Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-09, 20:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Niż demograficzny i rosnące koszty generują straty w ośrodkach ruchu drogowego. Czy wzrosną opłaty za egzaminy?

WORD w Nysie [fot. Ewelina Laxy]
WORD w Nysie [fot. Ewelina Laxy]
Egzamin na prawo jazdy [fot. M. Matuszkiewicz]
Egzamin na prawo jazdy [fot. M. Matuszkiewicz]
nauka jazdy [fot. archiwum WORD w Opolu]
nauka jazdy [fot. archiwum WORD w Opolu]
Rosnąca inflacja, wysokie ceny paliw i energii wpływają na kłopoty z utrzymaniem Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Trudną sytuację mają rozwiązać podwyżki stawek za egzaminy na prawo jazdy i dofinansowanie WORD-ów z budżetu sejmików wojewódzkich. To założenia projektu ustawy "Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw". Jak przyznaje Edward Kinder, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu, trudna sytuacja jest także w opolskim ośrodku, gdzie tylko w tym roku przeprowadzono 3 tysiące mniej egzaminów na kategorię B. Wpływ na to ma m.in. niż demograficzny w regionie.
- Trudna sytuacja na pewno jest w WORD-ach i ona nie jest od dzisiaj, ale od dwóch lat. WORD-y generują straty dlatego, że przeważająca część wpływów, z których żyją ośrodki, pochodzi z opłat egzaminacyjnych. Te opłaty nie były waloryzowane od 2012 roku. Na przestrzeni dziesięciu lat tak naprawdę i wynagrodzenia zmieniły się, do tego doszła podwyżka cen paliw w ostatnim czasie, podwyżka cen nośników energii. To wszystko powoduje, że ta strata, którą generują WORD-y się, powiększa z roku na rok - tłumaczy dyrektor opolskiego WORD-u.

Według projektu ustawy maksymalne stawki za egzaminy mają pozostać takie same, czyli 200 złotych za egzamin praktyczny kategorii A, B i 250 złotych za egzaminy kategorii wyższych. - Ministerstwo wskazuje, że to sejmiki wojewódzkie podejmowałyby decyzje o wskazaniu nowej wysokości opłaty - dodaje Edward Kinder. - Propozycja przetargowa, którą otrzymaliśmy, to jest wzrost kosztów energii elektrycznej o 600%. To wszystko musimy opłacić bazując na dochodach z opłat egzaminacyjnych. Na podstawie analizy kosztów z maja szacowaliśmy, że na miesiąc maj opłata egzaminacyjna za egzamin kategorii B, który do tej pory kosztuje 140 złotych, szacowaliśmy wtedy na 165 złotych. Zakładając, że te koszty funkcjonowania jednak jeszcze się podniosły, oscylowałbym tutaj w granicach 180 złotych na dzień dzisiejszy.

Dodajmy, że opolski WORD tylko za rachunki związane ze zużyciem energii elektrycznej będzie płacić o 600% więcej.

A jak na podwyżkę cen egzaminów o 40 złotych zareagowaliby sami zdający?

- 140 złotych to i tak dla młodych osób jest dużo. Myślę, że gdyby podrożało, to mniej osób chciałoby zdawać prawo jazdy, bo wiadomo, że mało kto zdaje za pierwszym razem. To jednak nie są małe kwoty. Niby 40 złotych to nie wydaje się dużo, wiadomo, że to pewnie z jakiś konkretnych powodów, ale np. ja już miałem kilka prób i to może potem zaboleć po kieszeni. Przy kilku egzaminach to już się robi nawet kilka stów. Wolałbym, żeby to jeszcze nie podrożało.

To na razie poselski projekt ustawy. Jeżeli ustawa miałaby wejść w życie np. od 1 stycznia 2023 roku, według Edwarda Kindera, dyrektora WORD, wyższe stawki za egzaminy mogłyby zostać wprowadzone po 2-3 miesiącach.
Edward Kinder cz.1
Edward Kinder cz.2
ludzie

Wiadomości z regionu

2024-05-17, godz. 21:15 Lwy Turystyki przyznane. Społecznicy, działacze i przedsiębiorcy zostali wyróżnieni Z turystyką za pan brat. Od lat działają na rzecz jej rozwoju, popularyzowania i promowania. 11 osób z Opolszczyzny zostało dziś (17.05) nagrodzonych w konkursie… » więcej 2024-05-17, godz. 20:00 Przebudowa drogi w Kierpniu "poprawi jakość i komfort życia mieszkańców” Ponad 4 mln zł kosztować będzie przebudowa blisko kilometra powiatowej drogi we wsi Kierpień. Zadanie to finansowane jest z trzech źródeł. Natomiast cena… » więcej 2024-05-17, godz. 20:00 Szkoła podstawowa w Kopicach ma swoją nową tożsamość. Sztandar i imię hrabiny Nowy rozdział dla Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach. Od dzisiaj (17.05) ma ona swój sztandar oraz patronkę, czyli hrabinę Joannę Schaffgotsch, postać… » więcej 2024-05-17, godz. 16:45 Opole z wielomilionowym wsparciem z UE. Pieniądze pójdą na inwestycje drogowe 44,5 miliona złotych - tyle pieniędzy otrzymało Opole z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wsparcie udzielone zostało w ramach programu Fundusze… » więcej 2024-05-17, godz. 16:41 "To jest duma i honor". Strażacy mieli dziś swój dzień. Nie zabrakło odznaczeń i awansów Są na każde zawołanie, biorą udział w różnorakich akcjach, poczynając od pożarów, przez wypadki, a kończąc na zdjęciu kota z drzewa. Mowa o strażakach… » więcej 2024-05-17, godz. 16:14 Chirurgia ogólna w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu zawieszona. Sześciu lekarzy odeszło z pracy Nastąpiło czasowe zawieszenie pracy oddziału chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego - informują władze lecznicy. » więcej 2024-05-17, godz. 15:25 Debata, układanka, łamigłówki. SETA zorganizowała grę terenową na temat eurowyborów Siedem kilkuosobowych drużyn wzięło udział w grze terenowej 'Odkryj Siłę swojego głosu #Demokracja w grze' na ulicach Opola. To inicjatywa SETY - Studenckiej… » więcej 2024-05-17, godz. 15:20 Lewica atakuje rząd Donalda Tuska. W tle pieniądze na produkcje leków z KPO Pół miliarda złotych - tyle pieniędzy miało zostać zmarnowanych przez wycofanie się rządu Donalda Tuska z realizacji programu Krajowego Planu Odbudowy… » więcej 2024-05-17, godz. 15:19 Trzecia Droga apeluje o spokój w trakcie kampanii wyborczej. "Mówimy dość" O spokój w trakcie kampanii wyborczej i powstrzymanie się od hejtu apelowali przedstawiciele Polski 2050 i PSL - Piotr Fitowski i Marcin Oszańca - kandydaci… » więcej 2024-05-17, godz. 15:18 Pod koniec czerwca powinien ruszyć remont Mostu Południowego w Kędzierzynie-Koźlu Remont Mostu Południowego w Kędzierzynie-Koźlu zaplanował na przełom czerwca i lipca opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przeprawa… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »