Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-11-08, 16:42 Autor: Katarzyna Doros

"Szkoły do hymnu". Wszystkie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego wybrzmiały w ponad 400 opolskich placówkach

Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Akcja "Szkoły do hymnu" w szkole TAK w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Znajomość wszystkich zwrotek Mazurka Dąbrowskiego nie jest dla nich żadnym problemem. Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego TAK w Opolu uczcili 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości wspólnym odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu, punktualnie o godzinie 11:11. Wydarzenie zorganizowano w ramach ministerialnej akcji "Szkoła do hymnu", będącej kontynuacją zeszłorocznej inicjatywy "Rekord dla Niepodległej". Na Opolszczyźnie udział w akcji wzięło około 62 tys. uczniów z ponad 400 placówek oświatowych.
- Hymn powinno się znać na pamięć, wszystkie zwrotki bo, to w końcu jest hymn Polski, coś najważniejszego - mówi Bartosz Frydel.

- Mnie hymnu jako pierwsza uczyła babcia i wszystkich piosenek patriotycznych. Jak sobie przypominam, to cieszę się, że poznałam to już wcześniej, bo było mi o wiele łatwiej nauczyć się kolejnych zwrotek - dodaje Paulina.

- Jest to ważne, ponieważ jest to przykład patriotyzmu dla naszego całego kraju. Uważam, że to jest słuszne i trzeba znać wszystkie zwrotki- mówi Zofia Bilik.

- Trudnością jest zrozumienie niektórych słów i wyrażeń, bo tam jest sporo archaizmów, ale naszą rolą jest przygotowanie dzieci tak, aby wiedziały o czym śpiewają - dodaje Barbara Romaniuk, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym TAK w Opolu.

Jak podkreślają nauczyciele, akcja ma na celu nie tylko uczyć znajomości całego tekstu hymnu, ale przede wszystkim współczesnego patriotyzmu.

Hymn państwowy odśpiewali także uczniowie polskich szkół w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Argentynie, czy na Ukrainie.

Relacje ze wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego można wyszukać w mediach społecznościowych za pośrednictwem specjalnego hashtagu #SzkołaDoHymnu.
Akcja "Szkoły do hymnu"

Wiadomości z regionu

2019-11-13, godz. 18:15 Radny Sławomir Batko pyta Urząd Miasta Opola o kostkę z ulicy Krakowskiej - Co się stało ze starą kostką z ulicy Krakowskieje - pyta opolski radny PiS Sławomir Batko w imieniu mieszkańców. Według radnego kostka była w dobrym stanie i… » więcej 2019-11-13, godz. 18:00 Były reprezentant Polski w piłce nożnej skazany za nielegalne składowanie śmieci Sąd odwoławczy w Opolu prawomocnie skazał piłkarza Mariusza Ś., byłego reprezentanta Polski i gracza Ruchu Chorzów, za nielegalne składowanie blisko 300 ton śmieci… » więcej 2019-11-13, godz. 17:47 DK 46 zablokowana po wypadku Uwaga na utrudnienia na drodze krajowej nr 46. Między Wrzoskami a Dąbrową w okolicach rozjazdu na Brzeg i Nysę doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów … » więcej 2019-11-13, godz. 17:04 Jedni owoce, inni sześć łyżeczek cukru. Opolscy studenci mogli się przebadać pod kątem cukrzycy Jest jedną z chorób cywilizacyjnych, a liczba zachorowań na nią na całym świecie rośnie w lawinowym tempie. Cukrzyca, to jedna z najniebezpieczniejszych chorób… » więcej 2019-11-13, godz. 16:30 PIP o wypadku uczniów w Brzegu: Doszło do wybuchu gazu, są wątpliwości czy chłopcy pracowali we właściwym zakładzie Wybuch ulatniającego się gazu był przyczyną wypadku, do którego doszło wczoraj (12.11) na terenie jednego z warsztatów samochodowych w Brzegu. Tak wynika ze wstępnych… » więcej 2019-11-13, godz. 15:45 Prace ekshumacyjne w grobie powstańczym pod Górą św. Anny [ZDJĘCIA] Historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przeprowadzili prace badawcze w starej mogile powstańczej na zboczu Góry św. Anny. Zarośnięte miejsce było od dawna zapomniane… » więcej 2019-11-13, godz. 15:30 Zabójstwa dzieci w Ciecierzynie. Mieszkańcy plotkowali, że oskarżona przekazywała dzieci do adopcji - Mówiło się o tym, że dzieci rodziła w szpitalu, a później przekazywała je do adopcji - twierdzi jedna z byłych mieszkanek Ciecierzyna, która zeznawała ws. zabójstwa… » więcej 2019-11-13, godz. 15:15 Oleska w Opolu będzie przejezdna, ale... nie do końca Będzie przejezdna, jednak w części - ślepa. Od piątku (15.11) zmieni się organizacja ruchu na ul. Oleskiej w Opolu. Zakończy się oficjalnie remont ulicy od strony… » więcej 2019-11-13, godz. 14:45 W Kędzierzynie-Koźlu sadzą drzewa wysokie na 6 metrów Tych sadzonek nie można nazwać małymi - mają od 6 do 8 metrów wysokości. Te największe, dostępne w szkółkach drzewa, sadzone są właśnie wzdłuż wyremontowanej niedawno… » więcej 2019-11-13, godz. 14:15 Mieszkańcy Czarnowąs w czwartek i piątek będą mieli zimne kaloryfery Jutro (14.11) od godziny 8 do 15 nastąpi przerwa w dostawie ciepła do odbiorców w Opolu-Czarnowąsach, mieszkań przy ulicach: Zamoyskiego, Jaśminowej, Dolnej, Nowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »