Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-04-25, 10:05 Autor: Krzysztof Rapp [oprac. MŚ]

Na początku maja poznamy nowy zarząd województwa. Rewolucji nie będzie

Sejmik Województwa Opolskiego Sala Orła Białego [fot. Sławomir Mielnik]
Sejmik Województwa Opolskiego Sala Orła Białego [fot. Sławomir Mielnik]
Andrzej Buła [fot. Marcin Boczek]
Andrzej Buła [fot. Marcin Boczek]
- Koalicja Obywatelska i Śląscy Samorządowcy utworzą koalicję w nowym sejmiku - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. Dodał, że jest już po rozmowach z partnerami i 7 maja chcieliby formalnie tę koalicję ukonstytuować.
- Będziemy mieli czterech członków zarządu, a Śląscy Samorządowcy będą mieli jedną osobę w zarządzie. A przewodniczącym sejmiku pozostaje Rafał Bartek. Stan, jaki był. Dlatego tutaj podpiszemy w maju takie porozumienie. Pokażemy też mieszkańcom, na czym chcielibyśmy się skupić.

Gość porannej rozmowy Radia Opole, pytany o dalsze losy Polskiego Stronnictwa Ludowego w zarządzie regionu, stwierdził, że PSL trochę się zagubił.

- Rozmawiałem dość długo w tym tygodniu z Marcinem Oszańcą, szefem PSL. Rozmawialiśmy o tym, jak powinien się PSL odbudować, gdzie powinien mieć przyczółki. Zaproponowałem panu Marcinowi Oszańcy, żeby dalej pracował jako dyrektor departamentu rolnictwa. Marszałek Antoni Konopka zadeklarował, że będzie po naszej stronie, po tej stronie koalicyjnej. Więc wcale nie musi być też tak, że jeżeli ktoś traci jeden mandat i ma tylko jednego radnego, że nie jest koalicjantem. Ale też nie musi być koalicjantem w zarządzie.

Zapytaliśmy też o start marszałka w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - To moje drugie miejsce na liście to jest awans i docenienie całej Opolszczyzny - skomentował marszałek Andrzej Buła.

- To jest też takie poczucie docenienia mieszkańców Opolszczyzny za ostatnią pracę wyborczą, zarówno 15 października, jak i 7 kwietnia, że to jest docenienie tego, że my się tutaj nie kłócimy. Mamy różnice zdań, ale w momencie, kiedy potrzeba się nawzajem wesprzeć w wyborach samorządowych czy przed drugą turą, to wszyscy potrafimy stanąć obok siebie i poprzeć ludzi, na których nam zależy.

Marszałek Buła będzie "dwójką" na opolsko-dolnośląskiej liście w okręgu nr 12. Jedynką będzie Bogdan Zdrojewski. Trzecie miejsce przypadnie komuś z województwa dolnośląskiego, a z czwartego miejsca wystartuje do Brukseli Danuta Jazłowiecka.
Andrzej Buła cz.1
Andrzej Buła cz.2
Andrzej Buła cz.3

Wiadomości z regionu

2024-05-23, godz. 17:00 Komisje w Radzie Miasta Opole obsadzone. "To efekt porozumienia ponad podziałami" Siedem komisji w Radzie Miasta Opola zostało obsadzonych. Podczas drugiej sesji jednogłośnie ustalono ich skład. » więcej 2024-05-23, godz. 16:30 Tropy, odgłosy, mapy i drzewa. Dzieci rywalizowały w Małym Drużynowym Turnieju Terenowym 12 zespołów rywalizowało w trzeciej edycji 'Małego Drużynowego Turnieju Terenowego' z gmin leżących w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. » więcej 2024-05-23, godz. 16:14 Czołowe zderzenie aut przed Sidziną. DK46 jest zablokowana Droga krajowa nr 46 z Opola do Nysy zablokowana po wypadku, do którego doszło między Sidziną a Pakosławicami. » więcej 2024-05-23, godz. 15:03 Przebudowa DK40 w Głuchołazach. Doszło do uszkodzenia wodociągu Problemy z wodą w części Głuchołaz. Magistrat informuje, że doszło do uszkodzenia sieci wodociągowej w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Leczenie endometriozy. Specjaliści z całego świata przyjechali do Opolskiego Centrum Onkologii Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nie było. Opolskie Centrum Onkologii zorganizowało międzynarodową konferencję ENDOFORUM Poland. Opolscy lekarze wspólnie… » więcej 2024-05-23, godz. 14:01 Spieniona Nysa Kłodzka. Interwencja strażaków i służb ochrony środowiska Na rzece Nysie Kłodzkiej w Nysie pojawiło dziwne spienienie wody. O zjawisku powiadomiono straż pożarną, ale także Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska… » więcej 2024-05-23, godz. 13:44 Oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu będzie ponownie przyjmować pacjentów Od poniedziałku (27.05) oddział chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zacznie ponownie działać i przyjmować planowych pacjentów. Przypomnijmy… » więcej 2024-05-23, godz. 13:26 Dzień Strażaka w Opolu. Komenda miejska ma nowego szefa Były odznaczenia, awanse i wspomnienia. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu uroczyście świętowali Dzień Strażaka. Powołanie… » więcej 2024-05-23, godz. 11:44 Śmiertelne potrącenie pieszego na DK 41 w Prudniku. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, mamy ruch wahadłowy na dk 41 w Prudniku. Jak przekazuje Punkt Informacji Drogowej w Opolu, dziś (23.05) około godz. 10:50 doszło tam do śmiertelnego… » więcej 2024-05-23, godz. 11:17 Rejs dookoła Islandii. Przed załogą jachtu "Opole" duże wyzwanie Opole dookoła Islandii - w taki rejs wybiera się kapitan Andrzej Kopytko wraz z załogą. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »