Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-07, 16:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowe odkrycia archeologów w Dzielnicy. "To może wskazywać na miejsce pochowania kogoś o znacznej pozycji społecznej" [ZDJĘCIA]

Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Od ponad tygodnia w Dzielnicy, wiosce w gminie Cisek, pracuje grupa archeologów. Prowadzą badania na jednym z pól, na którym kilka dni wcześniej rolnik skosił ostatnie zboża. Naukowcy od kilku lat w czasie wakacji odwiedzają Dzielnicę. Ta mała wieś jest bogatym stanowiskiem badawczym i unikatem w skali europejskiej.
- Jesteśmy dobrze wyposażeni w sprzęt, ale tak naprawdę większość prac wykonujemy klęcząc lub leżąc, żeby niczego nie przeoczyć – mówi Iwona Feier. - Archeolog jest dobrym klientem sklepu zarówno ogrodniczego, jak i budowlanego. Używamy szpachelek, używamy gracek do zdzierania tego zwilżonego lessu. Pędzelków zwykle, żeby odsłonić jakąś część bez niszczenia jej. Na razie mamy kilka fragmentów kości, za którymi podążamy poszukując całości. Jest też czaszka i akurat w naszym grobie jest też gliniane naczynie.

Do tej pory znaleziono również kamienne groty strzał znajdujące się w jednej z jam grzebalnych. Archeolodzy natrafili na kilka pochówków, ale jeden z nich jest ich zdaniem dosyć obiecujący – kości znajdują się w innej pozycji, niż w pozostałych grobach. To może wskazywać na miejsce pochowania kogoś o znacznej pozycji społecznej.

- Może to być też pochówek z innego okresu, niż pozostałe. Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj około 7300 lat temu – mówi dr Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Z tego czasu badamy pozostałości osiedla zabudowanego dużymi domami słupowymi. A pod koniec epoki kamienia i na początku wczesnej epoki brązu w miejscu tym zlokalizowano cmentarzysko kilku następujących po sobie społeczności.

Grupa archeologów będzie prowadzić prace do 17 sierpnia. Wszystkie wykopane przez nich przedmioty i kości zostaną zabezpieczone przez fachowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Część artefaktów wykopanych w poprzednich latach można oglądać w świetlicy wiejskiej w Dzielnicy, inne na wydziale archeologicznym uniwersytetu we Wrocławiu.
Iwona Feier
Mirosław Furmanek

Wiadomości z regionu

2019-11-17, godz. 17:30 "Podzielmy się z potrzebującymi dobrym słowem". Na rynku w Opolu obchodzono Dzień Ubogich W Opolu trwają diecezjalne obchody Dnia Ubogich. Na Rynku, przy wspólnym stole spotkali się ubodzy, bezdomni, samotni, ale także ci, którzy chcą pomóc. Hasłem… » więcej 2019-11-17, godz. 17:26 Wcześniaki z Opolszczyzny mają dzisiaj swój wielki bal Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zorganizowało bal dla wszystkich rodzin, które wychowują… » więcej 2019-11-17, godz. 17:26 Wypadek na autostradzie. 4 osoby poszkodowane, nie ma przejazdu, lądowały dwa śmigłowce LPR [AKTUALIZACJA] W wyniku wypadku został zablokowany opolski odcinek A4 w kierunku Wrocławia na 266 kilometrze, na wysokości miejscowości Wysoka w powiecie strzeleckim, między… » więcej 2019-11-17, godz. 15:36 Opolcon 2019. Fani fantastyki i gier zawitali do Opola Postaci z gier i filmów goszczą w Opolu na 7. Konwencie Fanów Fantastyki Opolcon 2019. Opolski Klub Fantastyki Fenix przygotował dla miłośników fantastyki bardzo… » więcej 2019-11-17, godz. 15:20 Kolejny dzień Międzynarodowego Turnieju Taekwondo. Przyjechało 670 zawodników 670 zawodników reprezentujących 35 klubów z 6 państw przyjechało do Opola na Międzynarodowy Turniej Taekwondo (16-17.11). W rywalizacji udział biorą zarówno najmłodsi… » więcej 2019-11-17, godz. 12:37 Powrót do przeszłości. Gry i konsole z ubiegłego wieku można zobaczyć w Brzegu na festiwalu RetroSfera Komputery, gry i konsole z minionych lat można oglądać w Zespole Szkół Medycznych w Brzegu, gdzie trwa Retrosfera. Organizatorzy przygotowali ponad 70 stanowisk… » więcej 2019-11-17, godz. 08:37 Dziś Światowy Dzień Ubogich. Opolskie obchody rozpoczęła w południe msza święta w katedrze - Staramy się dotrzeć do najbardziej potrzebujących osób - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' siostra Aldona Skrzypiec, jałmużnik biskupa opolskiego… » więcej 2019-11-17, godz. 08:00 Wołczyński magistrat daje mieszkańcom nowe możliwości aktywnego spędzania czasu Kolejne dwie Otwarte Strefy Aktywności są dostępne dla mieszkańców gminy Wołczyn. » więcej 2019-11-16, godz. 20:51 "Zdrowie pod kontrolą". Przyszli lekarze zachęcają do wykonywania bezpłatnie badań profilaktycznych Pomiar ciśnienia krwi, czy cukru można dzisiaj (16.11) bezpłatnie zbadać w centrum handlowym przy ulicy Wrocławskiej. Studenci kierunku lekarskiego Uniwersytetu… » więcej 2019-11-16, godz. 20:50 Gala wręczenia nagród 17. Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego "Karpik 2019". Grand Prix dla Macieja Trzepałki… Po raz 17. nagrodzono laureatów Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego 'Karpik 2019'. W tym roku 125 rysowników z 24 krajów nadesłało 206 prac. Jury już… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »