Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-09-04, 18:00 Autor: Katarzyna Doros

Oddali hołd weteranom w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu [FILM, ZDJĘCIA]

Dzień Weterana w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu
Mszą polową, apelem pamięci i salwą honorową uczczono dziś (04.09) Dzień Weterana w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów w Opolu. Podczas uroczystości wręczono odznaczenia zasłużonym dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.
- To taka kontynuacja obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i upamiętniania tych, którzy już odeszli, a także walczyli w młodości - mówi Halina Antczak, dyrektor DPS-u dla Kombatantów w Opolu. - Mamy również tych, którzy jeszcze z nami są, więc od nich czerpiemy tę historię przekazaną na żywo. Jest ich coraz mniej i to jest taki trudny okres dla nas wszystkich, ale zawsze o nich pamiętamy, niektórzy przekazują pamiątki do naszej izby pamięci.

- To jest cudowne święto, tylko przykre, bo kto wojny nie przeszedł ten nie wie, co my czuliśmy. Ja byłam dwa razy ranna, to było okropne. Mój mąż zanim umarł prosił, żebym po jego śmierci tu przyszła - dodaje Nina Brzezińska, mieszkanka DPS-u.

- Te uroczystości mają wymiar zadumy i refleksji, oddania honoru i przypominania prawdy o II wojnie światowej. Drugą wartością są wspólne rozmowy, radujemy się z tego, że ci ludzie są z nami - mówi Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. - Ci ludzie są nadal świadectwem tamtych czasów, wciąż nam tę prawdę, tę historię przekazują i że w zdrowiu dotrwali do tych czasów. Dlatego cieszę się, że ta forma wielkiej melancholii, wielkiej zadumy przekształca się również w takie spotkanie między ludźmi.

Obchody Dnia Weterana zakończyła kombatancka biesiada z tradycyjną żołnierską grochówką. Uroczystość w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów zorganizowano po raz 39.
Halina Antczak, Nina Brzezińska
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-11-19, godz. 10:11 W Starej Kuźni może nie być wody w kranach Mieszkańcy Starej Kuźni w gminie Bierawa do popołudnia mogą mieć suche krany. Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Bierawie poinformował, że przerwy… » więcej 2019-11-19, godz. 10:11 Marihuana w walizce, MDMA w domu. Opolska policja zatrzymała dealera Ponad tysiąc działek marihuany zarekwirowali opolscy policjanci. Zatrzymany do sprawy 28-letni mężczyzna usłyszał już zarzuty posiadania znacznej ilości narkotyków… » więcej 2019-11-19, godz. 10:11 Ozimek wybierze nowego burmistrza. "Wybory przedterminowe powinny się odbyć w drugiej połowie stycznia" - Już mamy przygotowane postanowienie komisarza wyborczego, stwierdzające wygaśnięcie mandatu zmarłego burmistrza Ozimka Jana Labusa - powiedział w rozmowie 'W… » więcej 2019-11-18, godz. 22:00 W Opolu wybrano najlepsze propozycje w ramach Inicjatywy Lokalnej Projekty dla seniorów, rewitalizacje podwórek i placów zabaw, czy strefy aktywności. W Opolu wybrano wnioski w ramach Inicjatywy Lokalnej. » więcej 2019-11-18, godz. 20:45 "Okrągły stół" mieszkańców i władz Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości powietrza Problem jakości powietrza w Kędzierzynie-Koźlu był głównym tematem „okrągłego stołu” władz miasta z mieszkańcami. Początkowo zwołany w kwestii benzenu, przerodził… » więcej 2019-11-18, godz. 20:00 Czy czeka nas medyczna pustyniae Za kilka lat lekarze mogą nie mieć narzędzi do walki z bakteriami Za 5 lat będziemy bezbronni w walce z bakteriami - tak sugerują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia. Powóde Nadużywanie antybiotyków nawet przy najmniejszych… » więcej 2019-11-18, godz. 18:30 Społeczna Staż Rybacka odkryła pułapkę kłusowniczą w kamionce Bolko w Opolu Kłusownicy nie próżnują na opolskich akwenach. Przekonała się o tym Społeczna Straż Rybacka w Opolu, która wczoraj (17.11) otrzymała telefon od jednego z wędkarzy… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Urząd miasta w Ozimku musi funkcjonować normalnie po śmierci burmistrza Labusa. Wspomina go burmistrz Kluczborka - Urząd gminy funkcjonuje bez zastojów - mówi Barbara Durkalec, sekretarz gminy Ozimek po śmierci burmistrza Jana Labusa. Wieloletni włodarz Ozimka zmarł dziś… » więcej 2019-11-18, godz. 16:00 Chcą służyć narodowi i społeczeństwu. Opolszczyzna ma 25 nowych policjantów Za nimi sprawdziany, testy fizyczne i psychologiczne. Dziś (18.11) oficjalnie zasili szeregi opolskiego garnizonu policji. 25 nowych funkcjonariuszy złożyło ślubowanie… » więcej 2019-11-18, godz. 15:15 Opolskie: 800 tysięcy złotych na szkolenie przyszłych liderów Urząd marszałkowski i ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej wyłonili 200 osób, które w przyszłości mają stać się lokalnymi liderami i aktywizować innych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »