Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-27, 14:30 Autor: Maria Klusik

WIOŚ: Po pożarze w Sławięcicach wzrosło stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu

Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Pożar na składowisku odpadów w Sławięcicach [fot. Daniel Klimczak]
Krzysztof Gaworski [fot. Paula Hołubowicz]
Krzysztof Gaworski [fot. Paula Hołubowicz]
Znacznie wzrósł poziom pyłów w powietrzu po pożarze składowiska odpadów w Sławięcicach, pod Kędzierzynem-Koźlem.
Jak tłumaczył w Radiu Opole Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gaworski, uwolnione zostały np: substancje powstające w wyniku spalania kleju, czyli formaldehyd, ale także dioksyny.

- Choć trzeba też powiedzieć, że przy tak wysokich temperaturach, a mówiło się o tysiącu stopni, część z nich też ulega rozkładowi. Natomiast musimy sobie zdawać sprawę, że po pierwsze, jest to zdarzenie losowe, po drugie niekontrolowane spalanie, więc tutaj trudno mówić o produktach tego spalania. Natomiast zapylenie wzrosło i to powyżej trzystu mikrogramów zarówno dla pyłu PM10 jak i pyłu PM2.5 co jest groźne dla organizmu ludzkiego.

Jak dodał Krzysztof Gaworski, na szczęście składowisko jest odległe od Kędzierzyna-Koźla i substancje szkodliwe naturalnie uległy rozproszeniu w powietrzu.

Jak informują strażacy dogaszanie pogorzeliska może potrwać dzisiaj (27.08) do późnych godzin wieczornych.
Krzysztof Gaworski

Wiadomości z regionu

2020-02-22, godz. 12:35 Cztery osoby poszkodowane w wypadku w Bogdanowicach Dwa samochody osobowe zderzyły się w Bogdanowicach w powiecie głubczyckim. Konieczna była interwencja Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. » więcej 2020-02-22, godz. 12:10 Zderzenie dwóch aut w Opolu. W powiecie brzeskim bus wypadł z drogi W Opolu na ulicy Ozimskiej w doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych marki Ford. Jedna osoba wymagała hospitalizacji. » więcej 2020-02-22, godz. 12:00 Jadzia i drwal - dwa nowe koziołki zamieszkały w Kędzierzynie-Koźlu Dwie kolejne rzeźby koziołków pojawiły się w Kędzierzynie-Koźlu. Docelowo w każdym z miejskich osiedli ma stanąć figurka, która nawiązuje do zwierząt widocznych… » więcej 2020-02-22, godz. 12:00 Namysłowski "pośredniak" przejdzie remont. Termomodernizacja pozwoli obniżyć koszty ogrzewania i poprawi komfort pracy Namysłowski urząd pracy ma szanse przejść w tym roku remont. Aby zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i przyczynić się do zmniejszenia poziomu zanieczyszczenia… » więcej 2020-02-22, godz. 11:15 Coraz mniej leków nielegalnie trafia za granicę. Gość Radia Opole - Udało się w drastyczny sposób zredukować proceder wywozu leków za granicę - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej… » więcej 2020-02-22, godz. 09:30 Ferie dzieci z Opolszczyzny były bezpieczne i spokojne Na półkoloniach, obozach albo w mieście - spokojnie i bez zakłóceń. Uczniowie z Opolszczyzny kończą ferie zimowe. Opolskie Kuratorium Oświaty zatwierdziło w sumie… » więcej 2020-02-22, godz. 08:30 Głogówek: po kontroli NIK i zaleceniach konserwatora zabytków będzie nowa strefa parkowania i nowy cennik Zmienią się opłaty i strefa parkowania w Głogówku. Ma to związek z zaleceniami Najwyższej Izby Kontroli. Nowe zasady płatnego parkowania w tym mieście obowiązywać… » więcej 2020-02-21, godz. 21:30 Mleczarnia, gospodarstwo rolne, domowe ścieki, a może susza? Co truje ryby w starorzeczu Nysy Kłodzkiej? Wciąż nie wiadomo, co spowodowało śnięcie ryb w starorzeczu Nysy Kłodzkiej w okolicach Drogoszowa. To kolejna podobna sytuacja w tej części powiatu nyskiego w… » więcej 2020-02-21, godz. 19:20 Mieszkańcy Lubszy znów zablokowali drogę. Jeśli nie zostaną wysłuchani, zapowiadają zaostrzenie walki o obwodnicę Droga krajowa nr 39 w Lubszy była dziś (21.02) ponownie zablokowana przez dwie godziny. » więcej 2020-02-21, godz. 18:12 Bezpłatne porady dla mieszkańców regionu. Ruszył Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem Mieszkańcy Opolszczyzny mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji i porad prawnych w sądach, prokuraturach, komendach policji oraz w siedzibach organizacji po… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »