie naszej obecności w Unii Europejskiej. Myślę, że ta obecność dzisiaj tutaj ma szczególne znaczenie, kiedy chcemy podkreślić, że jesteśmy Europejczykami, ale dumnymi Polakami w tej Europie i w dodatku jeszcze ludźmi mocno zakorzenionymi w Śląsku Opolskim.
Główną przyczyną wybuchu III powstania był niekorzystny podział Śląska po plebiscycie z 20 marca 1921 roku. W rezultacie prawie cały sporny obszar przypadł Niemcom. W trwających dwa miesiące walkach wzięło udział blisko 60 tysięcy Polaków. Powstańcy zdołali opanować prawie cały teren objęty plebiscytem, a następnie skutecznie bronili go przed niemieckimi oddziałami.