Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-27, 22:34 Autor: Katarzyna Doros

Politycy z regionu komentują zasadność protestów wyborczych i powyborczą sytuację w kraju

Od lewej: Ryszard Galla, Danuta Jazłowiecka, Arkadiusz Jasiński, Jerzy Czerwiński, Paweł Kampa, Agnieszka Zagola, Fabian Pszon i Łukasz Fomicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Ryszard Galla, Danuta Jazłowiecka, Arkadiusz Jasiński, Jerzy Czerwiński, Paweł Kampa, Agnieszka Zagola, Fabian Pszon i Łukasz Fomicz [fot. Justyna Krzyżanowska]
W minionym tygodniu Prawo i Sprawiedliwość złożyło protest wyborczy i wnioskowało o ponowne przeliczenie głosów w sześciu okręgach w wyborach do Senatu. Swoje protesty złożyły również Koalicja Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. O zasadności protestów i powyborczej sytuacji, na antenie Loży Radiowej dyskutowali opolscy politycy.
- Korzystamy z tych praw wyborczych, które kodeks wyborczy daje wszystkim - mówi senator PiS Jerzy Czerwiński. - Nie bronimy, czy to Koalicji Obywatelskiej, czy PSL-owi, składać protestów wyborczych. Nie oceniamy ich jakości, a próbuje się oceniać nas, że nasze protesty są jakoby próbą uzyskania większości w senacie. Nie musimy tej większości uzyskiwać, bo ją po prostu mamy.

O to, dlaczego PiS nie zgłosił bezpośrednio po wyborach błędów w liczeniu głosów i nie upublicznił uzasadnień protestów, pytała senator Danuta Jazłowiecka z Koalicji Obywatelskiej. - To są elementy, które świadczą o tym, że jednak nie są to merytoryczne i rzetelne oceny, tego, co się wydarzyło podczas wyborów, tylko poszukiwanie dziury w całym po to, by zdobyć większość w senacie, by móc decydować o tym, w jaki sposób senat będzie uczestniczył w swoich pracach - mówi.

Wynik całych wyborów kwestionuje natomiast Konfederacja. - Ogólnopolski ośrodek telewizji publicznej regularnie pomijał nas w sondażach, mimo przekraczania progu wyborczego, co mogło wpływać na decyzje głosujących - mówi Łukasz Fomicz, krajowy koordynator akcji pilnujwyborow.pl. - Wygraliśmy trzy sprawy sądowe z Telewizją Polską w tej kwestii i Telewizja Polska nie zastosowała się do nakazu sądu i opublikowania sprostowań i przeprosin i emisji tychże sondaży.

- Protesty wyborcze zdarzają się na całym świecie, ważne, żeby były rozpatrywane w miarę jawnie - mówi Paweł Kampa, szef SLD w Opolu. - Przedstawiciele komitetu muszą mieć realny udział w tym, żeby nie było wątpliwości, że jeżeli już dojdzie do tej procedury, bo nie wiemy, czy dojdzie, to żeby było to z każdej strony akceptowalne i byli przedstawiciele także zwalczających się opcji politycznych.

Z tym, że Zjednoczona Prawica wygrała wybory i uzyskała najlepszy wynik wśród komitetów wyborczych, zgadza się poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - To nie jest jednoznaczne z tym, że będzie obejmowała rządy - mówi. - Nie byłoby dyskusji nad tymi wnioskami przy protestach wyborczych, gdyby ta różnica między Zjednoczoną Prawicą, a pozostałymi komitetami była wystarczająca, żeby mogli powołać sobie marszałka senatu.

- Zjednoczona Prawica wygrała wybory do obu izb. Nie możemy mówić, że wygrała, ale zdaniem Koalicji Obywatelskiej jednak nie - mówi Arkadiusz Jasiński z Porozumienia. - Widzimy, że obywatele się wypowiedzieli i demokracja zatriumfowała, Zjednoczona Prawica wygrała. Drugą sprawą sprawą jest niezależność sądów, które teraz będą, jeśli zostaną uznane za zasadne, rozpatrywać tak fundamentalną sprawę, jaką są protesty wyborcze.

