Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-22, 18:00 Autor: Piotr Wójtowicz

W USK w Opolu przeprowadzono nowatorską operację tętniaka aorty

Sala operacyjna [fot. Pixabaya]
Sala operacyjna [fot. Pixabaya]
Pan Marian Cięciel 3 dzień po operacji [fot.P.Wójtowicz]
Pan Marian Cięciel 3 dzień po operacji [fot.P.Wójtowicz]
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu po raz pierwszy, bez otwierania jamy brzusznej, przeprowadzono operację tętniaka aorty brzusznej, który objął tętnice nerkowe. Zabieg polegał na wsunięciu, poprzez otwory w udzie i pod pachą pacjenta, specjalnej protezy, a tym samym usztywnieniu powiększonego tętniaka. Operację przeprowadzono w piątek (22.10). Dzisiaj pacjent Marian Cięciel, mieszkaniec Chróściny Nyskiej, podkreślał, że żyje dzięki profesorowi Grzegorzowi Oszkinisowi i doktorowi Jackowi Hobotowi
- Bardzo się obawiałem, czy przeżyje, ale cały czas lekarze podtrzymywali mnie na duchu - mówi nam 70-letni pacjent, który był operowany pod częściowym znieczuleniem. - Przy całkowitym mogłem się nie wybudzić. Dostałem w kręgosłup zastrzyk i podczas zabiegu słyszałem polecenia, aby oddychać, bądź wstrzymać oddech. Bardzo im dziękuję, ponieważ dzięki nim żyje - opowiada wzruszony Marian Cięciel.

Doktor Jacek Hobot, zastępca kierownika oddziału chirurgii naczyniowej w USK tłumaczy:
- Średnica zdrowej aorty ma do 20 milimetrów, natomiast tętniak u pacjenta, którego operowano w ubiegły piątek, miał 65 milimetrów średnicy, czyli ponad trzykrotnie przekraczał normę.

Zadanie chirurgów polegało na tym, by tętnicami dotrzeć ze stentgraftem do tętniaka. Stentgraft to specjalna proteza wewnątrznaczyniowa przeznaczona do leczenia tętniaków aorty, czyli miejscowych poszerzeń jej ściany.

- Jeśli mówimy o precyzji, to tutaj sztuką było zabezpieczenie tętnic nerkowych, których średnica wynosi 5 milimetrów - wyjaśnia Jacek Hobot.

- Operowany przypadek był bardzo skomplikowany. Tętniak był rozległy, ponieważ obejmował także tętnice nerkowe, dlatego musieliśmy wykonać operację polegającą na jego wyłączeniu z krążenia. Dlatego do tętnic nerkowych musieliśmy włożyć stentgraft i spowodować, by miejsce zespolenia protezy z aortą było szczelne, czyli wydłużając szyję tętniaka, zamknęliśmy przepływ krwi w tętniaku - uzupełnia Grzegorz Oszkinis.

- Gdyby operacji dokonano przez otwarcie jamy brzusznej, to okres rekonwalescencji trwałby około 3 miesięcy - mówią chirurdzy, którzy stan zdrowia pacjenta określają jako dobry i tłumaczą, że za kilka dni Pan Marian opuści szpital. Pacjent tłumaczy, że nie wie skąd nabawił się problemów. - Palenie rzuciłem 20 lat temu - mówi.

- To, że chory przestał palić, gdy miał 50 lat to nie znaczy, że tętniak mu się nie rozwinął, ponieważ prawdopodobnie palił przez 30 lat - zaznacza profesor Oszkinis. Dodaje, że palenie tytoniu jest jedną z przyczyn problemów z układem krążenia.
Operacja na USK

Wiadomości z regionu

2020-10-21, godz. 14:30 Koronawirus: uczniowie z Opola nagrywają filmiki o konieczności noszenia maseczek Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 8 i Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu postanowili zmotywować swoich rówieśników do noszenia maseczek. Od kilku… » więcej 2020-10-21, godz. 14:29 Wywóz niebezpiecznych odpadów z Brzęczkowic potrwa ponad 2 lata. Pierwsze 25 ton opuściło nielegalne składowisko Pierwszy transport z 25 tonami niebezpiecznych materiałów opuścił Brzęczkowice w gminie Niemodlin. To tam na początku 2019 roku odkryto nielegalne składowisko… » więcej 2020-10-21, godz. 13:38 Opole: miejskie instytucje i wolontariusze na nowo zaczynają pomagać seniorom w codziennych obowiązkach Opolscy seniorzy w trakcie pandemii i izolacji społecznej mogą liczyć na pomoc pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinnie, wolontariuszy z poszczególnych… » więcej 2020-10-21, godz. 13:12 Miał zgwałcić swoją małoletnią wnuczkę. Ruszył proces za zamkniętymi drzwiami Według śledczych, oskarżony 61-letni mężczyzna gwałcił swoją małoletnią wnuczkę, a jeden z czynów nagrał na telefon komórkowy. Dzisiaj (21.10) przed… » więcej 2020-10-21, godz. 13:06 Udany pościg głubczyckich policjantów za 22-letnim kierowcą skradzionego auta Podejrzany został namierzony na jednej z ulic w Głubczycach. Kierowca nie zatrzymał się na wezwanie policjantów i zaczął uciekać. Pościg zakończył się… » więcej 2020-10-21, godz. 12:25 Ponad 60 uczniów ze szkół podstawowych w Ujeździe i w Jaryszowie uczy się zdalnie Na terenie gminy Ujazd w powiecie strzeleckim w dwóch placówkach obowiązuje nauczanie hybrydowe. Chodzi o szkołę podstawową w Jaryszowie oraz w Ujeździe… » więcej 2020-10-21, godz. 10:45 Ministerstwo Zdrowia: rekord zakażeń koronawirusem w kraju i na Opolszczyźnie [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (21.10) o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 362 na Opolszczyźnie. W regionie od początku… » więcej 2020-10-21, godz. 10:30 Bądź odpowiedzialny, chroń siebie i innych, pamiętaj o zasadzie DDM, także na cmentarzach - apeluje Zakład Komunalny… Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych coraz więcej osób odwiedza cmentarze, by porządkować groby swoich bliskich. Zakład Komunalny w Opolu… » więcej 2020-10-21, godz. 09:45 80 łóżek "covidowych" w Namysłowskim Centrum Zdrowia. Pozostałe oddziały szpitala nie będą funkcjonować 80 łóżek covidowych ma powstać w tworzonym w Namysłowskim Centrum Zdrowia oddziale zakaźnym. - Jesteśmy zaskoczeni rozmiarem, w jakim mamy zajmować się… » więcej 2020-10-21, godz. 09:30 W Namysłowie rozmawiano o zaletach mediacji. Ze względu na pandemię, wydarzenie przeniosło się do sieci O roli mediacji w rodzinie mówiono podczas konferencji zorganizowanej w namysłowskim magistracie. Podczas prelekcji poruszano tematy związane między innymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***