Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-25, 19:35 Autor: Jakub Biel

Wspominali o. Maksymiliana Kolbe. Oficjalne uroczystości w Jasienicy Dolnej

Uroczystości upamiętniające o. Maksymiliana Kolbe [fot. Jakub Biel]
Uroczystości upamiętniające o. Maksymiliana Kolbe [fot. Jakub Biel]
Uroczystości upamiętniające o. Maksymiliana Kolbe [fot. Jakub Biel]
Uroczystości upamiętniające o. Maksymiliana Kolbe [fot. Jakub Biel]
W tym roku minęło 81 lat od męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbe. Dziś (25.09) w Jasienicy Dolnej odbyły się uroczystości upamiętniające tę postać, która 19 września 1939 roku przebywała w tymczasowym obozie Dulag Lamsdorf na terenie dzisiejszych Łambinowic. Uroczystości w Jasienicy Dolnej rozpoczęła msza św., a w lokalnym Domu Kultury odbyła się prelekcja poświęcona Maksymilianowi Kolbe wygłoszona przez dr Piotra Stanka z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
- W 1939 roku o. Maksymilian Kolbe wraz ze współbraćmi został zabrany z Niepokalanowa i przez Częstochowę i Opole trafił do Łambinowic – mówi dr Piotr Stanek z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

- Przez dwa dni, ale jednak przebywał ze współbraćmi tutaj w 1939 roku i już wtedy zapisał się w pamięci innych jeńców wojennych, którzy tam przebywali. Bo był kapłanem z krwi i kości, czyli pomagał innym, modlił się, dzielił się żywnością, uspokajał nastroje, bo przecież to była walka o byt, o przetrwanie. Pokazywał, że w każdych warunkach można być człowiekiem i zachować te wartości.

Ojciec Maksymilian Kolbe poniósł męczeńską śmierć 14 sierpnia 1941 roku w obozie Auschwitz-Birkenau.

Organizatorem uroczystości w Jasienicy Dolnej był Związek Inwalidów Wojennych RP Zarząd Oddziału w Nysie. Radio Opole objęło je patronatem medialnym.
dr Piotr Stanek

Wiadomości z regionu

2024-07-13, godz. 10:12 Muzeum upamiętniające Śląskich Teksańczyków powstało w Płużnicy Wielkiej W budynku dawnej szkoły w Płużnicy Wielkiej w powiecie strzeleckim powstała Izba Pamięci Śląskich Teksańczyków. Przypomnijmy, w poszukiwaniu lepszego… » więcej 2024-07-13, godz. 09:00 Rusza projekt Urban Lab w Opolu. Młodzież będzie miała przestrzeń do integracji Opole dołącza do ogólnopolskiego projektu Urban Lab. To projekt stawiający na młodych ludzi i dający im przestrzeń do nauki, pracy czy wypoczynku. Na ten… » więcej 2024-07-13, godz. 08:55 Mniejszość nie będzie miała wicewojewody, ale będzie nowy pełnomocnik? Rafał Bartek gościem Radia Opole - Chcieliśmy mieć, jako naszego reprezentanta drugiego wicewojewodę, ale spotkało się to z odmową ze strony premiera - przekazał Rafał Bartek, lider Mniejszości… » więcej 2024-07-13, godz. 07:48 65 ton na opolskiej drodze. Ciężarówka przeładowana drewnem zatrzymana przez WITD Załadowany 'pod sufit' zestaw z drewnem został zatrzymany do rutynowej kontroli na punkcie WITD przy DW 426 w Piotrówce. Waga wskazała, że rzeczywista masa… » więcej 2024-07-13, godz. 06:34 Ulewy podtopiły rycerskie obozowisko pod Grunwaldem. Rekonstrukcja w sobotnie południe [FILM] Nie bez przygód przebiega wyjazd kilkunastoosobowej grupy Opolskiego Bractwa Rycerskiego na rekonstrukcję bitwy pod Grunwaldem. Nad powiatem ostródzkim przeszło… » więcej 2024-07-12, godz. 20:00 Zabójstwo w Nasalach. Mieszkańcy wsi zszokowani śmiercią 38-letniej kobiety 'To bardzo spokojna miejscowość i nikt nie spodziewał się podobnej zbrodni'. Mieszkańcy Nasali w gminie Byczyna są w szoku po zabójstwie 38-letniej kob… » więcej 2024-07-12, godz. 18:40 Pracowity początek weekendu dla strażaków w związku z burzami. Nie ma poszkodowanych [AKTUALIZACJA] Sporo pracy mieli opolscy strażacy w związku z burzami przechodzącymi przez Opolszczyznę od piątkowego popołudnia do nocy. Interwencje związane były przede… » więcej 2024-07-12, godz. 17:30 "Bitwa Regionów" w Kluczborku. Gospodynie próbowały zaskoczyć jury potrawami Cztery koła gospodyń wiejskich rywalizowały na kluczborskim rynku w pierwszym etapie konkursu kulinarnego 'Bitwa Regionów'. » więcej 2024-07-12, godz. 16:30 Nowe miejsce wypoczynku w Kietrzu już prawie gotowe Dobiega końca modernizacja parku pojednania polsko-czeskiego im. bł. Ryszarda Henkesa w Kietrzu. Lokalny samorząd pozyskał na ten cel z rządowego programu… » więcej 2024-07-12, godz. 16:30 "Z nami bezpiecznie". W sobotę piknik rodzinny nad Jeziorem Nyskim Przed nami kolejna edycja pikniku 'Z nami bezpiecznie' nad Jeziorem Nyskim. To impreza promująca odpowiednie zachowania m.in. na drogach, by unikać wypadków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »