Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

"Z punktu widzenia technologicznego to jest mercedes". Rozbudowa Elektrowni Opole zakończona. Mimo węgla inwestycja ma być przyjazna środowisku [ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole (10.10.2019)
Oficjalnie zakończono rozbudowę Elektrowni Opole. Po 5 latach od rozpoczęcia prac wstęgę przecięli minister energii Krzysztof Tchórzewski, wykonawcy, przedstawiciele rządu i samorządu. Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że dzięki inwestycji o wartości około 11,5 mld złotych Opole staje się centrum energetycznym Polski. To stąd będzie pochodziło 8 procent energii w kraju. Co prawda energia będzie pochodziła z węgla, ale jak zapewniał minister, dzięki zaawansowanym technologiom inwestycja będzie przyjazna środowisku.
- Trochę z duszą na ramieniu były podejmowane decyzje dotyczące kontynuacji inwestycji. Było dużo nacisków, żeby w pewnym momencie wszystkie inwestycje węglowe zostały zatrzymane, ale te nowoczesne nie zostały zatrzymane - mówił minister.

- Ale to już wszystko za nami i dzięki tej inwestycji w centrum Opola mamy gwarancję energetyczną Polski - powiedziała wicewojewoda Violetta Porowska. - Dobra robota - uzupełnił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dyrektor Elektrowni Opole Mirosław Pietrucha zapewnia, że w tej chwili oba bloki pracują pełna parą. - To co jest w Opolu to jest najwyższa klasa - zapewnia dyrektor. - W tej chwili oba bloki są odebrane i z punktu widzenia technologicznego to jest mercedes, czyli bardzo sprawna kogeneracja urządzeń.

Minister Krzysztof Tchórzewski dodał, że po tej inwestycji Polska otwiera się na energetykę odnawialną. - Cieszę się, że idziecie w energetykę wiatrową na morzu - powiedział zwracając się do zarządu PGE minister Tchórzewski.

W trakcie budowy na placu pracowało prawie 5 tysięcy osób, natomiast elektrownia zatrudnia około 1000 osób, czyli o 200 więcej niż przed rozbudową. Podczas uroczystości zwracano uwagę, że zwiększona wydajność elektrowni oddala groźbę blackoutu w Polsce. Przed rozbudową zakład produkował 1530 MW, natomiast nowe bloki podwyższą wydajność o 1800 MW, ale wraz z wydajnością wzrośnie też zużycie węgla z obecnych 3,5 mln ton do 7,5 mln ton rocznie. Inwestycja pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.
Krzysztof Tchórzewski, Violetta Porowska, Arkadiusz Wiśniewski
Mirosław Pietrucha
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]

Wiadomości z regionu

2019-10-23, godz. 22:13 Saturn i Jowisz na opolskim niebie widziane z 12 piętra "Niechcica" Wypatrywali Saturna i Jowisza przez wielki teleskop znajdujący się na XII piętrze Domu Studenta „Niechcic”. W Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Opolsk ... » więcej 2019-10-23, godz. 20:45 Strażacy spod Grodkowa dostaną do dyspozycji defibrylatory. W zakupie pomogą rząd i gmina 7 jednostek ochotniczej straży pożarnej w gminie Grodków wzbogaci się o defibrylatory. Dzięki pomocy ze strony rządu oraz gminy, sprzęt ratujący życie jeszcze ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:30 Przedszkolaki z Opola poszerzały swoją wiedzę o ekologii Jakie siły działają gdy jedziemy na rowerze, czy w jaki sposób można uzyskać energię z wiatru. O tym wszystkim mogły dowiedzieć się opolskie przedszkolaki na ... » więcej 2019-10-23, godz. 19:15 W czasie remontu odkryto studnię z czasów twierdzy Koźle. Będzie atrakcją turystyczną Podczas prac przy przebudowie przystani Szkwał, na wyspie na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu, natrafiono na starą studnię. Prawdopodobnie pochodzi z czasów koziels ... » więcej 2019-10-23, godz. 18:00 Zadał jeden cios nożem i zabił Nawet dożywocie grozi 54-latkowi z Kędzierzyna-Koźla, który w sobotę (19.10) wieczorem dźgnął nożem swojego znajomego. Mężczyzna zmarł na skutek gwałtownego k ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:30 Nowe struktury i nowy szef Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu Paweł Kampa został nowym szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Opolu. Stanie on na czele nowej struktury partii, którą zatwierdziła Rada Wojewódzka. Chodzi o ... » więcej 2019-10-23, godz. 17:14 Stypendia i nagrody naukowe Marszałka Województwa Opolskiego rozdane. "Swoimi dokonaniami pokazują, że w naszym małym ... W Filharmonii Opolskiej odbyło się Regionalne Święto Edukacji, podczas którego uhonorowano nauczycieli, uczniów, studentów oraz doktorantów. » więcej 2019-10-23, godz. 16:34 Naczyniówka na razie nie wróci do Nysy. NFZ unieważnił konkurs, bo szpital nie spełniał wymogów Chirurgia naczyniowa nie wróci w tym roku do Nysy. Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia unieważnił konkurs na prowadzenie oddziału. » więcej 2019-10-23, godz. 16:33 Pacjenci z Namysłowa muszą szukać pomocy w Brzegu lub Wołczynie. Apteka, która miała dziś (23.10) pełnić dyżur, został ... Namysłów ma problem z nocnymi dyżurami aptek. Pacjenci, którzy dziś (23.10) będą potrzebowali pomocy farmaceuty, po leki będą musieli udać się do Brzegu lub W ... » więcej 2019-10-23, godz. 16:00 Wcisnął 87-latce bezwartościową paczkę i wyłudził od niej 300 zł Oszuści tym razem działają nie „na wnuczka” czy „na policjanta”, bo coraz więcej seniorów jest świadomych zagrożenia. Policja apeluje o czujność i prosi o prz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »