Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-07, 15:00 Autor: Katarzyna Doros

Wodzenie bera zainaugurowało 27. Europejskie Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Wojewódzka inauguracja EDD [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka inauguracja EDD [fot. Katarzyna Doros]
Inscenizacją tradycyjnego wodzenia bera zainaugurowano w Muzeum Wsi Opolskiej 27. Europejskie Dni Dziedzictwa. Od dziś przez dwa weekendy mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli skorzystać z aż 48 wydarzeń. Dla uczestników przygotowano inscenizacje, warsztaty, spacery, wystawy, czy turnieje. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło „Polski splot”, które ma być okazją do skupienia uwagi nad tworzeniem niepodległego Państwa Polskiego i procesu scalania granic po latach zaborów.
- Oficjalnie możemy przekazać wiadomość, że zwyczaj wodzenia niedźwiedzia, kroszonka i opolski wzór na porcelanie zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. - Dla regionu jest to o tyle ważne, że to są pierwsze wpisy pochodzące ze Śląska Opolskiego. Europejskie Dni Dziedzictwa są okazją do tego, aby pochwalić się tym, co różne instytucje, stowarzyszenia, osoby prywatne, organizacje chcą pokazać. A chcą pokazać to, co najważniejsze w ich otoczeniu, ale również mogą pokazać swoje zasoby w taki niecodzienny sposób.

- Te tradycje chcemy kultywować i temu służą Europejskie Dni Dziedzictwa, żeby przypominać, jak piękną, barwną, czasami trudną, skomplikowaną historię Śląsk Opolski ma. Więc ten trudny "Polski Splot" krzyżujący się z nici i osnowy i wątku pokazuje, że tkanina może wyjść piękna - dodaje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można zwiedzić m.in. gmach Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, czy Izbę Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich.

Radio Opole patronuje medialnie temu wydarzeniu.
Wojewódzka inauguracja EDD

Wiadomości z regionu

2020-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: 1 ofiara śmiertelna i 19 nowych zakażeń na Opolszczyźnie. Powiat głubczycki i brzeski na liście stref… 75. zgon w związku z koronawirusem, 19 nowych zakażeń i 26 powrotów do zdrowia potwierdzono dzisiaj (24.09) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:45 Opole dopłaci do in vitro. Ruszył miejski program leczenia niepłodności tą metodą Rusza 'Miejski program leczenia niepłodności metodą in vitro' w Opolu. Placówką, która będzie prowadzić zabiegi jest opolska klinika Parens. Miasto podpisało… » więcej 2020-09-24, godz. 20:30 Sześć jednostek OSP z powiatu opolskiego otrzymało pakiety ochronne Kolejne pakiety z zestawami środków ochronny osobistej trafiły do strażaków ochotników. Tym razem otrzymały je jednostki OSP z gmin: Turawa, Murów, Łubniany… » więcej 2020-09-24, godz. 19:30 Bogdan Wyczałkowski chce przystąpić do partii Porozumienie Jarosława Gowina Bogdan Wyczałkowski, były burmistrz Paczkowa, a obecnie przewodniczący rady powiatu nyskiego zdecydował się przystąpić do partii Porozumienie Jarosława… » więcej 2020-09-24, godz. 19:27 Opole: w kolejnych dwóch szkołach potwierdzono pojedyncze przypadki koronawirusa Koronawirus w kolejnych szkołach w stolicy regionu. Zakażony jest jeden z pracowników Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego. Decyzją sanepidu… » więcej 2020-09-24, godz. 18:30 Liceum z Opola przez co najmniej dwa dni ma wyłącznie zdalny tryb nauki. 3 uczniów z koronawirusem, a klasy mieszają… Pierwsza na Opolszczyźnie szkoła zdecydowała o przejściu do nauczania w trybie wyłącznie zdalnym. II Liceum Ogólnokształcące w Opolu będzie tak działać… » więcej 2020-09-24, godz. 18:15 Sukces kardiologów USK w Opolu. Tak złożonego zabiegu nie przeprowadzono dotąd w żadnym ośrodku kardiologicznym na… Bez znieczulenia i otwierania klatki piersiowej zespół kardiologów i anestezjologów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu przeprowadził wyjątkowo… » więcej 2020-09-24, godz. 17:30 Policjant interweniuje nie tylko na służbie. Kędzierzyńsko-kozielski funkcjonariusz zatrzymał pijanego kierowcę w… Policjant w czasie wolnym zatrzymał pijanego kierowcę z Kędzierzyna-Koźla. » więcej 2020-09-24, godz. 16:08 Większość osób z Przedszkola nr 2 w Głubczycach przebadana - są wyniki Do 45 wzrosła liczba osób zakażonych w ognisku koronawirusa przy Przedszkolu nr 2 w Głubczycach - to najnowsze statystyki sanepidu (na dzień 24.09). Wśród… » więcej 2020-09-24, godz. 16:05 Powiat głubczycki w strefie czerwonej, a powiat brzeski w żółtej. Od soboty zostaną tam wprowadzone dodatkowe obo… Dwa powiaty z naszego regionu znalazły się na mapie obostrzeń epidemicznych w kraju zaktualizowanej przez resort zdrowia. Jest to powiat głubczycki, który… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***