Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-09, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Rolnicza Solidarność protestowała w Skoroszycach przeciwko polityce opolskiego KOWR-u. "Obawy są bezzasadne"

Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Protest rolników w Skoroszycach [fot. Daniel Klimczak]
Członkowie rolniczej Solidarności protestowali dziś (09.10) w Skoroszycach przeciwko polityce władz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu. Demonstranci zarzucają instytucji brak transparentności działania i niekorzystne dla nich decyzje.
Manifestacja rozpoczęła się przed miejscowym stadionem, skąd uczestnicy przejechali traktorami przed urząd gminy. Jak mówi przewodniczący Solidarności Rolników Indywidualnych Województwa Opolskiego Tomasz Ognisty, rolnicy popierają działania rządu, jednak nie podobają im się decyzje dyrekcji opolskiego KOWR-u.

- Rolnicy nie są informowani na bieżąco, co się będzie działo z ziemią, na którą kończą się umowy dzierżawy. To ma miejsce również dzisiaj. Na pewne grunty, około 400 hektarów ziemi, kończy się umowa dzierżawy i rolnicy do dnia dzisiejszego nie wiedzieli nic na temat tych gruntów - wyjaśnia.

Protestujący obawiają się, że w ręce indywidualnych rolników trafi jedynie około 20% gruntów, a reszta pozostanie do dyspozycji dotychczasowego dzierżawcy, co w ich opinii jest sprzeczne z konstytucją, która w sposób szczególny chroni indywidualne uprawy.

Zdaniem dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu Krzysztofa Polaka, obawy te są bezzasadne.

- Mamy taką zasadę, że osobom, które nie wyłączyły "trzydziestek", umowy wygasają. Tam, gdzie jest na przykład produkcja zwierzęca postanowiliśmy, że jest tak, koniec umowy, ale następuje potem wygaszanie produkcji. Przedłużamy wydanie nieruchomości rolnej na czas wygaszania. To jest do roku maksymalnie i zawsze to robimy - dodaje.

Dyrektor instytucji zapowiada, że procedura określająca prawo do dzierżawy gruntów rozpocznie się wiosną i potrwa najpóźniej do przyszłej jesieni. Zgodnie z zapewnieniami, w procedurze przetargowej będzie mogło wziąć udział każde z gospodarstw spełniających wymagane warunki.
Tomasz Ognisty
Krzysztof Polak

Wiadomości z regionu

2020-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: 1 ofiara śmiertelna i 19 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. Powiat głubczycki i brzeski na liście stref… 75. zgon w związku z koronawirusem, 19 nowych zakażeń i 26 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:45 Opole dopłaci do in vitro. Ruszył miejski program leczenia niepłodności tą metodą Rusza 'Miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro' w Opolu. Placówką, która będzie prowadzić zabiegi jest opolska klinika Parens. Miasto podpisało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:30 Sześć jednostek OSP z powiatu opolskiego otrzymało pakiety ochronne Kolejne pakiety z zestawami środków ochronny osobistej trafiły do strażaków ochotników. Tym razem otrzymały je jednostki OSP z gmin: Turawa, Murów, Łubniany… » więcej 2020-09-24, godz. 19:30 Bogdan Wyczałkowski chce przystąpić do partii Porozumienie Jarosława Gowina Bogdan Wyczałkowski, były burmistrz Paczkowa, a obecnie przewodniczący rady powiatu nyskiego zdecydował się przystąpić do partii Porozumienie Jarosława… » więcej 2020-09-24, godz. 19:27 Opole: w kolejnych dwóch szkołach potwierdzono pojedyncze przypadki koronawirusa Koronawirus w kolejnych szkołach w stolicy regionu. Zakażony jest jeden z pracowników Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego. Decyzją sanepidu… » więcej 2020-09-24, godz. 18:30 Liceum z Opola przez co najmniej dwa dni ma wyłącznie zdalny tryb nauki. 3 uczniów z koronawirusem, a klasy mieszają… Pierwsza na Opolszczyźnie szkoła zdecydowała o przejściu do nauczania w trybie wyłącznie zdalnym. II Liceum Ogólnokształcące w Opolu będzie tak działać… » więcej 2020-09-24, godz. 18:15 Sukces kardiologów USK w Opolu. Tak złożonego zabiegu nie przeprowadzono dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na… Bez znieczulenia i otwierania klatki piersiowej zespół kardiologów i anestezjologów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził wyjątkowo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:30 Policjant interweniuje nie tylko na służbie. Kędzierzyńsko-kozielski funkcjonariusz zatrzymał pijanego kierowcę w… Policjant w czasie wolnym zatrzymał pijanego kierowcę z Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2020-09-24, godz. 16:08 Większość osób z Przedszkola nr 2 w Głubczycach przebadana - są wyniki Do 45 wzrosła liczba osób zakażonych w ognisku koronawirusa przy Przedszkolu nr 2 w Głubczycach - to najnowsze statystyki sanepidu (na dzień 24.09). Wśród… » więcej 2020-09-24, godz. 16:05 Powiat głubczycki w strefie czerwonej, a powiat brzeski w żółtej. Od soboty zostaną tam wprowadzone dodatkowe obo… Dwa powiaty z naszego regionu znalazły się na mapie obostrzeń epidemicznych w kraju zaktualizowanej przez resort zdrowia. Jest to powiat głubczycki, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***