Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-07-13, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Tarnów Opolski: na razie jest prowizoryczna piaskownica, a ma być cały plac zabaw

Na razie dzieci na osiedlu Zakładowym w Tarnowie Opolskim bawią się w prowizorycznej piaskownicy [fot. Mariusz Chałupnik]
Na razie dzieci na osiedlu Zakładowym w Tarnowie Opolskim bawią się w prowizorycznej piaskownicy [fot. Mariusz Chałupnik]
Na osiedlu Zakładowym w Tarnowie Opolskim mieszka ponad 150 dzieci. Od zeszłego roku, gdy rozebrano plac zabaw, który nie spełniał warunków bezpieczeństwa, nie mają miejsca, gdzie mogą spędzać wolny czas.
Rodzice, mieszkańcy, sołectwo chcą zmienić ten stan rzeczy i prowadzą zbiórkę na nowy plac zabaw.

- Takie miejsce jest po prostu konieczne - mówią mieszkańcy osiedla.

- Był plac zabaw, a w tej chwili nie ma nic - mówi Marcin. - Dzieci nie mają się gdzie bawić, nie mają żadnego na spędzanie wolnego czasu. Pozostaje jeżdżenie na rowerkach i nic poza tym. Nie mają nawet jednej huśtawki. W zeszłym tygodniu przywieziono trochę piasku, to jest dla dzieci jakieś zajęcie.

- Moje dzieci nie chodzą ani do żłobka, ani do przedszkola - dodaje Natalia. - Taki plac zabaw, to byłoby świetne miejsce na nawiązywanie pierwszych kontaktów, rozwijanie empatii.

Plac zabaw ma powstać na działce, którą gmina wykupiła od spółdzielni mieszkaniowej. Pieniądze potrzebne są zatem na sprzęt i urządzenia.

- Zbieramy je dzięki różnym akcjom, również tym prowadzonym w internecie - informuje Anna Gebauer, sołtys Tarnowa Opolskiego. - W zbiórkę tych funduszy zaangażowały się oprócz mieszkańców również firmy. Mamy na internetowej zbiórce prawie 20 tysięcy złotych. Były różne licytacje, robiliśmy różne imprezy. Mieliśmy dwie zbiórki złomu, a każda przyniosła po 3,5 tysiąca złotych. Dwie komisje z gminy zapewniły również o zabezpieczeniu 50 tysięcy złotych na plac zabaw.

Dodatkowo 20 tysięcy na nowy plac zabezpieczono w ramach funduszu sołeckiego. Pomagają również sponsorzy i lokalne firmy.

- Zawsze staramy się wsłuchiwać w potrzeby mieszkańców - zaznacza Maciej Guzik, specjalista do spraw komunikacji w Zakładach Wapienniczych Lhoist w Tarnowie Opolskim. - Na osiedlu mieszka wielu naszych pracowników. Do nas od kilku lat dochodziły słuchy, że lokalna społeczność zgłasza taką inicjatywę jak chęć powstania placu zabaw. W tym roku pomysł nabrał w końcu ram formalnych. Został oficjalnie zgłoszony. Tutaj jest wsparcie mieszkańców, wsparcie urzędu gminy.

Zbiórka na nowy plac zabaw przyniosła już blisko 170 tysięcy złotych. Mieszkańcy wraz z radą sołecką mają również wybranego wykonawcę. Nie wiadomo jednak, czy nowy plac zostanie wybudowany jeszcze w czasie wakacji.
mieszkańcy Tarnowa Opolskiego
Anna Gebauer
Maciej Guzik

Wiadomości z regionu

2020-08-04, godz. 10:56 MZ: Niechluby rekord. Takiej liczby zakażeń w kraju jeszcze nie było Mamy kolejny rekord zakażeń koronawirusem w kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 680 nowych przypadkach. Na Opolszczyźnie na COVID-19 zachorowało 7… » więcej 2020-08-04, godz. 10:50 Uwaga! Awaria systemu CEPIK w całym kraju. Utrudnienia w wydziałach komunikacji Uwaga kierowcy - w związku z ogólnopolską awarią systemu CEPIK starostwa powiatowe w całym kraju zawiesiły obsługę klientów w wydziałach komunikacji. » więcej 2020-08-04, godz. 10:12 W powiecie nyskim strażacy szukają wędkarza, który wskoczył do rzeki. Mężczyzna przestraszył się straży ryba… W Lasocicach w gminie Łambinowice trwa akcja poszukiwawcza mężczyzny, który najprawdopodobniej w obawie przed kontrolą straży rybackiej, wskoczył do wody… » więcej 2020-08-04, godz. 09:14 "Naszym celem jest utrzymać struktury". Forum Młodych PiS o działaniach na najbliższą przyszłość - W czasie kampanii wyborczej ciężko pracowaliśmy, teraz czas na podsumowanie - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Krukowski z Forum Młodych… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 255 opolskich nauczycieli stara się o dyplomowany awans zawodowy Do 14 sierpnia pracownicy Kuratorium Oświaty w Opolu przeprowadzą 255 postępowań kwalifikacyjnych na stopień awansu zawodowego nauczyciela dyplomowanego… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 ZUS ponownie wysyła do sanatoriów. Pierwszeństwo dla osób z szansą na odzyskanie zdolności do pracy Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznowił dzisiaj (04.08) skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 Trwa rozbudowa szkoły w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku na dobudowanej kondygnacji powstaną dwie nowe sale lekcyjne Trwa rozbudowa szkoły podstawowej w Mąkoszycach. Jeszcze w tym roku obiekt zyska nowe piętro dobudowane nad pomieszczeniami zaplecza sali gimnastycznej. » więcej 2020-08-04, godz. 06:00 Tylko z "matmy" gorzej. Opolscy 8-klasiści lepsi niż reszta kraju 8-klasiści z województwa opolskiego w krajowej czołówce. Uczniowie, którzy pisali egzamin kończący ich edukację w szkołach podstawowych, spisali się… » więcej 2020-08-03, godz. 21:30 Raport dnia: trzy nowe zakażenia koronawirusem i trzech ozdrowieńców Do 1207 wzrosła liczba mieszkańców, u których dotąd potwierdzono zakażenie koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś (3.08) o 575 wykrytych… » więcej 2020-08-03, godz. 21:00 Zmiana organizacji ruchu na DW 454 Opole - Namysłów. Jedne remonty się kończą, inne zaczynają Uwaga kierowcy, będzie zmiana organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 454 Opole - Namysłów. Jutro (04.08) rusza remont odcinka między Dobrzeniem Wielkim… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »