Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-28, 20:28 Autor: Mariusz Chałupnik

W Babicach upamiętniono zamordowanych w Hucie Pieniackiej. "Musimy wspominać tę prawdę"

Obchody 76. rocznicy Zbrodni w Hucie Pieniackiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 76. rocznicy Zbrodni w Hucie Pieniackiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 76. rocznicy Zbrodni w Hucie Pieniackiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 76. rocznicy Zbrodni w Hucie Pieniackiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 76. rocznicy Zbrodni w Hucie Pieniackiej [fot. Mariusz Chałupnik]
Obchody 76. rocznicy Zbrodni w Hucie Pieniackiej [fot. Mariusz Chałupnik]
28 lutego 1944 odbyła się akcja pacyfikacyjna polskiej ludności we wsi Huta Pieniacka. Według Instytutu Pamięci Narodowej mordu dokonali ukraińscy nacjonaliści z SS-Galizien wraz z okolicznym oddziałem Ukraińskiej Powstańczej Armii. 76. rocznicę tych wydarzeń upamiętniono w Babicach w gminie Baborów.
To tam po wojnie zamieszkało najwięcej osób, które masakrę przeżyły.

- Nasz region jest szczególny, ponieważ tu przyjechała cała rzesza ludności z kresów - mówi Teresa Barańska, wicewojewoda opolski. - Na naszej Opolszczyźnie jest wiele tablic, pomników, które upamiętniają tamte wydarzenia. Dzięki temu ten przekaz trafia do młodego pokolenia. Tutaj ta historia, te tradycje są żywe, wciąż aktualne i godne czczenia, chwały i pamięci.

Według poseł Prawa i Sprawiedliwości Violetty Porowskiej tylko poprzez pamięć o takich wydarzeniach możemy dzisiaj tworzyć relację z państwem ukraińskim.

- Taka zbrodnia zasługuje na absolutne potępienie, ale również na konieczność wielkiego wspomnienia - mówi Porowska. - Musimy wspominać tę prawdę. Prawdę bolesną, ale musimy o niej mówić, by tworzyć dobre stosunki z Ukrainą. Rodzą się nam nowe stosunki z Ukrainą, coraz lepsze.

Według przekazów historycznych w Hucie Pieniackiej śmierć poniosło około 1000 osób. Wieś przestała istnieć. W Babicach w 2009 roku, obok pamiątkowej tablicy, wmurowano urnę z ziemią z Huty Pieniackiej.
Teresa Barańska
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Polska 2050 w regionie z komisarzem z centrali. Ma pomóc odbudować struktury Polska 2050 w województwie opolskim bez zarządu - zamiast niego jest komisarz wyznaczony przez centralę partyjną. » więcej 2024-07-22, godz. 13:15 Upałów ciąg dalszy. "Butelka wody, czapka i szukać cienia" IMGW ostrzega przed upałami oraz burzami na Opolszczyźnie i apeluje o zachowanie bezpieczeństwa. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »