Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-06-05, 21:36 Autor: Agnieszka Stefaniak

"Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej

Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Śnięte ryby zebrane z Białej Głuchołaskiej [fot. PZW]
Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem, badają wszystkie służby środowiskowe.
Jak ustaliliśmy nieoficjalnie źródłem zatrucia są zanieczyszczenia chemiczne z jednego z zakładów działających w Głuchołazach, które przez kanalizację dostały się do rzeki.

- Mamy podejrzenie, co spłynęło, sprawę bada m.in. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska - mówi Radiu Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Bada specyfikację tego produktu, który mógł być powodem tego skażenia. Jaki to miało wpływ na dobrostan występujący w Białej Głuchołaskiej. Sytuacja jest pod kontrolą, różne warianty są w tej chwili brane pod uwagę, łącznie z tym, żeby powiadomić organy ścigania.

Biała Głuchołaska to cenna dla wędkarzy rzeka górska, gdzie występują m.in. pstrągi potokowe i lipienie, a także kiełbie i ślizy. W sprawę zaangażowali się członkowie Klubu Wędkarstwa Muchowego Alexandra oraz działacze Polskiego Związku Wędkarskiego.

- Nie odpuścimy tego tematu - mówi Jakub Roszuk, dyr. biura okręgu opolskiego PZW.
- Wspólnie ze służbami znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia. Jest to duży podmiot. My, niezależnie od tego, jak oni zostaną ukarani jako związek wystąpimy najpierw polubownie o naprawę tej szkody środowiskowej. Jeżeli nie będzie woli, oddamy tę sprawę do sądu. Tym bardziej to dobija, że dwa tygodnie temu tę rzekę zarybialiśmy właśnie lipieniem.

Dokładne wyniki analiz prowadzonych przez inspekcję ochrony środowiska poznamy w ciągu kilku dni. Inspekcja pobrała także śnięte ryby.
Sławomir Kłosowski
Jakub Roszuk

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »