Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-12-15, 20:15 Autor: Joanna Gerlich

Projekt "Mistrz Tradycji", czyli tajniki wzoru opolskiego [ZDJĘCIA]

Staniszcze Małe. Zakończenie projektu "Mistrz Tradycji" Małgorzata Mateja. [fot. Sławomir Mielnik]
Staniszcze Małe. Zakończenie projektu "Mistrz Tradycji" Małgorzata Mateja. [fot. Sławomir Mielnik]
Staniszcze Małe. Zakończenie projektu "Mistrz Tradycji" Małgorzata Mateja. [fot. Sławomir Mielnik]
Staniszcze Małe. Zakończenie projektu "Mistrz Tradycji" Małgorzata Mateja. [fot. Sławomir Mielnik]
Staniszcze Małe. Zakończenie projektu "Mistrz Tradycji" Małgorzata Mateja. [fot. Sławomir Mielnik]
Staniszcze Małe. Zakończenie projektu "Mistrz Tradycji" Małgorzata Mateja. [fot. Sławomir Mielnik]
Uczyły się robienia kroszonek, a także malowania opolskiego wzoru na porcelanie i bombkach. Po siedmiu miesiącach zakończył się projekt „Mistrz Tradycji – twórczyni ludowa Małgorzata Mateja”. Dziś (15.12) w świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych można było zobaczyć prace ośmiu uczestniczek.
- Jestem bardzo zadowolona z dziewczyn – mówi Małgorzata Mateja. - Jestem tak dumna z nich, że się nie poddały, nie załamały. Prób było niesamowicie dużo. Zwłaszcza właśnie przy porcelanie, kiedy efekt końcowy jest dopiero do odczytania, do ocenienia po wypaleniu. Więc one najpierw musiały przeszlifować cały ten kontur, później nakładanie farb i efekt końcowy wypalanie w temperaturze 800 stopni – dodaje.

- Cały projekt był bardzo czasochłonny, wymagał od nas i zaangażowania pracy, i wolnego czasu - mówi Agnieszka Hulkiewicz, jedna z uczestniczek warsztatów. - Ale myślę, że wszystkie jesteśmy bardzo usatysfakcjonowane. Nie sądziłyśmy, że to nie jest tak łatwe, jak nam się wydawało na początku. Natomiast dzięki temu, że pani Małgosia okazała nam tyle serca, tyle cierpliwości. Była tak naprawdę na każde nasze zawołanie, jak tylko miałyśmy problem, mogłyśmy do niej i zadzwonić, i przyjechać. I zawsze znalazła dla nas czas i dzięki temu myślę tak dobrze nam to poszło – dodaje.

- To są nasze korzenie, to jest tożsamość. To jest ojczyzna śląskości i uważamy, wszyscy partnerzy tego projektu, że nie można tego zaprzepaścić - mówi Helena Wojtasik, prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddziału Opolskiego. - Odchodzą pokolenia, które w przeszłości częściej to wykonywały. Głównie chodzi nam o to, żeby ten przekaz międzypokoleniowy dał efekt w postaci tego, że te młode dzieci, dziewczynki, chłopcy, którzy brali udział w pierwszym projekcie, teraz drugim, żeby to one były tymi liderami, którzy jak gdyby ukorzenią tę tradycję i zwyczaj na Śląsku Opolskim - dodaje.

Podczas dzisiejszego podsumowania odbyła się również premiera filmu Sławomira Mielnika z Radia Opole, który obserwował warsztaty. Dodajmy, że całe przedsięwzięcie było realizowane przez Fundację „Dla Dziedzictwa”.
Małgorzata Mateja
Agnieszka Hulkiewicz
Helena Wojtasik

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »