Opolskie szpitale w krajowej czołówce
W tej samej kategorii WCM zajął 9. miejsce. Na 1000 możliwych do zdobycia punktów, Wojewódzkie Centrum otrzymało 853. - Nasza placówka została bardzo dobrze oceniona przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia - mówi Marek Piskozub, dyrektor WCM w Opolu. - Nasz szpital zdobył więcej punktów niż rok temu, kiedy zajął 12. pozycję, przed dwoma laty mieliśmy 4. miejsce, co jest olbrzymim sukcesem, ale też w jakiś sposób zobowiązuje do podnoszenia jakości usług. Ten ostatni rok na pewno nie był łatwy dla ochrony zdrowia. Są coraz większe problemy dotyczące finansów. Wojewódzkie Centrum Medyczne w wielu dyscyplinach jest takim ostatnim momentem, gdzie można jeszcze leczyć pacjenta. A jeśli nie ma go gdzie odesłać, to jeżeli my tego świadczenia nie wykonamy, to tak naprawdę będzie pozbawiony opieki medycznej - mówi Piskozub.
W kategorii szpitali publicznych monospecjalistycznych bez onkologii, na 6. pozycji uplasował się natomiast Samodzielny Specjalistyczny Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Opolu.
Ranking obrazuje nie tylko stan opieki nad pacjentami, obsługę, inwestycje, wyposażenie w sprzęt medyczny, ale także sytuację finansową placówek medycznych, a ta, jak się okazuje, nie jest najlepsza. Z roku na rok przybywa bowiem szpitali, które tracą rentowność. Jeszcze dwa lata temu na minusie było niespełna 30% placówek. W tym roku ujemny bilans będzie miała już połowa wszystkich polskich szpitali.
Posłuchaj informacji:
Marta Bobowska (oprac. Wanda Kownacka)