Agnieszka Zagola z Polskiego Stronnictwa Ludowego przyznała, że chociaż liczba protestów wyborczych jest niewielka, to są one bardzo charakterystyczne. - Zjednoczona Prawica oczywiście chce mieć większość decyzyjną w senacie. Kuriozalnym jest składanie protestów o takiej niskiej wartości formalnej. Protest Polskiego Stronnictwa Ludowego dotyczy kwestii bardzo formalnej. Powołujemy się na konkretne paragrafy z interpretacją prawną.

- Różne komitety złożyły protesty, a słyszymy, że tylko protesty PIS-u są zamachem na demokrację - mówi Fabian Pszon z Solidarnej Polski. - Prawda jest taka, że w Platformie po wyborach nadszedł czas osądu nad Grzegorzem Schetyną i trzeba jakoś to przykryć. Trzeba narzucić ponowną narrację na najbliższe cztery lata i znaleźć znowu jakiś element, który można byłoby naciągnąć i wmawiać ludziom, że mamy łamanie demokracji.
Ryszard Czerwiński
Danuta Jazłowiecka
Łukasz Fomicz
Paweł Kampa
Ryszard Galla
Agnieszka Zagola
Arkadiusz Jasiński
Fabian Pszon

Wiadomości z regionu

2019-11-11, godz. 23:00 Mieszkańcy Brzegu, wraz z wojskiem, uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości Wojskowym apelem pamięci poprzedzonym mszą za ojczyznę zakończyły się brzeskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. » więcej 2019-11-11, godz. 22:30 Regiment garnizonowy, śląska landwehra czy legia polsko-włoska. Spotkanie z historycznym wojskiem w Kędzierzynie-Koźlu… Szable i rapiery, pistolety i haubice, do tego mundury o różnych krojach i fasonach - to wszystko można było zobaczyć dzisiaj (11.11) w Kędzierzynie-Koźlu w czasie… » więcej 2019-11-11, godz. 20:30 Przypomnieli świętego Marcina i zbierali na operację dla chorej mieszkanki gminy Po raz 22. w Strzeleczkach odbyła się inscenizacja historii św. Marcina, który będąc rzymskim legionistą, podzielił się płaszczem z żebrakiem. W towarzystwie tłumów… » więcej 2019-11-11, godz. 19:52 W pożarze mieszkania zginęło dwóch mężczyzn. To prawdopodobnie bracia Dwóch młodych mężczyzn zginęło w pożarze mieszkania w Kędzierzynie-Koźlu. Straż pożarną zaalarmowali ludzi, którzy zobaczyli dym wydobywający się z okna na drugim… » więcej 2019-11-11, godz. 18:30 Podczas uroczystej sesji rady miasta uhonorowano osoby zasłużone dla Opola. "To wyraz wdzięczności" Narodowe Święto Niepodległości to w Opolu okazja do wręczenia wyróżnień miejskich. Podczas uroczystej sesji tytuł Zasłużony Obywatel Miasta Opola trafił do profesora… » więcej 2019-11-11, godz. 17:15 Głubczyce upamiętniły 101. rocznicę odzyskania niepodległości W Głubczycach obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pod… » więcej 2019-11-11, godz. 16:30 Duże zainteresowanie mieszkańców Prudnika obchodami rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Apel harcerzy oraz msza w intencji Ojczyzny i kombatantów rozpoczęły prudnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Licznie uczestniczyli w nich mieszkańcy… » więcej 2019-11-11, godz. 16:10 Z okazji odzyskania niepodległości wieczorem w Babicach przy ognisku odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów w całej Polsce odbywają się okolicznościowe uroczystości, marsze i koncerty. Podobnie będzie… » więcej 2019-11-11, godz. 16:00 Mieszkańcy Opola tłumnie świętowali odzyskanie niepodległości na placu Wolności [FILM, ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem mieszkańców Opola cieszyły się oficjalne uroczystości niepodległościowe na placu Wolności. Odśpiewano hymn, była salwa honorowa, apel pamięci… » więcej 2019-11-11, godz. 15:00 Grodków tanecznie świętował rocznicę odzyskania niepodległości. "Chcemy nadać świętu nie tylko patetyczny, ale i radosny… 101. rocznicę odzyskania niepodległości uczczono dziś (11.11) także w Grodkowie. Podczas obchodów, już po raz trzeci, mieszkańcy zatańczyli na miejscowym rynku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »