Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-06, 11:04 Autor: Piotr Wójtowicz

30. rocznica śmierci Edmunda Osmańczyka. "Jeden z najnowocześniej myślących Polaków"

30. rocznica śmierci Edmunda Osmańczyka. "Jeden z najnowocześniej myślących Polaków" [Fot.Tadeusz Szczyrbak - Facebook]
30. rocznica śmierci Edmunda Osmańczyka. "Jeden z najnowocześniej myślących Polaków" [Fot.Tadeusz Szczyrbak - Facebook]
Edmund Osmańczyk podczas obrony doktoratu na opolskiej WSP © (fot. Archiwum Główne Uniwersytetu Opolskiego)
Edmund Osmańczyk podczas obrony doktoratu na opolskiej WSP © (fot. Archiwum Główne Uniwersytetu Opolskiego)
30 lat temu (4 października 1989 roku) zmarł Edmund Osmańczyk, dziennikarz i działacz Związku Polaków w Niemczech. Urodzony w Jagielnie, na granicy Opolszczyzny z Dolnym Śląskiem, tuż po zakończeniu II Wojny Światowej nawoływał do zaprzestania przelewania krwi i pracy u podstaw.
Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła podkreśla, że był to wówczas jeden z najnowocześniej myślących Polaków. - Zachęcał do konkretów a nie przelewania krwi.
- Osmańczyk już w 1946 w książce "Sprawy Polaków" wspominał, że tylko bogatym państwom udziela się kredytu a ubogim jałmużny. Martyrologia będzie ważna, ale tylko do pewnego momentu, ponieważ możni tego świata bardziej cenią sukces gospodarczy. I to powinno być również brane pod uwagę obecnie.

Przypomnijmy, Edmund Osmańczyk tuż po drugiej wojnie światowej prezentował inną narrację niż obowiązywała w rzeczywistości, po jałtańskiej. Poglądy zawarł w książce "Sprawy polskie", w której zachęcał Polaków do wytężonej pracy, oraz namawiał do współpracy z niedawnym wrogiem. Poglądy tam zawarte wywołały wiele kontrowersji i po kilku latach książka została wycofana z obiegu.

Edmund Osmańczyk w latach pięćdziesiątych, jako korespondent z Niemiec, zaangażował się w propagandową machinę nowej władzy, natomiast po wydarzeniach Sierpnia 1980 roku stopniowo zaczął przechodzić do opozycji. Następnie wziął udział w obradach Okrągłego Stołu, a w wyborach z czerwca 1989 roku zdobył mandat senatora z okręgu opolskiego z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność".

W 1945 roku działał w Komitecie Obywatelskim Polaków Śląska Opolskiego, który powstał na rzecz opieki polskiej ludności Śląska i ustanowienia na jego obszarze polskiej administracji.

Pamięć wielkiego Polaka uczczono mszą świętą w kościele pod wezwaniem Matki Boski Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu.
Tadeusz Szczyrbak

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 22:00 Obserwacja ptaków w Bierkowicach i wykład w poniedziałek. Dwie propozycje OTP Na dwa spacery ornitologiczne w Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza jutro (27.04) Opolskie Towarzystwo Przyrodnicze. » więcej 2024-04-26, godz. 21:15 Od 15 lat płyną pod prąd. Urodziny Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae i placówek w Raszowej Jubileusz 15-lecia świętuje Stowarzyszenie Pro Liberis Silesiae i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Raszowej, nieopodal Tarnowa Opolskiego. Placówka znana jest… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Hotelarze z Turawy gotowi do przyjęcia turystów na majówkę Ostatnie noce z przymrozkami nie zniechęciły właścicieli obiektów turystycznych z Turawy do przygotowań przed majówką. Wokół promenady słychać przede… » więcej 2024-04-26, godz. 20:00 Berają już od 30 lat. Za nami kolejny wojewódzki konkurs gawędziarski w Izbicku Blisko 200 uczestników wzięło udział w XXX Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim „Śląskie Beranie”. Ten tradycyjnie odbył się szkole podstawowej w… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Ustawa o śląskim jako języku regionalnym przyjęta przez Sejm. "To krok w dobrą stronę" Sejm przyjął ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Na mocy przepisów ma zostać wpisany do ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych… » więcej 2024-04-26, godz. 18:30 Opole przygotowuje się do świętowania majowych świąt. Wydarzenia wspólnie organizują wojewoda, marszałek i pre… To będzie patriotyczny majowy weekend na Opolszczyźnie. Plan wydarzeń zaprezentowano podczas konferencji prasowej na placu Wolności. Będą oficjalne uroczystości… » więcej 2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »