Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-04-27, 16:30 Autor: Daniel Klimczak

Testy na obecność koronawirusa będą wykonywane w Nysie. Tamtejszy ZOZ kupi dwa specjalistyczne urządzenia

Szpital w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Szpital w Nysie [fot. Daniel Klimczak]
Nysa kolejnym miastem, w którym będą wykonywane testy na obecność koronawirusa. Dzięki pomocy powiatu, miejscowy ZOZ zakupi dwa urządzenia umożliwiające diagnostykę w kierunku COVID-19.
Na ostatniej sesji radni przekazali jednostce 150 tysięcy złotych, które mają wystarczyć na zakup jednego urządzenia. Drugie szpital ma nabyć z własnych środków. Wicestarosta nyski Damian Nowakowski wskazuje, że dzięki temu, postawienie diagnozy będzie mogło następować o wiele szybciej, niż dotąd.

- Dzisiaj wygląda to tak, że jeżeli pobierane są próbki, to wysyłane są do Wrocławia do laboratorium, bądź do Opola. Jeżeli szpital będzie dysponował swoim urządzeniem, to oczywiście okres oczekiwania na wyniki będzie bardzo krótki. Nie trzeba będzie tego nigdzie wozić, no i oczywiście będziemy w stanie wykonywać o wiele więcej testów - zauważa.

Oprócz koronawirusa, aparatura umożliwi także wykrywanie obecności ponad 30 innych patogenów.

Czas wykonania jednego badania wynosi od 20 do 40 minut, natomiast każdy z analizatorów pozwoli na przebadanie około 30 próbek w ciągu doby.

Dodajmy, że oprócz wspomnianych urządzeń, lecznica zakupi także odczynniki do badań. Pomoże w tym unijne wsparcie w wysokości około 350 tysięcy złotych. Ich zapas, jak zapowiada dyrekcja ZOZ-u, ma wystarczyć na kilka miesięcy.
Damian Nowakowski

Wiadomości z regionu

2020-07-06, godz. 21:45 Raport dnia: w regionie zakaziła się kobieta z powiatu strzeleckiego. Cztery osoby wyzdrowiały Jedno zakażenie koronawirusem i cztery przypadki ozdrowień potwierdzono dziś (06.07) na Opolszczyźnie. Zachorowała mieszkanka powiatu strzeleckiego, to kobieta… » więcej 2020-07-06, godz. 20:30 WYBORY 2020. "Te wybory są niezmiernie ważne, może zadecydować nawet tysiąc głosów". Poseł Janusz Kowalski odwiedza opolskie… - Od tego kto i w jaki sposób będzie rządzić Polską, zależeć będzie kontynuacja programów społecznych 500+ i trzynastej emerytury - mówił Janusz Kowalski, poseł… » więcej 2020-07-06, godz. 20:00 Powołują partnerstwo samorządów, aby przywrócić pasażerski ruch kolejowy na trasie Racławice Śląskie – Racibórz Reaktywowanie linii kolejowej Racławice Śląskie - Racibórz, taki jest cel umowy o partnerstwie samorządów lokalnych z województw opolskiego i śląskiego. Wspólnie… » więcej 2020-07-06, godz. 19:00 Głuchołazy: gmina pomaga w „odmrażaniu” ruchu turystycznego w Górach Opawskich Z akcją adresowaną do krajowych turystów ruszyły Głuchołazy. Ma ona zachęcić do wakacyjnego wypoczynku w Górach Opawskich. » więcej 2020-07-06, godz. 18:30 Utrudnienia na Moście Groszowym. Przejście możliwe tylko połową szerokości Ruszyły prace remontowe przy Moście Groszowym w Opolu. Od dziś (06.07) piesi mogą poruszać się tylko połową szerokości kładki. » więcej 2020-07-06, godz. 18:00 Jest akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki. "To polityczna próba usunięcia mnie z zajmowanego urzędu" Akt oskarżenia wobec wójta gminy Rudniki trafił do Sądu Rejonowego w Oleśnie. Prokuratura zarzuca Grzegorzowi Domańskiemu popełnienie trzech przestępstw oszustwa… » więcej 2020-07-06, godz. 17:45 Rozpoczęła się budowa obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. "Od tego momentu mieszkańcy będą odliczali czas" [ZDJĘCIA… Uroczystym wbiciem pierwszej łopaty rozpoczęto budowę ostatniego odcinka obwodnicy Kędzierzyna-Koźla i Ujazdu. Licząca 14,5 kilometra trasa powstanie w ciągu nieco… » więcej 2020-07-06, godz. 17:00 Nyscy policjanci wspólnie z kolejarzami przypominali o zasadach bezpieczeństwa na torach Nyscy policjanci, wspólnie z pracownikami PKP PLK przypominali zasady bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych. W ramach akcji 'Bezpieczny piątek' kontrolowano… » więcej 2020-07-06, godz. 15:45 Są solidarni z ukraińską gminą partnerską poszkodowaną przez powódź Paczków pomaga partnerskiej gminie Tłumacz na Ukrainie. Znajduje się ona w obwodzie Iwano-Frankiwskim, który pod koniec czerwca mocno ucierpiał w wyniku powodzi… » więcej 2020-07-06, godz. 15:30 Do Namysłowa wrócił punkt obsługi gazowej spółki. Dotychczas mieszkańcy musieli odwiedzać placówkę w Kluczborku Mieszkańcy Namysłowa i okolic będą mogli korzystać z punktu obsługi klienta Polskiej Spółki Gazownictwa, które dziś (06.07) uroczyście otwarto w stolicy powiatu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »