Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-28, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Trudna walka z wrakami na ulicach Nysy. "Porzucenie to często sposób na pozbycie się problematycznego auta"

Usuwanie wraku pozostawionego w Nysie [fot. Straż Miejska w Nysie]
Usuwanie wraku pozostawionego w Nysie [fot. Straż Miejska w Nysie]
Porzucone samochody stanowią spory problem w Nysie. Niejednokrotnie wraki zajmują potrzebne w mieście miejsca parkingowe, a do tego szpecą krajobraz.
Miejscowa straż miejska od lat usuwa z przestrzeni publicznej pojazdy, którymi nikt się nie interesuje. Tylko w ubiegłym roku na parking przy MZK trafiło 14 takich pojazdów. Jak mówi komendant Straży Miejskiej w Nysie Grzegorz Smoleń, usuwanie ich to skomplikowany proces, który w dodatku nierzadko uszczupla miejską kasę.

- Za odholowanie płaci gmina. Auto na parkingu strzeżonym jest minimum pół roku. Po tym czasie przechodzi na własność gminy. Fajnie, jak to jest pojazd na chodzie, to gmina jako swoje mienie może to sprzedać. Gdy jest to wrak, gmina znowu musi dopłacić, żeby zutylizować. Nie chciałbym, żeby to zabrzmiało jak instruktaż, natomiast często jest to sposób na pozbycie się niewygodnego auta - dodaje.

Strażnicy zapewniają, że zanim auto trafi na lawetę, podejmowane są próby odnalezienia właściciela i nakłonienia go do uporządkowania zajmowanego przez nie miejsca. To jednak często bywa utrudnione. W działaniach tych nie pomagały także niektóre obostrzenia związane z koronawirusem.

- Często właściciel znajduje się dopiero po trzecim, czwartym liście, dlatego że ludzie sprzedają auta, nie rejestrując i nie wyrejestrowując. Mamy tego świadomość, że ludzie powyjeżdżali do pracy za granicę i nie mogli wrócić. Teraz przy zelżeniu tych obwarowań jesteśmy bezwzględni - wskazuje komendant.

Decyzje o odholowaniu wraków zapadają nierzadko po interwencji ze strony mieszkańców, którzy skarżą się na związane z tym uciążliwości. - Zajmuje się miejsce i ktoś inny nie ma gdzie zaparkować - mówi pani Genowefa. - W pewnych sytuacjach nawet może to stwarzać zagrożenie. Takie auto może być niewidoczne, wystające - zauważa pan Janusz. - U nas na osiedlu stoi auto z kartką do sprzedaży, wnet będzie rok. Blokuje miejsce parkingowe - wskazuje pani Jolanta.

Dodajmy, że walkę z wrakami ograniczają także przepisy, które zezwalają na ich odholowywanie jedynie z określonych miejsc. To między innymi drogi publiczne, strefy zamieszkania czy strefy ruchu.
Grzegorz Smoleń
Grzegorz Smoleń
Mieszkańcy Nysy

Wiadomości z regionu

2020-08-03, godz. 18:00 Osobłoga i Nysa Kłodzka mogą przekroczyć stany ostrzegawcze. Alert wydany przez hydrologów Hydrolodzy ostrzegają przed wezbraniem wody w dwóch opolskich rzekach na Opolszczyźnie. Mowa o Nysie Kłodzkiej i Osobłodze w perspektywie najbliższych kilkunastu… » więcej 2020-08-03, godz. 17:30 Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu sprawdzi, czy komendant policji w Nysie naruszał prawa pracowników Prokuratura Rejonowa w Kędzierzynie-Koźlu zajmie się sprawą funkcjonariuszy nyskiej komendy policji, którzy oskarżają swojego przełożonego o mobbing… » więcej 2020-08-03, godz. 16:56 Wypadek na DK 45 koło Krapkowic. Droga jest zablokowana Na drodze krajowej nr 45 Opole - Racibórz, na wysokości Krapkowic, jeszcze przed rondem na skrzyżowaniu z DW 409, od strony Opola, samochód osobowy czołowo… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 Zaginął Bartosz Komorowski z gminy Wilków. Policja prosi o pomoc Zaginął Bartosz Komorowski. 22-letniego mieszkańca Pągowa w gminie Wilków poszukuje namysłowska policja. Mężczyzna po raz ostatni był widziany 28 lipca… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Podinsp. Hubert Adamek nowym komendantem Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu Zmiany w Komendzie Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu. Po blisko 30 latach służby mł. insp. Janusz Hencel zdecydował o odejściu ze stanowiska. Nowym… » więcej 2020-08-03, godz. 16:00 Funkcjonariusze z Ozimka uratowali mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo Gdyby nie szybka interwencja policjantów młodszego aspiranta Mariusza Śnieżka i sierżanta sztabowego Łukasza Grygiela, to mogło dojść do tragedii. Funkcjonariusze… » więcej 2020-08-03, godz. 14:30 Prudnik: spłonął sportowy obiekt łuczników. Policja ustala, czy było to podpalanie Podpalenie mogło być przyczyną pożaru obiektu łuczniczego Klubu Sportowego Obuwnik Prudnik. W nocy z soboty na niedzielę (01.08/02.08) spłonęła specjalna… » więcej 2020-08-03, godz. 14:15 Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki i Fundacji Rozwoju… Parlamentarzyści Janusz Kowalski i Katarzyna Czochara rozpoczęli kontrolę poselską w Fundacji Rozwoju Śląska i Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Posłowie… » więcej 2020-08-03, godz. 13:32 Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich Sąd Najwyższy orzekł ważność wyborów prezydenckich, w których zwyciężył prezydent Andrzej Duda. Uchwałę w tej sprawie podjęła Izba Kontroli Nadzwyczajnej… » więcej 2020-08-03, godz. 12:32 Wkrótce ruszą remonty kolejnych placówek oświatowych w Nysie. Inwestycje polepszą ich wygląd, a także pozwolą oszczędzać… Kolejne placówki edukacyjne w Nysie doczekają się remontu. Tym razem, prace będą prowadzone w Szkole Podstawowej nr 10 przy ulicy 11 Listopada i Przedszkolu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »