Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-01, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: będzie przybywać seniorów oraz problemów związanych z opieką nad osobami starszymi

Prudnickie starostwo. Spotkanie władz powiatu z przedstawicielami środowisk senioralnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnickie starostwo. Spotkanie władz powiatu z przedstawicielami środowisk senioralnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnickie starostwo. Spotkanie władz powiatu z przedstawicielami środowisk senioralnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Prudnickie starostwo. Spotkanie władz powiatu z przedstawicielami środowisk senioralnych [zdj. Jan Poniatyszyn]
Samotność, wykluczenie społeczne oraz brak rehabilitacji i domów dziennego pobytu - to główne problemy seniorów z powiatu prudnickiego. Przedstawiono je w tamtejszym starostwie. Z władzami powiatu prudnickiego spotkali się przedstawiciele stowarzyszeń, klubów seniora oraz związku emerytów. Wydłużenie się długości życia stawia duże wyzwania związane z opieką nad osobami tzw. czwartego wieku.
- Dotyczy to dotkniętych chorobami, utratą lub ograniczeniem samodzielności - mówi Stanisława Śliwińska z prudnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Jeżeli chodzi o seniorów, to zbliża się tsunami. Raptem wszyscy staniemy się seniorami w czwartym wieku. Co wtedy? Najlepiej, żeby domy seniora powstawały w ich mieszkaniach. Nawet nie chcę być w takim super domu pomocy społecznej. To wszystko, co dla seniora jest potrzebne, żeby było dostępne w jego własnym mieszkaniu.

Seniorzy oraz ich opiekunowie nie zawsze korzystają z różnych ofert wsparcia. Od 1 września w powiecie prudnickim realizowany jest program opieki wytchnieniowej. Adresowany on jest do opiekunów osób niepełnosprawnych.

- Mogą oni korzystać z porad dietetyka, rehabilitanta, pielęgniarki i psychologa - mówi Jolanta Barska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. – Te usługi są zupełnie bezpłatne. Finansowane są w ramach rządowego programu. Współfinansuje je powiat prudnicki.

Obecnie z takiej pomocy korzysta 10 osób, a mogłoby znacznie więcej. Spotkanie środowisk seniorskich z władzami powiatu prudnickiego odbyło się w związku z przypadającym we wtorek (01.10) Międzynarodowym Dniem Osób Starszych.
Stanisława Śliwińska
Jolanta Barska

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 22:00 Od 1. stycznia obowiązkowo zgłaszamy zbycie, nabycie, czy sprowadzenie samochodu. Inaczej zapłacimy grzywnę Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy… » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Brzeg planuje wielką modernizację oświetlenia ulicznego. LED-y mają przynieść oszczędności oraz poprawić jakość powiet… W Brzegu pojawi się więcej nowoczesnych lamp oświetlenia ulicznego. Dzięki wymianie ponad 1000 żarówek sodowych i rtęciowych na LED-y, miastu uda się zaoszczędzić… » więcej 2019-11-15, godz. 20:00 Drogowe zmiany w trzech różnych punktach gminy. Dobrzeń Wielki korzysta ze wsparcia FDS Ulica Szpitalna w Kup, Dworcowa w Dobrzeniu Wielkim i połowa ulicy Odrzańskiej w Dobrzeniu Małym - to trzy inwestycje drogowe, które równolegle prowadzone są w… » więcej 2019-11-15, godz. 19:00 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 "Medycyna leczy ludzi, a weterynaria leczy ludzkość". 100 lat służby weterynaryjnej Na co dzień zwalczają choroby zakaźne zwierząt, badają zwierzęta rzeźne i produkty ich pochodzenia. Pracownicy służby weterynaryjnej spotkali się na zamku w Mosznej… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital… » więcej 2019-11-15, godz. 17:00 Ulica Rejtana gotowa, Katedralna na ukończeniu. Kierowcy w Opolu będą mieć nieco łatwiej w dwóch ważnych punktach Zakończył się remont części ulicy Rejtana w Opolu, a od poniedziałku (18.11) nie będzie utrudnień na skrzyżowaniu ulicy Książąt Opolskich z Katedralną. » więcej 2019-11-15, godz. 16:00 Prawie 1,5 miliarda złotych w 2020 roku. Kolejny rekordowy budżet Opola Budżet Opola w 2020 rok będzie wynosił prawie półtora miliarda złotych. 457 milionów ratusz chce przeznaczyć na inwestycje. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Młodzi poeci prezentują swoje wiersze w brzeskim zamku. Trwa Zamkowy Turniej Poetycki Żaków Prawie 50 uczestników z całej Opolszczyzny prezentuje dziś w Brzegu (15.11) własne utwory poetyckie w ramach Zamkowego Turnieju Poetyckiego Żaków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »