Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-28, 15:15 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Wspólne działania na rzecz regionu ponad podziałami". Utworzono Opolski Zespół Parlamentarny

Opolski Zespół Parlamentarny [fot. M.Matuszkiewicz]
Opolski Zespół Parlamentarny [fot. M.Matuszkiewicz]
Promowanie i skuteczny lobbing na rzecz najważniejszych i największych projektów dla Opolszczyzny - to główne zadania powołanego na ostatnim posiedzeniu sejmu Opolskiego Zespołu Parlamentarnego. Należy do niego 12 parlamentarzystów z regionu.
- Musimy pracować ponad podziałami, aby wspólnie zrobić wiele dobrego dla Opolszczyzny - mówi poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński, sekretarz Opolskiego Zespołu Parlamentarzystów. - Zespół parlamentarny jest jednym z tych działań, które może być podejmowane przez posłów i ma znacznie większą wagę, niż jak poseł walczy w pojedynkę. Uprawnieniem zespołu jest chociażby to, że możemy zapraszać ministrów na swoje posiedzenia, a to oni bezpośrednio decydują o strumieniach pieniędzy. Wyłącznie na gruncie merytorycznym jesteśmy w stanie doprowadzić do skutecznych rozwiązań - tłumaczy.

Pierwszym zadaniem zespołu ma być zgłoszenie inicjatyw ze strony wszystkich ugrupowań, według których zostanie ustalona kolejność działań. - Na pierwszy plan trzeba wysunąć kwestię czystości powietrza i depopulacji Opolszczyzny - mówi poseł PO Tomasz Kostuś, pomysłodawca i przewodniczący Opolskiego Zespołu Parlamentarzystów.

- Opolszczyzna to najmniejszy pod względem terytorialnym i ludnościowym region, a więc mamy najmniejszą reprezentację w parlamencie. Bardzo ważne jest wspólne działanie, współpraca. Za chwilę przed nami debata budżetowa i wnioski, które posłowie ziemi opolskiej do niej wniosą. Przed nami także ważne rozstrzygnięcia na poziomie ministerialnym, dlatego ważna jest współpraca - dodaje.

Do 12-osobowego zespołu dołączyli prawie wszyscy opolscy parlamentarzyści z wyjątkiem polityków Prawa i Sprawiedliwości: Violetty Porowskiej, Katarzyny Czochary i Jerzego Czerwińskiego.

- Chcę zobaczyć efektywność tego zespołu - mówi poseł Violetta Porowska. - W poprzedniej kadencji ten zespół także funkcjonował i nie miał żadnych osiągnięć - stwierdziła szefowa PiS w regionie - Chcę być parlamentarzystą aktywnym, który pracuje dla ludzi. Nie będę przebywała w zespole, który jest tylko zespołem wyłącznie fasadowym i ma służyć spotkaniom członków. Jeżeli opolski zespół pokaże, że działa na rzecz Opolszczyzny i będzie miał osiągnięcia, to z chęcią się przyłącze. Na tą chwilę nie chcę w nim pracować - stwierdziła.

Dodajmy, pierwsze posiedzenie Opolskiego Zespołu Parlamentarnego w tej kadencji ma się odbyć w Opolu. Na obrady mają być zaproszeni marszałek województwa, wojewoda i prezydent miasta.

Do zespołu, oprócz parlamentarzystów, dołączyli także jako eksperci Paweł Grabowski i Zbigniew Oborski.

Z ugrupowania Koalicja Obywatelska do Opolskiego Zespołu Parlamentarnego należą: Tomasz Kostuś, Rajmund Miller, Ryszard Wilczyński, Witold Zembaczyński, Beniamin Godylla, Danuta Jazłowiecka. Z Sojuszu Lewicy Demokratycznej - Marcelina Zawisza, z Mniejszości Niemieckiej - Ryszard Galla. Z Kukiz'15 - Paweł Kukiz. Ze Zjednoczonej Prawicy: Marcin Ociepa, Janusz Kowalski i Kamil Bortniczuk.
Witold Zembaczyński
Tomasz Kostuś
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2020-04-09, godz. 15:09 Wielkoczwartkowe przesłanie biskupa opolskiego do księży tym razem w wersji online [FILM] Wielki Czwartek to dzień, kiedy wspomina się ustanowienie dwóch sakramentów: Eucharystii oraz kapłaństwa. Kapłani diecezji co roku spotykają się tego dnia na porannej… » więcej 2020-04-09, godz. 15:05 Kamery termowizyjne "pilnują" wejść do szpitali w Brzegu i Opolu. Podobne pojawią się wkrótce w Nysie i Głuchołazach Przy wejściu do szpitali w Nysie i Głuchołazach będą prowadzone pomiary temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych. Podobne rozwiązanie wprowadziło niedawno… » więcej 2020-04-09, godz. 14:19 Kolejny sprzęt ochronny przekazany przez opolskie starostwo. Tym razem dla DPS-u w Prószkowie Sto kombinezonów, tysiąc maseczek oraz przyłbice. To wsparcie, jakiego udzielił powiat opolski Domowi Pomocy Społecznej w Prószkowie. » więcej 2020-04-09, godz. 13:42 Premier: Przed nami decydująca faza walki z koronawirusem. Kwarantanna narodowa przedłużona, będzie też obowiązek zakrywania… Dotychczasowe ograniczenia, wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa, zostają przedłużone do 19 kwietnia. Szkoły pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Poinformował… » więcej 2020-04-09, godz. 12:19 Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska pomoże szpitalom w zagospodarowaniu zużytego sprzętu 150 tysięcy złotych przekaże trzem opolskim szpitalom Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w stolicy regionu. » więcej 2020-04-09, godz. 10:45 Opolszczyzna: 7 kolejnych osób zaraziło się COVID-19. Łączna liczba chorych wzrosła do 123 7 nowych przypadków zarażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. O 10:15 Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport z informacją o 6 zgonach i 136 zachorowaniach na… » więcej 2020-04-09, godz. 09:45 Badania okresowe pracowników na czas epidemii zostały zawieszone. PIP nie realizuje rutynowych kontroli Inspekcja pracy w stanie epidemii pojawia się tam, gdzie jest to niezbędne, oczywiście zachowując wszelkie możliwe środki ostrożności - powiedział w rozmowie 'W… » więcej 2020-04-09, godz. 09:00 Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Transmisje w Radiu Opole Wieczorną Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej Kościół katolicki rozpocznie najkrótszy okres liturgiczny - Triduum Paschalne. Rano z kolei w wielu katedrach odprawiana… » więcej 2020-04-09, godz. 08:00 Wstęp na cmentarz w Wołczynie jednak dozwolony. Zniesiono zakaz, ale trzeba zachować ostrożność Był zakaz i nie ma zakazu. Mowa o wstępie na cmentarz komunalny w Wołczynie. » więcej 2020-04-09, godz. 07:30 Kolejne defibrylatory z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego trafią do strażaków OSP w powiecie kluczborskim Kolejne defibrylatory trafią do 33 jednostek OSP z powiatu kluczborskiego oraz do Wołczyńskiego Ośrodka Kultury. W ramach trzeciej edycji projektu „Akcja dla serca”… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »