Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-02-14, 09:44 Autor: Justyna Maćkowiak

Bioasekuracja jednym z ważniejszych sposobów walki z ASF i grypą ptaków

Wirus ASF na Opolszczyźnie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Wirus ASF na Opolszczyźnie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Grypa ptaków [fot. Maciej Marciński]
Grypa ptaków [fot. Maciej Marciński]
Agnieszka Kobierska [fot. Marcin Boczek]
Agnieszka Kobierska [fot. Marcin Boczek]
- 40 przypadków ognisk wirusa ASF wśród dzików potwierdzono na Opolszczyźnie od początku stycznia - przyznała w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Agnieszka Kobierska. Połowa województwa jest objęta ograniczeniami z powodu rozprzestrzeniającego się wirusa ASF wśród dzików.
- Populacja dzików jest duża i nie jesteśmy w stanie ograniczyć ich przemieszczania się - dodaje gość Radia Opole. Stosowane na dziś środki zaradcze to stawiane bariery zapachowe, by odstraszyć dziki i prowadzony cały czas odstrzał sanitarny dzików. - Choroba jest na tyle zakaźna wśród dzików, że zdrowo chodzące, migrujące, przemieszczające się dziki zakażają się od materiału, czyli od truchła, od padłych dzików. Około 7 dni rozwija się ta choroba. Dziki idąc zakażają kolejne tereny i w ten sposób zdrowe dziki jakby przenoszą tego wirusa coraz dalej na dalsze tereny.

- Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo groźny dla hodowli i zwierząt gospodarskich - wyjaśnia Agnieszka Kobierska. - Stada, które chorują na afrykański pomór świń padają, nie ma żadnych możliwości pozyskiwania jakichkolwiek produktów od tych świń, czyli mięsa. Są to duże straty ekonomiczne, a przy okazji kraje, które z nami handlują, nakładają obostrzenia i mamy tutaj bardzo duże straty nie tylko w związku ze zwalczaniem choroby zakaźnej w ognisku, ale również ze stratami, jeżeli chodzi o możliwość sprzedawania własnych produktów. Jeśli wirus ASF zostanie potwierdzony, całe stado musi zostać zutylizowane - dodaje  Agnieszka Kobierska i zaznacza, że bardzo ważna jest bioasekuracja, czyli zabezpieczanie własnych gospodarstw.

Bioasekuracja jest także niezwykle istotna przy walce z grypą ptaków. - Od początku roku w regionie potwierdzono 5 ognisk wśród dzikich ptaków w powiatach opolskim, namysłowskim i brzeskim. Chorobę stwierdzono także u drobiu hodowlanego w powiatach głubczyckim, krapkowickim i namysłowskim - wylicza zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. - Należy bezwzględnie ograniczyć możliwość zakażenia. Przy migracji dzikich ptaków można sobie wybudować wolierę zadaszoną litym dachem. Ptaki przelatujące nad naszymi gospodarstwami niestety załatwiają swoje potrzeby i kontakt naszego ptactwa z pomiotem z dzikiego ptactwa doprowadza do zakażeń. Przede wszystkim musimy także ograniczyć kontakt dzikich ptaków, nawet wróbli, z naszym drobiem.

Agnieszka Kobierska zaznaczyła także, że w gospodarstwach zagrożonych należy wykładać maty dezynfekcyjne.

Gość Radia Opole zapewnił również, że nie należy się obawiać jaj z tzw. wolnego wybiegu. - Chore kury nie niosą jajek, więc nie ma ryzyka, że znajdziemy je w sklepie - dodaje.
Agnieszka Kobierska cz. 1
Agnieszka Kobierska cz. 2
Agnieszka Kobierska cz. 3

Wiadomości z regionu

2024-12-22, godz. 20:00 Świąteczno-noworoczne zmiany w kursowaniu autobusów miejskich w Opolu Idą święta, w tym czasie zmieni się rozkład jazdy autobusów w miejskich w Opolu. - Pierwsze modyfikacje zostaną wprowadzone już w poniedziałek (23.12)… » więcej 2024-12-22, godz. 16:49 "Jedna, wielka wspólnota". Powodzianie z Lewina Brzeskiego zasiedli razem do świątecznego stołu - Jesteśmy teraz jedną wielką rodziną - takie słowa można było dziś (22.12) usłyszeć podczas wigilijnego spotkania w Lewinie Brzeskim. Do świątecznego… » więcej 2024-12-22, godz. 16:40 Do ostatniej chwili. Opolanie w ferworze świątecznych przygotowań Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Do Wigilii pozostały niespełna dwa dni. Dla Opolan to czas wielkich przygotowań. Ruch widać nie tylko na ulicach… » więcej 2024-12-22, godz. 16:00 "Trafiony prezent". Powodzianie dostali węgiel kupiony przez Caritas Diecezji Opolskiej Ponad 120 ton węgla dla powodzian kupiła i przekazała Caritas Diecezji Opolskiej. » więcej 2024-12-22, godz. 15:58 Inwestycja "o szczególnym znaczeniu". Szansa na 10 milionów złotych dla opolskiego stadionu Opolski stadion znalazł się na dwóch, ministerialnych listach dotacji dla inwestycji 'o szczególnym znaczeniu dla sportu'. Siedem milionów złotych resort… » więcej 2024-12-22, godz. 13:53 "Trzeba robić wszystko, żeby wrócić do normalności". Charytatywny turniej dla Hattricka Głuchołazy Międzynarodowy turniej piłkarski, licytacja gadżetów i koszulek ekstraklasowych klubów Cracovii Kraków, Rakowa Częstochowa i Piasta Gliwice oraz stroju… » więcej 2024-12-22, godz. 12:25 "Opolski sport rośnie w siłę". Mikołajkowe zmagania młodych amatorów pływania Najmłodszy zawodnik miał dwa lata, a najstarszy 14. Za nami Zawody Pływackie o puchar Świętego Mikołaja na pływalni Akwarium w Opolu. Do rywalizacji przystąpiło… » więcej 2024-12-22, godz. 11:51 Pasterka w Radiu Opole. W tym roku nadajemy świątecznie z Otmuchowa Mszę w uroczystość Narodzenia Pańskiego będziemy transmitować z kościoła p.w. św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego. » więcej 2024-12-22, godz. 11:30 Ruszyła budowa nowej hali sportowej przy PSP nr 26 W Opolu Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 26 w Opolu ruszyły prace związane z budową nowej hali sportowej. Inwestycja jest realizowana w ramach ministerialnego… » więcej 2024-12-22, godz. 09:54 "Trzeba to przejść". Dla powodzian tegoroczne święta będą trudne - Będzie ciężko, ale ważne, że razem - takie słowa można usłyszeć z ust powodzian na temat tegorocznych świąt. Jak podkreślają, będą one zupełnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »