Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-18, 10:00 Autor: Daniel Klimczak

Namysłów nie chce płacić prawie 7-milionowej kary za nieprawidłowości przy wycince drzew. Miasto odwołało się od kary nałożonej przez starostę

Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Namysłowie [fot. Daniel Klimczak]
Urząd Miejski w Namysłowie odwołał się od prawie 7-milionowej kary nałożonej przez tamtejsze starostwo. Decyzja ma związek z nieprawidłowościami przy wycince ponad 7 tysięcy drzew w Krasowicach i Przeczowie w latach 2017-2018.
Kara to efekt ostatniej kontroli, którą przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli. Do głównych zarzutów ze strony Izby należą między innymi brak zezwolenia na wycinkę części drzew uszkodzonych w czasie nawałnicy. Starosta Konrad Gęsiarz wyjaśnia, że powiat nie mógł odstąpić od nałożenia tak wysokiej kary.

- Przepisy prawa nie przewidują tego typu rozwiązania. Najwyższa Izba Kontroli jasno przedstawiła nieprawidłowości. Chodzi tutaj głównie o to, w jaki sposób zostały dokonane zgłoszenia wycinki czy też usunięcia tych złomów, jakie były w miejscu byłego lotniska - dodaje.

Magistrat odwołał się od decyzji starostwa do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Jak wskazuje wiceburmistrz Namysłowa Krzysztof Mucha, wydatek rzędu 6 milionów 750 tysięcy złotych znacząco nadwyrężyłby budżet gminy.

- To jest ogromna kwota, jeżeli chodzi o budżet gminy Namysłów, który może w konsekwencji ucierpieć. Wiadomo, że jeśli ucierpi budżet, no to zazwyczaj są to inwestycje, bo to są środki, które mogłyby być równie dobrze przeznaczone na różnego rodzaju modernizacje, polepszenie jakości życia w gminie - tłumaczy.

Jeśli decyzja SKO będzie niekorzystna dla miasta, wówczas samorząd będzie jeszcze mógł dochodzić swoich racji przed sądem administracyjnym.

Winą za nieprawidłowości władze miasta obarczają między innymi byłego burmistrza Juliana Kruszyńskiego, za kadencji którego doszło do zaniedbań. Radio Opole próbowało skontaktować się z samorządowcem, jednak ten był dziś niedostępny. Do sprawy będziemy wracać.
Konrad Gęsiarz
Krzysztof Mucha

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 20:45 Działania opolskiej policji nie ograniczają się tylko do pandemii. Sporo pracy mają funkcjonariusze drogówki oraz krym… Działania związane z pandemią koronawirusa nie zwalniają policjantów z dotychczasowych obowiązków. Od początku roku kryminalni wszczęli ponad tysiąc spraw z podejrzeniem… » więcej 2020-03-30, godz. 20:06 RAPORT DNIA: 3 nowe zakażenia w regionie. Bilans poniedziałku to 11 nowych przypadków. W regionie mamy 54 osoby chore na… Kolejne trzy osoby z pozytywnym testem na obecność koronawirusa w regionie. Ministerstwo zdrowia w wieczornym raporcie poinformowało na twitterze, że łączna liczba… » więcej 2020-03-30, godz. 19:30 Instytucje pomocy społecznej w Prudniku z dostawą środków ochrony indywidualnej Lepsze będzie zabezpieczenie przed koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej podległych powiatowi prudnickiemu. Braki w środkach ochrony osobistej uzupełnione zostaną… » więcej 2020-03-30, godz. 18:37 Kwarantanna na jednym z oddziałów szpitala w Głuchołazach Kwarantannę wprowadzono na oddziale psychiatrii szpitala w Głuchołazach. Powodem jest wystąpienie koronawirusa? » więcej 2020-03-30, godz. 18:15 Pożar pozbawił rodzinę domu. Z pomocą przyszła gmina Nad ranem spalił się dom we wsi Olbrachcice w gminie Biała. Gdy wybuchł ogień przebywało w nim pięć osób, w tym troje dzieci. Wszystkim domownikom udało się opuścić… » więcej 2020-03-30, godz. 17:25 Chcesz wejść do USK? Trzeba wypełnić ankietę i poddać się podstawowym badaniom Szukający pomocy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a także pracownicy muszą liczyć się z nowymi zasadami wstępu do lecznicy. Na miejscu każdemu sprawdzana… » więcej 2020-03-30, godz. 17:00 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Chorzy są w dobrym stanie, nie wymagają hospitalizacji Mamy 79 nowych przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało po godzinie 14.50 na Twiterze ministerstwo zdrowia… » więcej 2020-03-30, godz. 16:36 Wynajął dom, żeby w dużym pokoju uprawiać marihuanę Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wynajął dom w Rydułtowach na Śląsku i w dużym pokoju urządził plantację marihuany. Wpadł w ręce policjantów, dzięki wspólnej akcji… » więcej 2020-03-30, godz. 16:30 Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka… » więcej 2020-03-30, godz. 15:30 Triduum bez udziału wiernych. Nie będzie także święcenia pokarmów. To treść nowego dekretu biskupa opolskiego Liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w diecezji opolskiej odbędą się bez udziału wiernych. Dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia wydał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »