Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-02, 18:55 Autor: Witold Wośtak

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się wirusem HIV?

Konferencja dotycząca problematyki HIV/AIDS w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
Konferencja dotycząca problematyki HIV/AIDS w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego [fot. Witold Wośtak]
O profilaktyce dotyczącej zakażeń wirusem HIV rozmawiano w urzędzie marszałkowskim. Do udziału w konferencji zaproszono lekarzy specjalistów, studentów i przedstawicieli sanepidu.
Polska jest w czołówce niechlubnego rankingu tendencji wzrostowej zakażeń HIV. Zdaniem prelegentów, problemem jest słaba profilaktyka, czyli nieużywanie prezerwatyw i przekonanie, że nas ta choroba nie może dotyczyć.

- Można anonimowo i bezpłatnie wykonać test w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ulicy Kośnego w Opolu - mówi Joanna Głogowska, doradca w zakresie zakażeń HIV i AIDS.

- Takie badanie jest połączone z rozmową i doradca może pomóc rozwiać wątpliwości - czasami okazuje się, że badanie nie jest konieczne, a czasami trzeba przesunąć taki test na inny termin. Po to jest właśnie rozmowa z doradcą. Później pobiera się krew. Oddajemy wynik w tym samym miejscu, więc te dokumenty nie krążą w całym szpitalu. Doradca wydaje wynik w tym samym gabinecie, gdzie miała miejsce pierwsza wizyta.

Taki test można zrobić w środy i piątki od 16:00 do 19:00.

Aleksandra Kapuśniak, dermatolog i wenerolog ze Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, ocenia, że świadomość dotycząca zakażeń drogą płciową jest wśród Polaków niewielka.

- Myślę, że jest z tym problem, co odzwierciedlają dane epidemiologiczne. Rośnie liczba zakażeń przenoszonych drogą płciową, czyli chorób wenerycznych typu chlamydioza, rzeżączka i kiła. Wśród Polaków znacznie wzrasta również liczba zarażeń wirusem HIV.

Konferencję zorganizowano w związku ze Światowym Dniem Walki z AIDS, który obchodzono wczoraj (01.12).
Joanna Głogowska
Aleksandra Kapuśniak

Wiadomości z regionu

2019-12-08, godz. 09:53 Klinika Prawa na Uniwersytecie Opolskim - uczy zawodu studentów, bezpłatnie pomaga potrzebującym Mieszkańcy Opola i regionu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez studentów. Przy Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje Klinika Prawa. - To… » więcej 2019-12-07, godz. 21:00 W Opolu czuć już świąteczny klimat. Jarmark bożonarodzeniowy przyciąga mieszkańców Mimo braku śniegu, w stolicy regionu czuć już atmosferę zbliżających się świąt. Bożonarodzeniowy jarmark, który od wczoraj (07.12) funkcjonuje na opolskim rynku… » więcej 2019-12-07, godz. 16:40 Olesno rozbłyśnie dzisiaj charytatywnie. Świątecznym iluminacjom będzie towarzyszyła zbiórka pieniędzy na operację małej… Z akcją charytatywną będzie połączone tegoroczne uruchomienie iluminacji świątecznej w Oleśnie. Świąteczne lampki rozbłysną w całym mieście. » więcej 2019-12-07, godz. 16:38 Muzeum Wsi Opolskiej uczy, jak samodzielnie wykonywać świąteczne ozdoby. W skansenie trwają mikołajkowe warsztaty dla całych… Choinkowe bombki na drewnianych sklejkach ozdobione tradycyjnym opolskim wzorem kwiatowym - to tylko niektóre ze świątecznych ozdób, które własnoręcznie wykonują… » więcej 2019-12-07, godz. 16:29 25 zdarzeń w regionie. Uwaga na śliskie drogi Nadal ślisko na opolskich drogach. Od rana na Opolszczyźnie doszło do 25 kolizji. » więcej 2019-12-07, godz. 14:07 Polska muzyka przypomniana! [ZDJĘCIA] Już nie 'zapomniana' a przypomniana została po raz kolejny wyjątkowa polska muzyka w piątkowy (06.12) wieczór w Filharmonii Opolskiej. W dodatku z udziałem wybitnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:27 Mikołajki dla czworonogów. Dzisiaj w Zdzieszowicach festyn charytatywny na rzecz zwierząt Karma dla porzuconych zwierząt, pieniądze na ich leczenie, a także smycze, czy obroże będą zbierane podczas dzisiejszego (07.12) Mikołajkowego Festynu Charytatywnego… » więcej 2019-12-07, godz. 12:00 Uwaga, bardzo ślisko! Seria zdarzeń na drogach, uszkodzony wóz strażacki W Dąbrówce w pow. krapkowickim, na drodze wojewódzkiej 409 doszło do zderzenia samochodów dostawczego z ciężarowym. W Biadaczu samochód wpadł do rowu. Policja… » więcej 2019-12-07, godz. 10:10 Młodzi muzycy, niepełnosprawna młodzież i seniorzy wspólnie nagrywają charytatywną płytę Kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne w wykonaniu niezwykłej, wielopokoleniowej grupy wypełniają od kilku dni wnętrza zamku w Mosznej. Tam właśnie powstaje… » więcej 2019-12-07, godz. 08:00 Sobota: odwiedź krapkowicki Warsztat Terapii Zajęciowej Dzisiaj (7.12) swoje drzwi szeroko otwiera Warsztat Terapii Zajęciowej w Krapkowicach. Każdy będzie miał możliwość zobaczyć, co tam się dzieje i jak wyglądają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »