Radio Opole » Wiadomości z regionu
2011-01-28, 09:28 Autor: Radio Opole

Pięć lat po katastrofie w Katowicach

Mija piąta rocznica największej katastrofy budowlanej w historii współczesnej Polski. Podczas Wystawy Gołębi Pocztowych na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich na kilkuset wystawców i zwiedzających runął dach hali. Pod gruzami zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. O kontrolę obiektów w naszym regionie zapytaliśmy Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Mamy pełną wiedzę o konstrukcji obiektów - mówi Krystian Walkowiak
Od tamtej pory nadzór budowlany baczniej przygląda się właścicielom budynków. To na nich bowiem spoczywa obowiązek usuwania śniegu z dachów. – Od trzech lat jest prowadzona ewidencja wszystkich obiektów wielkopowierzchniowych – powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Krystian Walkowiak.

– Ewidencja jest połączona. Zapisywane są wszystkie zdarzenia związane z obiektem. Mamy pełną wiedzę o konstrukcji obiektu, jego wyposażeniu i wykonywanych przez właścicieli kontrolach – dodaje Walkowiak.

Mandaty nakładane na właścicieli obiektów nie są wysokie. Za niewykonywanie obowiązków płacą do pięciuset zł. W sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa, kwota ta wzrasta do tysiąca zł.

Jak powiedział Krystian Walkowiak, obecnie największym problemem nie jest śnieg, a sople. I właśnie za ich nieusuwanie najczęściej karani są właściciele budynków.

Posłuchaj informacji:


Maciej Nowak/Wiesław Kolbusz (oprac. Wanda Kownacka)

Wiadomości z regionu

2024-10-03, godz. 19:13 Sprzętu przybywa, ale prądu jeszcze nie ma. Sprawdzamy sytuację w zalanej części nyskiego szpitala Władze nyskiego szpitala chcą uruchomić lecznicę za niecałe dwa tygodnie. Pomoc płynie z wielu kierunków. » więcej 2024-10-03, godz. 18:56 Pełnomocnik rządu Marcin Kierwiński wizytował zniszczoną powodzią część Opolszczyzny Ze skalą zniszczeń powodziowych zapoznał się m.in w gminie Prudnik Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią. W… » więcej 2024-10-03, godz. 18:30 Uwaga na żywność skażoną wodą powodziową. WIJHARS pracuje w terenie W regionie pracują cztery zespoły kontrolerów Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i sprawdzają miejsca, gdzie mogłoby… » więcej 2024-10-03, godz. 16:53 Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości… » więcej 2024-10-03, godz. 15:12 Miejskie inwestycje w pieczę zastępczą. Opole ogłasza 4-letni program działań Nowe domy dziecka, najprawdopodobniej dwa powstaną w Opolu, a do tego jeszcze 20 tzw. mieszkań treningowych. » więcej 2024-10-03, godz. 15:09 Przechodzień powiadomił policję o zwłokach w rowie melioracyjnym Zwłoki na kędzierzyńskim osiedlu Pogorzelec. » więcej 2024-10-03, godz. 14:24 Zmiana kapitana, ale statek jest na właściwym kursie. Inauguracja roku na UO [ZDJĘCIA] Życie studenckie czas zacząć. Ponad 3300 żaków rozpoczęło dziś oficjalnie (03.10) swoją przygodę z Uniwersytetem Opolskim. Przed nimi 3, a w przypadku… » więcej 2024-10-03, godz. 13:36 Urzędnik starostwa w dwa lata wyprowadził z kasy prawie milion złotych Przez ponad 2 lata przywłaszczył sobie z konta urzędu ponad 850 tysięcy złotych. Mowa o byłym już pracowniku wydziału finansowego namysłowskiego starostwa… » więcej 2024-10-03, godz. 13:33 Wciąż jeżdżą za szybko, płacą i tracą uprawnienia Opolscy policjanci w ostatnich dniach zatrzymali dwie osoby, które znacznie przekroczyły dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. » więcej 2024-10-03, godz. 13:32 Sanepid informuje - tu jeszcze po powodzi są problemy z jakością wody z kranów [RAPORT] Opolski sanepid przekazuje codzienną informację o zaopatrzeniu w wodę na terenach dotkniętych powodzią. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »