Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-21, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Janusz Kowalski interweniuje u ministra kultury ws. Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. "To czystka personalna"

Janusz Kowalski interweniuje u ministra kultury ws. Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny [fot. Katarzyna Doros]
Janusz Kowalski interweniuje u ministra kultury ws. Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Janusz Kowalski złożył interpelację do wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w sprawie Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Opolski poseł chce, aby wicepremier zaangażował się w rozstrzygnięcie sporu i współprowadzenie muzeum. W związku z reorganizacją, placówka została zamknięta do końca roku.
Zdaniem Janusza Kowalskiego, który niedawno został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, skutkiem tej reorganizacji jest czystka personalna bardzo merytorycznych pracowników muzeum. - To placówka, która jest pewnym kręgosłupem myślenia o Polsce w województwie opolskim. Oczekujemy wyjaśnienia tej sprawy. Jako rząd Zjednoczonej Prawicy zrobimy wszystko, żeby muzeum funkcjonowało, zwłaszcza, że w nadchodzącym roku rozpoczynają się obchody stulecia powstań śląskich - mówi wiceminister. - Ja nie wierzę pani Monice Ożóg, że pod hasłem "reorganizacja" będziemy mieć do czynienia z lepszym funkcjonowaniem tej placówki. Ja się po prostu boję, że tak naprawdę chodzi o zamknięcie tej placówki na cztery spusty, o niekomunikowanie młodzieży i dzieciom historii powstań śląskich. Dlatego musi tu być radykalna odpowiedź ze strony i opinii publicznej, polityków i stąd moje zaangażowanie i prośba skierowana do wicepremiera.

Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego wyjaśnia, że zamknięcie muzeum, to sytuacja przejściowa. - Muszę na nowo zorganizować pracę muzeum - mówi. - Uważam, że wszystkie rozmowy dotyczące mojego oddziału, czyli Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, powinny być prowadzone w mojej obecności. Jak wspominam w moich oświadczeniach, ja nie podaję powodów szczegółowych, dlaczego nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy z pracownikami.

Przypomnijmy, Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny będzie zamknięte do końca grudnia. Obecnie pracuje tam pięć osób, ale z trzema podpisano porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy z dniem 31 stycznia.
Janusz Kowalski
Monika Ożóg

Wiadomości z regionu

2022-01-21, godz. 21:15 Raport dnia: Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 36 tysięcy zakażeń w kraju i niemal 700 na Opolszczyźnie [IN… 699 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 12 chorych potwierdzono dziś (21.01) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2022-01-21, godz. 20:40 Politechnika Opolska przechodzi na nauczanie zdalne. "Zaczynamy wchodzić na szczyt piątej fali zachorowań" - W związku z dużym przyrostem ilości zakażeń koronawirusem Politechnika Opolska przechodzi na nauczanie zdalne - zadecydował rektor uczelni prof. Marcin… » więcej 2022-01-21, godz. 20:35 W pożarze stracili wszystko. Ruszyła pomoc dla poszkodowanej rodziny z trójką dzieci Nadal nieznane są przyczyny wczorajszego pożaru, do którego doszło w budynku przy ul. Jagiellonów 41 w Opolu. Okoliczności te ustala biegły z zakresu pożarnictwa… » więcej 2022-01-21, godz. 20:00 Budowa akwarium i nowego wejścia do opolskiego zoo wciąż bez rozstrzygnięcia. Powodem zbyt drogie oferty wykonawc… Zoo w Opolu na razie bez nowego letniego wejścia. Mimo zmniejszenia zakresu planowanej inwestycji, oferenci znów zaproponowali za wysokie ceny za wykonanie usługi… » więcej 2022-01-21, godz. 18:00 Kolejne próby wyłudzenia pieniędzy, tym razem metodą na policjanta Krapkowicka policja kolejny raz ostrzega przed oszustami, którzy podszywając się pod różnych pracowników, także funkcjonariuszy, próbują wyłudzić pieniądze… » więcej 2022-01-21, godz. 17:46 Opole: nowe przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą na razie pustkami - Nowo otworzone przystanki przy centrum przesiadkowym Opole Wschodnie świecą pustkami - komentują mieszkańcy stolicy regionu. Wielu również przyznaje, że… » więcej 2022-01-21, godz. 17:05 Intensywne opady śniegu na południu regionu. Jest ostrzeżenie meteo Intensywne opady śniegu zapowiadane są na południu regionu. Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia dla trzech powiatów: głubczyckiego, nyskiego i prud… » więcej 2022-01-21, godz. 16:00 Mieszkańców Opola czekają wyższe opłaty za ciepło. ECO przygotowuje się do podwyżek Mieszkańcy Opola, którzy korzystają z ciepła dostarczanego przez ECO, muszą liczyć się z podwyżkami. Spółka planuje wzrost cen od 11 do nawet 16 procent… » więcej 2022-01-21, godz. 15:48 Koronawirus w kolejnych szkołach i przedszkolach. Na kwarantannie blisko 400 uczniów Kolejne przypadki COVID-19 w opolskich placówkach edukacyjnych. Adam Leszczyński, rzecznik ratusza w Opolu, potwierdził zakażenia w łącznie w 13 przedszkolach… » więcej 2022-01-21, godz. 14:55 Peron wyspowy w Ozimku zostanie przebudowany. Wartość inwestycji to ponad milion złotych Peron wyspowy na stacji w Ozimku przejdzie kompleksową modernizację. W ramach zadania planowane jest m.in. wydłużenie peronu, wymiana oświetlenia i montaż… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »