Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-07, 15:00 Autor: Katarzyna Doros

Wodzenie bera zainaugurowało 27. Europejskie Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie [ZDJĘCIA]

Wojewódzka inauguracja EDD [fot. Katarzyna Doros]
Wojewódzka inauguracja EDD [fot. Katarzyna Doros]
Inscenizacją tradycyjnego wodzenia bera zainaugurowano w Muzeum Wsi Opolskiej 27. Europejskie Dni Dziedzictwa. Od dziś przez dwa weekendy mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli skorzystać z aż 48 wydarzeń. Dla uczestników przygotowano inscenizacje, warsztaty, spacery, wystawy, czy turnieje. W tym roku wydarzeniu przyświeca hasło „Polski splot”, które ma być okazją do skupienia uwagi nad tworzeniem niepodległego Państwa Polskiego i procesu scalania granic po latach zaborów.
- Oficjalnie możemy przekazać wiadomość, że zwyczaj wodzenia niedźwiedzia, kroszonka i opolski wzór na porcelanie zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - mówi Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej. - Dla regionu jest to o tyle ważne, że to są pierwsze wpisy pochodzące ze Śląska Opolskiego. Europejskie Dni Dziedzictwa są okazją do tego, aby pochwalić się tym, co różne instytucje, stowarzyszenia, osoby prywatne, organizacje chcą pokazać. A chcą pokazać to, co najważniejsze w ich otoczeniu, ale również mogą pokazać swoje zasoby w taki niecodzienny sposób.

- Te tradycje chcemy kultywować i temu służą Europejskie Dni Dziedzictwa, żeby przypominać, jak piękną, barwną, czasami trudną, skomplikowaną historię Śląsk Opolski ma. Więc ten trudny "Polski Splot" krzyżujący się z nici i osnowy i wątku pokazuje, że tkanina może wyjść piękna - dodaje Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa można zwiedzić m.in. gmach Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, czy Izbę Tradycji Śląskiej w Borkach Wielkich.

Radio Opole patronuje medialnie temu wydarzeniu.
Wojewódzka inauguracja EDD

Wiadomości z regionu

2019-09-19, godz. 16:30 Krajowi liderzy Lewicy w Opolu przekonywali do "Paktu dla kobiet" Lewicobus z Adrianem Zandbergiem, liderem partii Razem i Włodzimierzem Czarzastym szefem SLD, odwiedził Opolszczyznę. Na placu Wolności w Opolu krajowi liderz ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:30 Kompleks mieszkań treningowych dla osób niepełnosprawnych powstanie w Prudniku W budynku szkoły zawodowej w Prudniku mają znajdować się mieszkania treningowe. Starostwo stara się o rządowe dofinansowanie i liczy na pozytywną decyzję, co ... » więcej 2019-09-19, godz. 16:00 Cisek: w Łanach centrum miejscowości ma się zazielenić Na razie centrum miejscowości Łany w gminie Cisek szpeci brzydki, pusty plac, ale już niedługo to miejsce ma zyskać zupełnie nowe oblicze. Spory teren ma stać ... » więcej 2019-09-19, godz. 15:00 Opole: w weekend 20. Jarmark Franciszkański. Gwiazdą będą Skaldowie W sobotę (21.09) w Opolu rozpocznie się Jarmark Franciszkański. Wydarzenie odbędzie się po raz 20. W centrum miasta stanie kilkadziesiąt straganów oraz 2 scen ... » więcej 2019-09-19, godz. 14:30 3 miesiące aresztu dla pijanego kierowcy, który miał potrącić rowerzystę w Wachowicach i uciec z miejsca zdarzenia Prokuratorskie zarzuty dla mężczyzny, który miał śmiertelnie potrącić rowerzystę na drodze wojewódzkiej 901 w Wachowicach (gmina Olesno). Do tragicznego zdarz ... » więcej 2019-09-19, godz. 13:00 Uniwersytet Opolski oficjalnie współpracuje z Zespołem Opolskich Parków Krajobrazowych Oficjalną umowę o współpracy podpisał dzisiaj (19.09) rektor Uniwersytetu Opolskiego z dyrektorem Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych. » więcej 2019-09-19, godz. 12:30 Opolscy policjanci mogą starać się o dołączenie do oddziału kontrterrorystów Selekcję dla nowych funkcjonariuszy prowadzi Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu. Od kwietnia tego roku kontrterroryści stanowią osobny ... » więcej 2019-09-19, godz. 12:30 Kłosowski: województwo opolskie bez zmiany granic Poseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski zapewnił, że żaden powiat nie zostanie oderwany od województwa opolskiego. » więcej 2019-09-19, godz. 10:56 W październiku zostanie ogłoszony przetarg na budowę polderu Żelazna, na ukończeniu jest zbiornik w Raciborzu - Zakończyliśmy proces negocjacji jeśli chodzi o montaż finansowy budowy polderu Żelazna - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Przemysław Daca, pre ... » więcej 2019-09-19, godz. 10:30 Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu rozszerzyło diagnostykę leczenia niepłodności o doda ... Ponad 100 dodatkowych badań diagnostycznych w leczeniu niepłodności w ramach programu kompleksowej opieki zdrowia prokreacyjnego oferuje Kliniczne Centrum Gin ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »