Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-02-28, 18:00 Autor: Anna Kurc

Banery i plakaty wyborcze. Gdzie można je umieścić?

Miejsce na plakaty wyborcze oraz zerwane plakaty [fot. Sławomir Mielnik]
Miejsce na plakaty wyborcze oraz zerwane plakaty [fot. Sławomir Mielnik]
Trwa kampania przed kwietniowymi wyborami samorządowymi. Jednym z jej elementów są banery i plakaty z wizerunkami kandydatów.
Miejsca, w których reklamy wyborcze mogą być wywieszane bezpłatnie wyznacza wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Komitety wyborcze mogą wykupić dodatkowe miejsca w gminie albo u właściciela posesji.

- W Opolu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która dopuszcza zamieszczanie w przestrzeni publicznej banerów na czas wyborów i 30 dni przed ich przeprowadzeniem, jednak pod pewnymi warunkami - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Banery nie mogą być umieszczane na drogowych obiektach inżynieryjnych (mosty, wiadukty, barierki itp.), infrastrukturze technicznej ani na drzewach. Ustawienie np. lawety czy stojaka z materiałami wyborczymi jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym złożeniu wniosku o lokalizację obiektu w pasie drogowym do zarządcy drogi. Warto zaznaczyć, że taka laweta bądź stojak nie mogą być ustawione w miejscach, gdzie będą stwarzały zagrożenie w ruchu kołowym oraz utrudniały i tamowały ruch. Zabrania się ustawiania takich obiektów np. w obrębie skrzyżowań i oznakowanych przejść dla pieszych czy na chodnikach - informuje Leszczyński.

Jeśli materiały wyborcze będą pojawiały się w miejscach, gdzie jest to zabronione, Miejski Zarząd Dróg w Opolu wzywa komitet do ich zabrania. W przypadku, gdy to nie poskutkuje, takie ogłoszenie zdejmuje straż miejska.

Wszelkie banery, plakaty oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia agitacji wyborczej muszą zostać usunięte z przestrzeni publicznej przez pełnomocnika komitetu w ciągu 30 dni po dniu wyborów. Ten termin nie obowiązuje osób, które zamieściły je na swojej prywatnej posesji.
Adam Leszczyński

Wiadomości z regionu

2024-04-20, godz. 20:15 Festiwal roślin w Opolu. "Każdy znajdzie coś dla siebie" [ZDJĘCIA] Kwiaty, rośliny ozdobne czy małe drzewka owocowe oraz sprzęt wykorzystywany w ich pielęgnacji. To wszystko można kupić na 'Festiwalu roślin' w opolskim… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Psie piękności w Mosznej. Trwa 42 Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych [ZDJĘCIA] Ponad 2800 psów z ponad 280 ras można oglądać podczas odbywającej się w Mosznej dwudniowej 42 Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych. Święto miłośników… » więcej 2024-04-20, godz. 18:00 Młodzi medycy w Opolu. Trwa zgromadzenie stowarzyszenia IMSFA Ponad dwustu przedstawicieli 20 oddziałów największego stowarzyszenia zrzeszającego studentów i młodych lekarzy z całej Polski IFMSA zjechało do Opola. » więcej 2024-04-20, godz. 16:30 Nowi żołnierze WOT ślubowali. "Zawsze gotowi, zawsze blisko" 140 nowych żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś (20.04) ślubowanie podczas uroczystego apelu na nyskim rynku. » więcej 2024-04-20, godz. 16:00 Po śliskiej kostce i asfalcie. Wymagający wyścig kolarski ze Zdzieszowic na Górę św. Anny 150 zawodników wzięło udział w indywidualnym górskim wyścigu szosowym na czas na trasie Zdzieszowice - Góra św. Anny. Do pokonania mieli ok. 3,7 km, cały… » więcej 2024-04-20, godz. 15:00 Przymrozki i oblodzenie w regionie. Jest ostrzeżenie IMGW Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed przymrozkami i oblodzeniem dróg, a także opadami śniegu i burzami. » więcej 2024-04-20, godz. 14:57 Wypadek na obwodnicy Otmuchowa. Na miejscu działają służby ratunkowe Są utrudnienia na obwodnicy Otmuchowa - to droga krajowa nr 46. Tuż po 14:00 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W opolskim zoo urodził się takin złoty. To gatunek zagrożony wyginięciem Takin złoty przyszedł na świat w zoo w Opolu kilkanaście dni temu. To niezwykle rzadki gatunek w ogrodach zoologicznych. » więcej 2024-04-20, godz. 14:00 W ciszy wyborczej o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Krzysztof Śmiszek zbierał podpisy dla Lewicy Wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy odwiedził Opole. Parlamentarzysta w czasie ciszy wyborczej zachęcał do udziału w wyborach... do Europarlamentu… » więcej 2024-04-20, godz. 13:00 Mistrzowie pierwszej pomocy. Mocne scenki i pozoranci pod wpływem alkoholu, którzy mylą tropy Dziewięć drużyn rywalizuje w VII Mistrzostwach Pierwszej Pomocy o puchar dyrektora Zespołu Szkół Medycznych w Brzegu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »