Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-04-11, 18:11 Autor: Radio Opole

Przyznano nagrody "Partnerstwo bez granic"

Nagrody Marszałka "Partnerstwo bez granic" wręczono dziś (11.04) podczas uroczystej gali w Opolu. Plebiscyt zrealizowany po raz kolejny miał na celu wyłonienie najciekawszych inicjatyw z naszego regionu dotyczących współpracy z zagranicą. Zdaniem marszałka Józefa Sebesty warto podkreślać współpracę międzynarodową, która pełni wiele funkcji - nie tylko kulturalnych.

Przyznanie nagród

– Jest to podnoszenie poziomu współpracy, a powiaty nadgraniczne szczególnie są ukierunkowane na rozwój dobrzej pojętej współpracy – wyjaśnia Sebesta.

Drugą nagrodę w kategorii samorządów lokalnych otrzymała gmina Popielów. Komisja nagrodziła ją za organizację festiwalu "Kulinaria ponad granicami". Jak zauważa Dionizy Duszyński, wójt Popielowa, impreza pozwoliła na międzynarodową wymianę młodzieży. – Współpraca szkół polegała na tym, że dzieci węgierskie uczyły się dwa tygodnie w Polsce, a polskie na Węgrzech, wspólnie realizowali program edukacyjny – dodaje Duszyński.

Pierwsze miejsce w tej kategorii zajęła gmina Kędzierzyn-Koźle za realizację 4. Dni Twierdzy Koźle. Dariusz Kantor z kędzierzyńskiego urzędu zwraca uwagę, że rekonstrukcje historyczne mogą pomóc w pozyskiwaniu pieniędzy na renowację zabytków.

Pierwsze miejsce w kategorii Instytucje Publiczne otrzymał Nyski Dom Kultury za Polsko- Czeską Muzyczną Fiestę. Natomiast w kategorii organizacji pozarządowych pierwszą nagrodę przyznano Stowarzyszeniu Współpracy Polska Wschód za organizację ubiegłorocznego Roku Rosji na Opolszczyźnie.

Wśród wyróżnionych jest grupa osób z gminy Strzelce Opolskie, która realizuje projekt „Śladami polskich Teksańczyków".

– Pomysłów na współpracę mamy wiele. Szczególnym projektem było przetłumaczenie książki Piotra Smykały. Chcieliśmy przybliżyć naszym partnerom ze Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza młodzieży, skąd pochodzili przodkowie, którzy osiedlili się w Teksasie w połowie XIX wieku – mówi Katarzyna Kozołup, nauczycielka języka angielskiego w strzeleckim Gimnazjum nr 2.

– By lepiej poznać historię naszych rodaków, którzy przed laty wyjechali ze Śląska, spotykamy się teraz z ich potomkami. Dużym osiągnięciem było to, że 44 osobowa grupa została przyjęta w Austin, w stolicy Teksasu. Jako pierwsi w historii Polacy zatańczyliśmy tam sekwencję tańców śląskich. Wszyscy byli zachwyceni, pisano nawet o nas w mediach. Wiele osób odnajduje w ten sposób swoje korzenie – dodaje Danuta Foryt, jedna z inicjatorek współpracy polsko-amerykańskiej.

W tym roku do nagrody „Partnerstwo bez granic" zgłoszono 42 inicjatywy. Komisja – w kategoriach samorządy lokalne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe – nagrodziła trzy spośród nich i dodatkowo przyznała siedem wyróżnień.

Posłuchaj informacji:

Damian Drzyzga/Agnieszka Wawer-Krajewska (oprac. Michał Dróbka)

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej 2024-10-01, godz. 14:00 Młodzi lekarze rozpoczynają staże. 40 osób zawitało do USK 40 absolwentów kierunku lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego rozpoczęło 13-miesięczny staż podyplomowy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Przez… » więcej 2024-10-01, godz. 13:08 Jakość wody na terenach powodziowych. Raport sanepidu W kilku miejscach województwa wciąż są problemy z jakością wody z miejskich wodociągów. Poniżej pełne zestawienie z zaleceniami przygotowane przez W… » więcej 2024-10-01, godz. 12:56 Kuźnia mundurów - Pomologia Prószków świętuje Piknik ze służbami mundurowymi, uroczysty apel, chrzest i przysięga pierwszoklasistów - w ten sposób Zespół Szkół im. Józefa Warszewicza w Prószkówie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »