Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 18:55 Autor: Witold Wośtak

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem HIV?

Konferencja dotycząca problematyki HIV/AIDS w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
Konferencja dotycząca problematyki HIV/AIDS w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
O profilaktyce dotyczącej zakażeń wirusem HIV rozmawiano w urzędzie marszałkowskim. Do udziału w konferencji zaproszono lekarzy specjalistów, studentów i przedstawicieli sanepidu.
Polska jest w czołówce niechlubnego rankingu tendencji wzrostowej zakażeń HIV. Zdaniem prelegentów, problemem jest słaba profilaktyka, czyli nieużywanie prezerwatyw i przekonanie, że nas ta choroba nie może dotyczyć.

- Można anonimowo i bezpłatnie wykonać test w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ulicy Kośnego w Opolu - mówi Joanna Głogowska, doradca w zakresie zakażeń HIV i AIDS.

- Takie badanie jest połączone z rozmową i doradca może pomóc rozwiać wątpliwości - czasami okazuje się, że badanie nie jest konieczne, a czasami trzeba przesunąć taki test na inny termin. Po to jest właśnie rozmowa z doradcą. Później pobiera się krew. Oddajemy wynik w tym samym miejscu, więc te dokumenty nie krążą w całym szpitalu. Doradca wydaje wynik w tym samym gabinecie, gdzie miała miejsce pierwsza wizyta.

Taki test można zrobić w środy i piątki od 16:00 do 19:00.

Aleksandra Kapuśniak, dermatolog i wenerolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, ocenia, że świadomość dotycząca zakażeń drogą płciową jest wśród Polaków niewielka.

- Myślę, że jest z tym problem, co odzwierciedlają dane epidemiologiczne. Rośnie liczba zakażeń przenoszonych drogą płciową, czyli chorób wenerycznych typu chlamydioza, rzeżączka i kiła. Wśród Polaków znacznie wzrasta również liczba zarażeń wirusem HIV.

Konferencję zorganizowano w związku ze Światowym Dniem Walki z AIDS, który obchodzono wczoraj (01.12).
Joanna Głogowska
Aleksandra Kapuśniak

Wiadomości z regionu

2020-12-05, godz. 08:06 Opolski ZUS jesienią wypłacił więcej zasiłków pogrzebowych niż rok temu Opolski ZUS wypłacił więcej zasiłków pogrzebowych we wrześniu i w październiku niż w tym samym okresie 2019 roku. Na Opolszczyźnie z wnioskiem o wypłatę… » więcej 2020-12-05, godz. 07:30 Konsultacje w Kędzierzynie-Koźlu. Urzędnicy i mieszkańcy omawiali remonty kilku ulic Urząd miasta w Kędzierzynie-Koźlu zorganizował cztery spotkania konsultacyjne dla mieszkańców związane z planowaną przebudową kilku ulic. W ten sposób… » więcej 2020-12-04, godz. 20:00 Raport dnia: na Opolszczyźnie potwierdzono 449 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 14 mieszkańców regionu 449 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 14 mieszkańców potwierdzono dziś (04.12) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało… » więcej 2020-12-04, godz. 18:00 Klienci galerii handlowych nie przestrzegają reżimu sanitarnego. Policja kontroluje sklepy i wystawia mandaty Ponad 70 mandatów, cztery wnioski o ukaranie do sądu i jedno pouczenie, to efekt kontroli w centrach handlowych prowadzonych przez opolskich policjantów i pracowników… » więcej 2020-12-04, godz. 18:00 Środowiskowy Dom Samopomocy w Krapkowicach przejdzie przebudowę Specjalne zalecenia w sprawie przebudowy Środowiskowego Domu Samopomocy w Krapkowicach wydała tamtejsza straż pożarna. Umowę w tej sprawie podpisano w środę… » więcej 2020-12-04, godz. 17:45 Mikołaj w maseczce i zachowaniem dystansu. W dobie pandemii paczki dla dzieci święty zawiesi np. na płocie Pandemia koronawirusa utrudnia w tym roku pracę także mikołajowi, który nie może tłumnie spotykać się z grzecznymi dziećmi. W związku z tym w niektórych… » więcej 2020-12-04, godz. 17:35 Policjanci z grupy Speed zatrzymali kolejnych piratów drogowych. Rekordzistka jechała 166 km/h w terenie zabudowanym Policjanci z krapkowickiej grupy Speed zatrzymali kolejnych trzech kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h… » więcej 2020-12-04, godz. 16:45 Co z remontem linii kolejowych Kluczbork-Opole i Nysa-Brzeg? Wszystko zależy od pieniędzy Przeprowadzenie remontów linii kolejowych Opole-Kluczbork i Nysa- Brzeg uzależnione jest od... pieniędzy. Taką informację otrzymaliśmy z PKP PLK. Mimo, że… » więcej 2020-12-04, godz. 16:35 Europoseł Patryk Jaki zakażony koronawirusem. Polityk prosi o przestrzeganie obostrzeń Pochodzący z Opolszczyzny europoseł Patryk Jaki zakażony koronawirusem. Polityk zamieścił wpis na Twitterze informując o swojej chorobie. Zaapelował także… » więcej 2020-12-04, godz. 15:58 Znów można przejeżdżać przez zaporę Jeziora Nyskiego. Mieszkańcy czekali na to 6,5 roku Od dziś (04.12) samochody osobowe mogą już przejeżdżać po zaporze Jeziora Nyskiego. Długo wyczekiwana przeprawa została tym samym przywrócona po 6,5 roku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »