Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-22, 19:45 Autor: Katarzyna Doros

Kwiatki, chwasty i zdrowa żywność. Za nami I Festiwal Bioróżnorodności

I Festiwal Bioróżnorodności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
I Festiwal Bioróżnorodności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
I Festiwal Bioróżnorodności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
I Festiwal Bioróżnorodności w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Proste sposoby na zdrowe żywienie rodziny, zielony balkon urządzony z lokalnego kwiatka i chwasty na talerzu - to tylko niektóre z zagadnień, jakie poruszono podczas I Festiwalu Bioróżnorodności w Opolu. Wydarzenie promowało ekologiczne rozwiązania w życiu codziennym i różnorodność biologiczną naszego regionu.
- Nasza społeczność coraz bardziej interesuje się tematyką zdrowej żywności i życia w pięknym otoczeniu przyrody - mówi Bernadeta Pastwa ze stowarzyszenia "Aglomeracja Opolska". - Rozmawiamy o zdrowej kuchni, o lokalnych produktach, o tym jak rodzinnie i zdrowo spożywać posiłki i o pięknym otoczeniu. Tak naprawdę wracamy do starych praktyk, tego co już kiedyś było. Dla równowagi w przyrodzie ma znaczenie ilość kwiatów, to że one kwitną, ponieważ przyciągają owady, które z kolei zapylają rośliny. Ale przede wszystkim myślę też, że ludzie chcą po prostu żyć w pięknym otoczeniu.

Bernadeta Chrzanowicz-Wistuba, jedna z prelegentek, przekonywała, że chwasty są często niedoceniane i warto je pozostawiać w ogródku. - Knieć, podagrycznik, czy krwawnik, to te chwasty, które dobrze komponują się z roślinami ozdobnymi - mówi. - To jest tak, że każdy chwast zachowuje się inaczej i wiedząc o tym, jak on się zachowuje jestem w stanie pokierować go w takim układzie, żeby człowiek nie wiedział, że to jest chwast. O to chodzi, że ich w ogóle nie trzeba podlewać, ani nawozić. Nie trzeba odchwaszczać, bo same sobie już są taką rośliną, która zajmuje przestrzeń. Nie trzeba nic z nimi robić i to jest w nich fajne.

Festiwal był ostatnim wydarzeniem organizowanym w ramach projektu dotyczącego ochrony bioróżnorodności przez stowarzyszenie "Aglomeracja Opolska".
Bernadeta Pastwa
Bernadeta Chrzanowicz-Wistuba

Wiadomości z regionu

2019-11-18, godz. 10:07 Najpierw diagnoza, potem strategia. Jak przedstawia się plan rozwoju województwa opolskiego na kolejne 10 late - Na tę chwilę mamy przygotowaną i przyjętą diagnozę, która jest punktem wyjściowym dla opracowanej strategii rozwoju województwa opolskiego - powiedział w rozmowie… » więcej 2019-11-18, godz. 09:48 Dyżur członka Rady Programowej Radia Opole. Zadzwoń i podziel się opinią! Czy rządowe formy wsparcia gospodarstw rolnych pozytywnie wpływają na wytwarzanie i dostępność żywności ekologicznej (BIO)e Zapraszamy do podzielenia się z nami… » więcej 2019-11-18, godz. 09:18 Zmarł burmistrz Ozimka Jan Labus Minionej nocy (17.11) w wieku 56 lat zmarł Jan Labus, samorządowiec, wieloletni burmistrz Ozimka. » więcej 2019-11-18, godz. 08:59 Góra św. Anny pięknieje. Wyremontowano drogę, teraz remontują rynek Na ukończeniu jest przebudowa rynku na Górze św. Anny. Nietypowy, trójkątny plac, wiecznie zastawiony samochodami, zmieni się w miejsce przyjazne pieszym i rowerzystom… » więcej 2019-11-17, godz. 21:35 Niedzielna Loża Radiowa. Emocje wśród polityków po pierwszych obradach nowego parlamentu Głównym tematem dzisiejszej (17.11) Loży Radiowej były pierwsze obrady nowego parlamentu. Politycy spierali się o wystąpienia prezydenta i marszałka seniora, a… » więcej 2019-11-17, godz. 17:30 "Podzielmy się z potrzebującymi dobrym słowem". Na rynku w Opolu obchodzono Dzień Ubogich W Opolu trwają diecezjalne obchody Dnia Ubogich. Na Rynku, przy wspólnym stole spotkali się ubodzy, bezdomni, samotni, ale także ci, którzy chcą pomóc. Hasłem… » więcej 2019-11-17, godz. 17:26 Wielki bal wcześniaków z Opolszczyzny Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zorganizowało bal dla wszystkich rodzin, które wychowują… » więcej 2019-11-17, godz. 17:26 Wypadek na autostradzie. 4 osoby poszkodowane, nie ma przejazdu, lądowały dwa śmigłowce LPR [AKTUALIZACJA] W wyniku wypadku został zablokowany opolski odcinek A4 w kierunku Wrocławia na 266 kilometrze, na wysokości miejscowości Wysoka w powiecie strzeleckim, między… » więcej 2019-11-17, godz. 15:36 Opolcon 2019. Fani fantastyki i gier zawitali do Opola Postaci z gier i filmów goszczą w Opolu na 7. Konwencie Fanów Fantastyki Opolcon 2019. Opolski Klub Fantastyki Fenix przygotował dla miłośników fantastyki bardzo… » więcej 2019-11-17, godz. 15:20 Kolejny dzień Międzynarodowego Turnieju Taekwondo. Przyjechało 670 zawodników 670 zawodników reprezentujących 35 klubów z 6 państw przyjechało do Opola na Międzynarodowy Turniej Taekwondo (16-17.11). W rywalizacji udział biorą zarówno najmłodsi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »