Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-21, 19:00 Autor: Katarzyna Doros

Janusz Kowalski interweniuje u ministra kultury ws. Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. "To czystka personalna"

Janusz Kowalski interweniuje u ministra kultury ws. Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny [fot. Katarzyna Doros]
Janusz Kowalski interweniuje u ministra kultury ws. Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny [fot. Katarzyna Doros]
Wiceminister Janusz Kowalski złożył interpelację do wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w sprawie Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny. Opolski poseł chce, aby wicepremier zaangażował się w rozstrzygnięcie sporu i współprowadzenie muzeum. W związku z reorganizacją, placówka została zamknięta do końca roku.
Zdaniem Janusza Kowalskiego, który niedawno został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, skutkiem tej reorganizacji jest czystka personalna bardzo merytorycznych pracowników muzeum. - To placówka, która jest pewnym kręgosłupem myślenia o Polsce w województwie opolskim. Oczekujemy wyjaśnienia tej sprawy. Jako rząd Zjednoczonej Prawicy zrobimy wszystko, żeby muzeum funkcjonowało, zwłaszcza, że w nadchodzącym roku rozpoczynają się obchody stulecia powstań śląskich - mówi wiceminister. - Ja nie wierzę pani Monice Ożóg, że pod hasłem "reorganizacja" będziemy mieć do czynienia z lepszym funkcjonowaniem tej placówki. Ja się po prostu boję, że tak naprawdę chodzi o zamknięcie tej placówki na cztery spusty, o niekomunikowanie młodzieży i dzieciom historii powstań śląskich. Dlatego musi tu być radykalna odpowiedź ze strony i opinii publicznej, polityków i stąd moje zaangażowanie i prośba skierowana do wicepremiera.

Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego wyjaśnia, że zamknięcie muzeum, to sytuacja przejściowa. - Muszę na nowo zorganizować pracę muzeum - mówi. - Uważam, że wszystkie rozmowy dotyczące mojego oddziału, czyli Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny, powinny być prowadzone w mojej obecności. Jak wspominam w moich oświadczeniach, ja nie podaję powodów szczegółowych, dlaczego nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy z pracownikami.

Przypomnijmy, Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny będzie zamknięte do końca grudnia. Obecnie pracuje tam pięć osób, ale z trzema podpisano porozumienie o rozwiązaniu stosunku pracy z dniem 31 stycznia.
Janusz Kowalski
Monika Ożóg

Wiadomości z regionu

2021-12-03, godz. 19:50 Posłowie Koalicji Obywatelskiej apelują o wyciszenie sporu między prezydentem Opola i marszałkiem. "To nie czas na… Posłowie Koalicji Obywatelskiej Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński zaapelowali do samorządowców, by ci przestali 'kopać się po kostkach', bo tylko zgoda… » więcej 2021-12-03, godz. 19:03 Kolejne zakażenia w szkołach i przedszkolach w Opolu. Na kwarantannę trafiło blisko tysiąc uczniów Urząd Miasta w Opolu informuje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w dziesięciu szkołach i przedszkolach w stolicy regionu. Zakażonych jest jedenastu… » więcej 2021-12-03, godz. 18:40 Dzień majsterkowicza w opolskiej Talentowni. "Majsterkowanie związane jest z kreatywnością, naprawianiem i udoskon… Dzisiaj (3.12) Światowy Dzień Majsterkowicza. Z tej okazji opolskie przedszkolaki uczyły się fachu w Talentowni przy ul. Barlickiego w Opolu i tworzyły mikołajkowe… » więcej 2021-12-03, godz. 18:11 Poseł Janusz Kowalski: "Przywracamy symetrię w finansowaniu nauki języka polskiego dla rodaków za granicą" Rocznie w Polsce przeznacza się 236 milionów złotych na naukę języka niemieckiego dla Mniejszości Niemieckiej. W 2022 roku dotacja ta miałaby zostać zmniejszona… » więcej 2021-12-03, godz. 17:30 Brzeska policja ma nową broń do walki z pijanymi kierowcami. To efekt współpracy z gminą Lubsza Brzeska policja z nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierowcami. To promiler przekazany funkcjonariuszom przez gminę Lubsza. » więcej 2021-12-03, godz. 16:30 Dotacje przyznane. Kolejne opolskie organizacje pozarządowe pozyskały fundusze na swoje działania Umowy podpisane, można działać. 31 organizacji samorządowych otrzymało od urzędu marszałkowskiego pieniądze na realizację swoich zadań. Wśród projektów… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 Opolski sanepid ruszył z kontrolami. Sprawdza, jak przestrzegane są nowe obostrzenia sanitarne Od środy (01.12) opolski sanepid przeprowadził w galeriach handlowych i nie tylko ponad 400 kontroli. Mają one związek z wprowadzonymi ograniczeniami w limicie… » więcej 2021-12-03, godz. 16:00 W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim rozstrzygnięto konkurs "Warto być Polakiem XXI wieku" Jurorzy nie mieli łatwego zadania. W ramach konkursu 'Warto być Polakiem XXI wieku' nadesłano ponad 100 prac uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych… » więcej 2021-12-03, godz. 15:10 Wielki Test z Historii. Powstania śląskie i plebiscyt. "Było dużo materiału i trzeba było się go nauczyć szcze… Za nami Wielki Test z Historii. Powstania śląskie i plebiscyt. Udział w nim wzięło kilkunastu uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dorośli… » więcej 2021-12-03, godz. 14:20 W Nysie nie powstanie podziemna trasa turystyczna. Zamiast tego miasto planuje rewitalizację, a w przyszłości zabudowę… Nysa nie udostępni ostatnich odkryć archeologicznych w formie podziemnej trasy turystycznej. Zamiast tego władze miasta planują rewitalizację, a w dalszej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »