Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-06, 19:15 Autor: Witold Wośtak

Ich edukację przerwał wybuch II wojny światowej. Do końca września szkoły mogą organizować spotkania z uczniami

Inicjatywa "Przerwany Marsz" dotarła również na Opolszczyznę [fot. organizator]
Inicjatywa "Przerwany Marsz" dotarła również na Opolszczyznę [fot. organizator]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Marcin Boczek]
Jerzy Naszkiewicz [fot. Marcin Boczek]
"Dzieci Wojny" będą odwiedzać opolskie szkoły do końca września. Chodzi o akcję "Przerwany Marsz", czyli spotkania uczniów z ludźmi, którzy 1 września 1939 roku mieli rozpocząć rok szkolny, a wybuchła druga wojna światowa.
Wtedy musieli przerwać edukację i przystąpić do walki o ojczyznę z bronią w ręku. Na Opolszczyźnie jest lista osób zasłużonych, z którymi młodzież mogłaby spotkać się.

- Wszystko zależy od zainteresowania szkół i aktualnego stanu zdrowia naszych bohaterów - mówi Jerzy Naszkewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Tych wiekowych osób jest coraz mniej, bo z roku na rok niestety odchodzą. Chcemy upamiętnić ich wspomnienia oraz przeżycia z czasów II wojny światowej. Oni mogą przekazać tę wiedzę młodemu pokoleniu na lekcjach historii, języka polskiego czy zajęciach wychowawczych. Niech uczniowie spotkają się, wysłuchają tych ciekawych historii, w międzyczasie nagrywając i tworząc bazę nagrań jako archiwum dla następnych pokoleń.

Jednym z "Dzieci Wojny" jest porucznik Marian Markiewicz, pochodzący z Głubczyc.

- To bardzo ciekawy człowiek. On przeżył więzienie NKWD i więzienie UB. Aresztowali go również Niemcy, więc przebywał także w ich więzieniach. Porucznik Marian Markiewicz, który przeżył bardzo dużo, został wielokrotnie odznaczony. W ubiegłym roku przyjmował odznaczenia, które powinien otrzymać w roku 1940 - dodaje Jerzy Naszkiewicz.

Podczas rozpoczęcia roku szkolnego na Opolszczyźnie włączyło się w tę akcję 20 szkół, co, w ocenie posła PiS, jest małą liczbą.
Jerzy Naszkiewicz 1
Jerzy Naszkiewicz 2

Wiadomości z regionu

2019-10-22, godz. 12:15 Strzelce Opolskie: Bajeczne melodie w wykonaniu najmłodszych Ponad dwustu małych artystów zaprezentuje się dzisiaj (22.10) na scenie Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich. Od przedszkolaków po uczniów klas ... » więcej 2019-10-22, godz. 12:00 Kędzierzyn-Koźle: policyjny pies wywąchał, gdzie ukrył się złodziej-włamywacz Furia - czworonożna funkcjonariuszka policji z Kędzierzyna-Koźla, wytropiła złodzieja - włamywacza. Dzięki jej nosowi, 37-latek usłyszał 12 zarzutów i trafił ... » więcej 2019-10-22, godz. 10:45 Poranni goście Radia Opole. "Trudno zmierzyć efektywność turystycznej promocji, ale Opole jest lubiane za granicą" - Kontrola dotyczyła nie tylko działań stricte promocyjnych, ale także innych aspektów takich jak kadry, księgowość czy finanse - powiedział w rozmowie ' W cz ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:45 20-latek oskarżony o zgwałcenie 17-latki stanął przed sądem W Kędzierzynie-Koźlu rozpoczyna się proces Bogdana R. Prokuratura zarzuca mu, że w połowie maja w czasie imprezy w lesie, w centrum Kędzierzyna-Koźla, najpier ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:15 Sąd skazał 29-latka, który rzucał koktajlami Mołotowa. Więzienie i naprawa wyrządzonych szkód 29-letni Damian O., który w lutym obrzucił jeden z bloków w Kędzierzynie-Koźlu koktajlem Mołotowa, został skazany. Sąd uznał, że mężczyzna planował podpalenie ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 "Blisko" - nowa miejska aplikacja w Kędzierzynie-Koźlu. Łatwa w obsłudze i darmowa Najważniejsze informacje o wydarzeniach w mieście, ostrzeżenia pogodowe, alerty o awariach sieci wodociągowych czy komunikaty policji mogą znaleźć mieszkańcy ... » więcej 2019-10-22, godz. 09:00 Noc z benzenem w Kędzierzynie-Koźlu Od wczorajszego (21.10) wieczoru nieco podwyższony jest poziom benzenu w powietrzu w Kędzierzynie-Koźlu. Stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Ś ... » więcej 2019-10-22, godz. 07:58 Opole: nie chciał potrącić sarny i wjechał do rowu Do tego zdarzenia doszło około godziny 5.30 na ulicy Strzeleckiej w Opolu, na wysokości 'Niedźwiednika'. » więcej 2019-10-22, godz. 07:00 Pierwsi goście korzystają już z psiego placu zabaw w Nysie. Wkrótce pojawią się kolejne atrakcje Mieszkańcy Nysy mogą już korzystać z wybiegu dla psów zlokalizowanego w parku przy ulicy Mickiewicza. Wkrótce w psiej ekostrefie pojawią się także urządzenia ... » więcej 2019-10-21, godz. 21:30 Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty na UO Ruszyły zapisy do IV edycji Akademii Młodego Poligloty prowadzonej przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Opolskiego. Tym razem hasło przewodnie to 'Języki o ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »