Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-10, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

"Z punktu widzenia technologicznego to jest mercedes". Rozbudowa Elektrowni Opole zakończona. Mimo węgla inwestycja ma być przyjazna środowisku [ZDJĘCIA]

Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole (10.10.2019)
Oficjalnie zakończono rozbudowę Elektrowni Opole. Po 5 latach od rozpoczęcia prac wstęgę przecięli minister energii Krzysztof Tchórzewski, wykonawcy, przedstawiciele rządu i samorządu. Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że dzięki inwestycji o wartości około 11,5 mld złotych Opole staje się centrum energetycznym Polski. To stąd będzie pochodziło 8 procent energii w kraju. Co prawda energia będzie pochodziła z węgla, ale jak zapewniał minister, dzięki zaawansowanym technologiom inwestycja będzie przyjazna środowisku.
- Trochę z duszą na ramieniu były podejmowane decyzje dotyczące kontynuacji inwestycji. Było dużo nacisków, żeby w pewnym momencie wszystkie inwestycje węglowe zostały zatrzymane, ale te nowoczesne nie zostały zatrzymane - mówił minister.

- Ale to już wszystko za nami i dzięki tej inwestycji w centrum Opola mamy gwarancję energetyczną Polski - powiedziała wicewojewoda Violetta Porowska. - Dobra robota - uzupełnił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Dyrektor Elektrowni Opole Mirosław Pietrucha zapewnia, że w tej chwili oba bloki pracują pełna parą. - To co jest w Opolu to jest najwyższa klasa - zapewnia dyrektor. - W tej chwili oba bloki są odebrane i z punktu widzenia technologicznego to jest mercedes, czyli bardzo sprawna kogeneracja urządzeń.

Minister Krzysztof Tchórzewski dodał, że po tej inwestycji Polska otwiera się na energetykę odnawialną. - Cieszę się, że idziecie w energetykę wiatrową na morzu - powiedział zwracając się do zarządu PGE minister Tchórzewski.

W trakcie budowy na placu pracowało prawie 5 tysięcy osób, natomiast elektrownia zatrudnia około 1000 osób, czyli o 200 więcej niż przed rozbudową. Podczas uroczystości zwracano uwagę, że zwiększona wydajność elektrowni oddala groźbę blackoutu w Polsce. Przed rozbudową zakład produkował 1530 MW, natomiast nowe bloki podwyższą wydajność o 1800 MW, ale wraz z wydajnością wzrośnie też zużycie węgla z obecnych 3,5 mln ton do 7,5 mln ton rocznie. Inwestycja pozwoli na zaspokojenie potrzeb ponad 4 mln gospodarstw domowych.
Krzysztof Tchórzewski, Violetta Porowska, Arkadiusz Wiśniewski
Mirosław Pietrucha
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]
Uroczyste otwarcie Elektrowni Opole [fot. Łukasz Fura]

Wiadomości z regionu

2020-09-20, godz. 20:00 Raport dnia: dobowy rekord zakażeń w regionie. 74 zachorowania na 84 dotyczą Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (20.09) 84 nowe zakażenia koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień. To dobowy rekord zachorowań w regionie od początku… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Rolnicy dziękowali za plony podczas diecezjalnych dożynek na Górze św. Anny Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się na Górze św. Anny, żeby podziękować za tegoroczne plony i modlić się o pomyślność w kolejnym sezonie. Mszy… » więcej 2020-09-20, godz. 17:45 Mnóstwo rowerzystów na starcie I Opolskiego Rajdu Rowerowego. Nowy most im. Joachima Halupczoka oficjalnie otwarty [… I Opolski Rajd Rowery towarzyszył otwarciu kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Ulgi w Opolu. Nowa przeprawa z Zaodrza na wyspę Bolko od dziś (20.09) nosi… » więcej 2020-09-20, godz. 17:00 Opolski Kongres Lewicy. Działacze trzech partii rozmawiali o przyszłości Polski Krajowi działacze Sojuszu Lewicy Demokratycznej, partii Wiosna Roberta Biedronia i Lewicy Razem rozmawiali o przyszłości Polski podczas Kongresu Programowego… » więcej 2020-09-20, godz. 14:45 Opole: ruszają kolejne remonty chodników, będzie zmiana organizacji ruchu przy dworcu Opole Wschodnie MZD w Opolu informuje, że w poniedziałek (21.09) rozpocznie się remont chodników wzdłuż ulicy 1 Maja na odcinku od Plebiscytowej do Rejtana. Prace będą… » więcej 2020-09-20, godz. 13:39 Ponad 100 zakażeń koronawirusem w DPS w Jędrzejowie. Zachorowało 87 podopiecznych i 24 pracowników Do ponad 100 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Jędrzejowie w powiecie brzeskim. Jak informują służby powiatu w piątek (18.09)… » więcej 2020-09-20, godz. 12:00 Uwaga na "internetowego wnuczka". Ofiarami oszustów padają osoby korzystające z portali społecznościowych i bankowości… Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych stracili w tym roku mieszkańcy regionu, oszukani metodą na 'internetowego wnuczka'. Ofiarami przestępców padają… » więcej 2020-09-20, godz. 11:15 Rowerzyści przejechali szlakiem kwietnych dywanów. Tradycja ma szansę dostać się na światową listę UNESCO Rajd rowerowy trasą kwietnych dywanów układanych w święto Bożego Ciała w powiecie strzeleckim zainaugurował starania mieszkańców o wpis tradycji na listę… » więcej 2020-09-20, godz. 11:00 Prezes Izby Rolniczej w Opolu o "piątce dla zwierząt" - branże mięsne i futerkowa są ze sobą ściśle powiązane - Rozpatrujemy sprawę zwierząt futerkowych jako całość życia rolniczego i dlatego jesteśmy przeciwni tej ustawie - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy'… » więcej 2020-09-20, godz. 10:51 MZ: 910 nowych zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim rekord - 84 zachorowania na COVID-19 [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 910 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W województwie opolskim odnotowano aż 84 zachorowania na COVID-19. To rekord… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***