Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-09-07, 00:49 Autor: Katarzyna Zawadzka

57. KFPP: Przyjaciele i artyści oddali hołd Romualdowi Lipce [ZDJĘCIA, FILMY]

Piotr Cugowski, koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” (06.09.2020), 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Cugowski, koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” (06.09.2020), 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Koncert finałowy, koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” (06.09.2020), 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Koncert finałowy, koncert „Cisza jak ta. Muzyka Romualda Lipki” (06.09.2020), 57. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Marcin Skomudek]
Ostatni z niedzielnych koncertów 57. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu pod nazwą "Cisza, jak ta. Muzyka Romualda Lipki" za nami. Na scenie nie mogło zabraknąć artystów, dla których zmarły w lutym kompozytor i multiinstrumentalista napisał największe przeboje. To m.in. Izabella Trojanowska, Maryla Rodowicz, Felicjan Andrzejczak i Krzysztof Cugowski.
- To dla mnie bardzo, bardzo ważny kompozytor, bo przecież ja wcześniej śpiewałem jazzowe ballady, a nigdy rockowej muzyki - mówi Felicjan Andrzejczak. - Dopiero kiedy spotkałem się z Romkiem Lipko i nagrałem te trzy numery, piosenki, które są do dzisiaj bardzo bardzo znane, dopiero wówczas moje nazwisko stało się znane szerzej i większa publiczność mnie poznała. Nigdy nie sądziłem, że Jolka stanie się takim hiciorem. Ja bardziej liczyłem na "Czas Ołowiu", bo dla mnie jest to pieśń najważniejsza i najpiękniejsza chyba - dodaje.

Na scenie pojawili się także artyści młodszego pokolenia, którzy wykonali piosenki z kompozycjami Romualda Lipki w nowych aranżacjach. Feel, Ania Dąbrowska, Sławek Uniatowski, Blue Cafe, Igor Herbut, Marcin Wyrostek czy Kuba Badach.

- Romuald Lipko był przede wszystkim bardzo wszechstronnym kompozytorem - mówi Anna Żaczek-Biderman z chóru Sound'n'Grace, który przez cały koncert towarzyszył artystom. - Najciekawsze było chyba to, że jego utwory można było usłyszeć w tak wielu wykonaniach, w tak wielu wersjach i te utwory są po prostu evergreenami, są ponadczasowe. Mam nadzieję, że kolejne pokolenia będą z takim samym sentymentem wracały do tego repertuaru, bo tam jest dużo mądrości życiowej i dobrej energii. Te utwory dobrze jest poczuć - dodaje.

Wśród publiczności pojawiło się wielu fanów Budki Suflera i twórczości Romualda Lipki.

- Napisał dużo przebojów na przykład "Jolka, Jolka" - mówi pani Matylda. - To wspaniała piosenka i do tej pory pamiętam jej wykonanie z Woodstocku. Przy tej piosence mam ciary - dodaje.

- Przyjechałem na ten koncert uczcić pamięć zmarłego Romualda - mówi jeden z fanów Budki Suflera. - Był on tak naprawdę kompozytorem większości utworów Budki.

- Dużym plusem jest fakt, że przynajmniej jest Iza Trojanowska. To z tego powodu jesteśmy na koncercie - mówią kolejni fani twórczości Lipki, którzy ubolewają, że do koncertu nie zaproszono też Urszuli. - To nie jest fakt jakoś mocno przypominany, ale oni promowali artystki, które potem zaczynały swoją karierę i to jest właśnie Iza i Urszula głównie - dodają.

Poniedziałek (7.09) to ostatni dzień opolskiego festiwalu. Przed nami Scena Alternatywna, którą rozpocznie koncert z okazji 50-lecia SBB.
Felicjan Andrzejczak
Anna Żaczek-Biderman
Festiwalowa publiczność
Maciej Balcar w Festiwalowym Studiu Radia Opole

Wiadomości z regionu

2024-05-21, godz. 20:00 Będzie bezpieczniej. Gmina Lewin Brzeski buduje ścieżki pieszo-rowerowe Trwa budowa ścieżki pieszo-rowerowej ze Strzelnik do Łosiowa. Ma być gotowa jeszcze w tym roku. » więcej 2024-05-21, godz. 19:30 Prudnik: coraz mniej osób korzysta z funduszu alimentacyjnego W gminie Prudnik zmniejsza się liczba osób kwalifikujących się do korzystania z funduszu alimentacyjnego. Maksymalna wysokość tego świadczenia nie zmieniła… » więcej 2024-05-21, godz. 18:49 Dachowanie na Oświęcimskiej w Opolu. Jedna osoba jest ranna Są utrudnienia na ulicy Oświęcimskiej w Opolu. Zderzyły się tam dwie osobówki. » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Na Opolszczyźnie powstanie park narodowy? Chce tego Róża Thun Przedstawiciele Polski 2050 chcą utworzenia Parku Narodowego Puszczy Śląskiej na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jak mówiła dziś (21.05) podczas… » więcej 2024-05-21, godz. 18:00 Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Gmina pozyskała dofinansowanie Kolumna Maryjna w Głogówku odzyska dawny blask. Na prace konserwatorskie gmina otrzymała 80 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Jazdę quadem zakończyli na murze. Byli nietrzeźwi Do tego zdarzenia doszło na polnej drodze w powiecie strzeleckim. Tamtejsza policja została powiadomiona o wypadku dwóch mężczyzn, którzy jechali quadem. » więcej 2024-05-21, godz. 17:30 Przyszli żołnierze uczcili Dzień Kadeta. Uroczystości przed pomnikiem na Górze św. Anny Przed Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny odbyły się centralne obchody Dnia Kadeta. Uczniowie klas wojskowych z całego kraju oddali hołd… » więcej 2024-05-21, godz. 17:00 Co dalej z niedokończoną budową w centrum Kluczborka? Magistrat wystąpił na drogę sądową Na drogę sądową wystąpiła gmina Kluczbork przeciwko właścicielom niedokończonego od wielu lat budynku przy ulicy Ściegiennego w centrum miasta. » więcej 2024-05-21, godz. 16:00 Opolscy policjanci na hybrydowym kursie podoficerskim. To szansa na awans Pilotażowy kurs podoficerski rozpoczęło w Opolu 24 policjantów. Organizatorem jest Szkoła Policji w Katowicach, ale swój udział w tej inicjatywie ma Komenda… » więcej 2024-05-21, godz. 15:15 Ponad 400 pracowników walcowni w Zawadzkiem może stracić pracę. "Nikt tego się nie spodziewał" Ponad 400 pracowników Walcowni Rur Andrzej w Zawadzkiem może stracić pracę. Zarząd spółki Alchemia S.A. podjął decyzję w sprawie rozpoczęcia procesu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »