Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-14, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Już ponad 160 razy interweniowali strażacy w powiecie nyskim. W części podtopionych domów nie skończono jeszcze remontów po ostatniej powodzi

Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Rośnie liczba interwencji strażaków w powiecie nyskim. Od wczoraj wyjeżdżali oni do skutków intensywnych opadów deszczu już około 160 razy.
Szczególnie trudną sytuację obserwowano na terenie gmin Otmuchów, Głuchołazy oraz Nysa. Jak mówi starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, sytuacja w tej części regionu jest bardzo poważna.

- W gminie Otmuchów rzeki, które spływają z Czech, mają charakter przyrostu wody. W gminie Głuchołazy jest 11 miejscowości, w których nastąpiły podtopienia, i tutaj w większości są to wody spływające z pól. W gminie Nysa to tradycyjnie Morów, Wyszków, Hajduki, czy Hanuszów - wskazuje.

Woda zalała także prowadzącą w kierunku Prudnika drogę w Niwnicy. Podtopienia wystąpiły również w gminach Korfantów i Paczków.

Szczególnie doświadczony przez żywioł jest w tym roku Morów, który na początku września zmagał się z powodzią. Dziś sytuacja jest mniej dramatyczna niż wtedy, jednak woda zalała część posesji, w których zaczął się już remont po poprzednim żywiole.

- Wyremontowaliśmy już część, jest z powrotem woda pod podłogą, też woda przesączyła się przez ściany. Tylko przez okno do sąsiada możemy stąd wyjść, inaczej się nie da - tłumaczy pani Dorota.

- Ludzie już się do tego zdążyli przyzwyczaić i uznali to za normę - mówi z żalem pani Danuta.

- Po miesiącu od powodzi kolejne problemy, kolejna nieprzespana noc. Po raz piąty już musimy zabezpieczać swoje posesje - wskazuje sołtys Morowa, Artur Pieczarka.

Strażacy wciąż są wzywani do kolejnych zdarzeń w powiecie. W tej chwili jednymi z najpoważniejszych interwencji są działania na ulicy Nowowiejskiej w Nysie, gdzie wylał potok Pluta, co doprowadziło do zalania 8 budynków mieszkalnych. Strażacy intensywnie pracują także w okolicach Niwnicy.

Walkę z żywiołem wspiera także nyskie starostwo, które ściągnęło dodatkowe 10 tysięcy worków na potrzeby mieszkańców. Z kolei na jutro (15.10) zaplanowano rozmowy z przedstawicielami gmin na temat zagrożenia ze strony opadów, jak i koronawirusa.
Andrzej Kruczkiewicz
Mieszkańcy Morowa

Wiadomości z regionu

2020-10-30, godz. 12:00 Tymczasowa zmiana organizacji ruchu przy cmentarzach w Krapkowicach Gmina Krapkowice wprowadziła tymczasową zmianę organizacji ruchu przy krapkowickich cmentarzach. » więcej 2020-10-30, godz. 11:30 Dzień Wszystkich Świętych inny niż wszystkie. Policja apeluje o zachowanie zasad sanitarnych Zachowajmy dystans społeczny, zasłaniajmy usta i nos oraz stosujmy dezynfekcję. Te zasady będą szczególnie ważne podczas zbliżających się dni. W dzień… » więcej 2020-10-30, godz. 11:03 Zmiana organizacji ruchu w obrębie cmentarzy w Kędzierzynie-Koźlu W związku ze zbliżającą się uroczystością Wszystkich Świętych w Kędzierzynie-Koźlu wprowadzono tymczasową organizację ruchu przy cmentarzach. Będzie… » więcej 2020-10-30, godz. 11:00 Władze uczelni Opola i Wrocławia w związku z protestami apelują o pokojowe rozwiązanie sporu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wystosowało apel do rządzących i społeczeństwa w związku z trwającą sytuacją prawną, polityczną i społeczną… » więcej 2020-10-30, godz. 10:45 Raport MZ: 550 nowych zachorowań na COVID-19 na Opolszczyźnie. W kraju jest 21 629 chorych Kolejna doba z rekordowo wysoką liczbą zakażeń koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 21 629 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem… » więcej 2020-10-30, godz. 09:40 Senator PO Danuta Jazłowiecka o protestach w sprawie aborcji. "Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji, a do tej pory rząd… - Te podziały społeczeństwa są wyraźne od 5 lat i z każdym rokiem się pogłębiają - tak protesty, które od tygodnia odbywają się w całym kraju w związku… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Zmiana cennika biletów za przejazdy komunikacją miejską w Opolu. To pierwsza podwyżka biletów od 2011 roku Od nowego roku zmieni się cennik biletów MZK w Opolu. Taką decyzję podjęli radni miasta. Bilet normalny będzie kosztował 3 złote, a ulgowy 1,50. Inne stawki… » więcej 2020-10-30, godz. 07:00 Bez zmian w organizacji ruchu przy cmentarzach w powiecie głubczyckim Wzorem lat ubiegłych w okresie Wszystkich Świętych w Głubczycach pojawią się wzmocnione siły policji drogowej przy cmentarzu przy ul. Wrocławskiej. W tym… » więcej 2020-10-30, godz. 06:30 W tym roku inaczej planujemy wizyty na cmentarzach. "1 listopada trudno będzie wejść do autobusu" Rozkładamy wizyty na cmentarzach w związku z epidemią. Wydaje się, że wielu mieszkańców posłuchało apeli wirusologów i policji, aby nie kumulować wyjazdów… » więcej 2020-10-29, godz. 21:30 Stowarzyszenie Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle porządkuje mogiły polskich bohaterów przed dniem Wszystkich Święty… Przedstawiciele Stowarzyszenia Patriotyczny Kędzierzyn-Koźle przed Wszystkimi Świętymi porządkują mogiły polskich bohaterów. To groby Kresowiaków, Sybiraków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***