Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-09, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Rolnicza Solidarność protestowała w Skoroszycach przeciwko polityce opolskiego KOWR-u. "Obawy są bezzasadne"

Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Członkowie rolniczej Solidarności protestowali dziś (09.10) w Skoroszycach przeciwko polityce władz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu. Demonstranci zarzucają instytucji brak transparentności działania i niekorzystne dla nich decyzje.
Manifestacja rozpoczęła się przed miejscowym stadionem, skąd uczestnicy przejechali traktorami przed urząd gminy. Jak mówi przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego Tomasz Ognisty, rolnicy popierają działania rządu, jednak nie podobają im się decyzje dyrekcji opolskiego KOWR-u.

- Rolnicy nie są informowani na bieżąco, co się będzie działo z ziemią, na którą kończą się umowy dzierżawy. To ma miejsce również dzisiaj. Na pewne grunty, około 400 hektarów ziemi, kończy się umowa dzierżawy i rolnicy do dnia dzisiejszego nie wiedzieli nic na temat tych gruntów - wyjaśnia.

Protestujący obawiają się, że w ręce indywidualnych rolników trafi jedynie około 20% gruntów, a reszta pozostanie do dyspozycji dotychczasowego dzierżawcy, co w ich opinii jest sprzeczne z konstytucją, która w sposób szczególny chroni indywidualne uprawy.

Zdaniem dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu Krzysztofa Polaka, obawy te są bezzasadne.

- Mamy taką zasadę, że osobom, które nie wyłączyły "trzydziestek", umowy wygasają. Tam, gdzie jest na przykład produkcja zwierzęca postanowiliśmy, że jest tak, koniec umowy, ale następuje potem wygaszanie produkcji. Przedłużamy wydanie nieruchomości rolnej na czas wygaszania. To jest do roku maksymalnie i zawsze to robimy - dodaje.

Dyrektor instytucji zapowiada, że procedura określająca prawo do dzierżawy gruntów rozpocznie się wiosną i potrwa najpóźniej do przyszłej jesieni. Zgodnie z zapewnieniami, w procedurze przetargowej będzie mogło wziąć udział każde z gospodarstw spełniających wymagane warunki.
Tomasz Ognisty
Krzysztof Polak

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 10:45 Poranni goście Radia Opole. "Trudno zmierzyć efektywność turystycznej promocji, ale Opole jest lubiane za granicą" - Kontrola dotyczyła nie tylko działań stricte promocyjnych, ale także innych aspektów takich jak kadry, księgowość czy finanse - powiedział w rozmowie ' W cz ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:00 Loża Radiowa: senator Beniamin Godyla i poseł Ryszard Galla komentują wybory parlamentarne - Mamy status quo, czyli to, co posiadaliśmy przez kilka ostatnich kadencji - powiedział w 'Loży Radiowej' poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla, koment ... » więcej 2019-10-21, godz. 20:00 Opole: Obwodnica Piastowska będzie gotowa pod choinkę. Wykonano 90 procent prac 20 grudnia kierowcy pojadą nową obwodnicą Piastowską w Opolu. W tej chwili wykonano 90 procent prac, a dzisiaj (22.10) rozpocznie się układanie ostatniej wars ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »