Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-31, 21:25 Autor: Katarzyna Zawadzka

Brzeg pełen historii. Ostatni przystanek wakacyjnej akcji Radia Opole [FILM]

[fot: Maciej Wajler]
[fot: Maciej Wajler]
Brzeg był ostatnim miastem na wakacyjnej trasie Radia Opole. W każdą sobotę odwiedzaliśmy jedno z miast powiatowych Opolszczyzny. Z placu Polonii Amerykańskiej nadawaliśmy dziś "Samorządową Lożę Radiową" oraz program "Ze zdrowiem Ci do twarzy". Brzegu i okolic dotyczył także "Magazyn Szalonych Pomysłów".
Przewodnik i pilot wycieczek Marian Stachuła opowiadał na naszej antenie o zabytkowym kościele gotyckim p.w. św. Mikołaja.

- Ten kościół zawdzięczamy joannitom - przypominał. - Oni go budowali i zajmowali się nim. Budowa trwała bardzo długo. W 1370 roku rozpoczęto budowę, w 1417 zakończono, czyli zajęło to 47 lat. Były przerwy w dotacjach, problemy w finansach. Zakon nie zawsze był w stanie wszystkiemu podołać. Książę Ludwik I, książę brzesko-legnicki dokładał się do tej inwestycji. Był to kościół farny, najważniejszy dla tej społeczności - dodaje.

Dariusz Byczkowski, dyrektor Muzeum Piastów  Śląskich w Brzegu, mówił o pracach nad nowymi parkietami, które upiększą zabytek. - Udało nam się wygrać konkurs organizowany przez Fundacji Workcamp Parquet działającą non-profit. Ona co roku organizuje warsztaty w innym miejscu świata. Wcześniej było to w Niemczech, Czechach czy Holandii. Teraz u nas, bo wygraliśmy tę rywalizację, dzięki temu w Polsce będzie to miało miejsce właśnie na Zamku Piastów Ślaskich. Dzisiaj (sobota 31.08) przyjechali mistrzowie z 21 krajów między innymi z Australii, Stanów Zjednoczonych, czy całej Europy - dodaje.

Przez całe wakacje Radio Opole w soboty odwiedzało miasta powiatowe Opolszczyzny. Promowaliśmy region, lokalną turystykę i prezentowaliśmy ciekawe osobowości. Prowadziliśmy też debaty o wyzwaniach i kierunkach rozwoju lokalnych społeczności.
Marian Stachuła
Dariusz Byczkowski
Plenerowe Radio Opole w Brzegu

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:22 ZAKSA zaprezentowała nowy skład i sponsora. Wielka gala w Kędzierzynie-Koźlu [ZDJĘCIA] Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zaprezentowała skład na nowy sezon rozgrywek siatkarskiej PlusLigi. Gala miała miejsce podczas obchodów 25-lecia klubu, któ ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:19 Dobiega końca VIII Opolski Festiwal Gór. Wśród gości między innymi zdobywca Złotego Czekanu W stolicy regionu trwa trzeci, a zarazem ostatni dzień 8. edycji Opolskiego Festiwalu Gór. Oprócz warsztatów dla dzieci i dorosłych, uczestnicy mają też okazj ... » więcej 2019-10-19, godz. 19:16 W Opolu już po raz 44. goniono lisa. "Hubertus" nawiązuje do dawnych zwyczajów w czasie polowań" Zabawy dla dzieci, pokazy władania bronią białą czy ułańskie stroje, to część atrakcji, które czekały dziś (19.10) na uczestników zabawy z okazji dnia święteg ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »