Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-07, 16:30 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Nowe odkrycia archeologów w Dzielnicy. "To może wskazywać na miejsce pochowania kogoś o znacznej pozycji społecznej" [ZDJĘCIA]

Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Archeolodzy odkrywają w Dzielnicy groby z epoki kamienia [fot. A. Pospiszyl]
Od ponad tygodnia w Dzielnicy, wiosce w gminie Cisek, pracuje grupa archeologów. Prowadzą badania na jednym z pól, na którym kilka dni wcześniej rolnik skosił ostatnie zboża. Naukowcy od kilku lat w czasie wakacji odwiedzają Dzielnicę. Ta mała wieś jest bogatym stanowiskiem badawczym i unikatem w skali europejskiej.
- Jesteśmy dobrze wyposażeni w sprzęt, ale tak naprawdę większość prac wykonujemy klęcząc lub leżąc, żeby niczego nie przeoczyć – mówi Iwona Feier. - Archeolog jest dobrym klientem sklepu zarówno ogrodniczego, jak i budowlanego. Używamy szpachelek, używamy gracek do zdzierania tego zwilżonego lessu. Pędzelków zwykle, żeby odsłonić jakąś część bez niszczenia jej. Na razie mamy kilka fragmentów kości, za którymi podążamy poszukując całości. Jest też czaszka i akurat w naszym grobie jest też gliniane naczynie.

Do tej pory znaleziono również kamienne groty strzał znajdujące się w jednej z jam grzebalnych. Archeolodzy natrafili na kilka pochówków, ale jeden z nich jest ich zdaniem dosyć obiecujący – kości znajdują się w innej pozycji, niż w pozostałych grobach. To może wskazywać na miejsce pochowania kogoś o znacznej pozycji społecznej.

- Może to być też pochówek z innego okresu, niż pozostałe. Pierwsi osadnicy pojawili się tutaj około 7300 lat temu – mówi dr Mirosław Furmanek z Uniwersytetu Wrocławskiego. - Z tego czasu badamy pozostałości osiedla zabudowanego dużymi domami słupowymi. A pod koniec epoki kamienia i na początku wczesnej epoki brązu w miejscu tym zlokalizowano cmentarzysko kilku następujących po sobie społeczności.

Grupa archeologów będzie prowadzić prace do 17 sierpnia. Wszystkie wykopane przez nich przedmioty i kości zostaną zabezpieczone przez fachowców z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Część artefaktów wykopanych w poprzednich latach można oglądać w świetlicy wiejskiej w Dzielnicy, inne na wydziale archeologicznym uniwersytetu we Wrocławiu.
Iwona Feier
Mirosław Furmanek

Wiadomości z regionu

2020-10-21, godz. 14:30 Koronawirus: uczniowie z Opola nagrywają filmiki o konieczności noszenia maseczek Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr 8 i Zespołu Szkół Elektrycznych w Opolu postanowili zmotywować swoich rówieśników do noszenia maseczek. Od kilku… » więcej 2020-10-21, godz. 14:29 Wywóz niebezpiecznych odpadów z Brzęczkowic potrwa ponad 2 lata. Pierwsze 25 ton opuściło nielegalne składowisko Pierwszy transport z 25 tonami niebezpiecznych materiałów opuścił Brzęczkowice w gminie Niemodlin. To tam na początku 2019 roku odkryto nielegalne składowisko… » więcej 2020-10-21, godz. 13:38 Opole: miejskie instytucje i wolontariusze na nowo zaczynają pomagać seniorom w codziennych obowiązkach Opolscy seniorzy w trakcie pandemii i izolacji społecznej mogą liczyć na pomoc pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinnie, wolontariuszy z poszczególnych… » więcej 2020-10-21, godz. 13:12 Miał zgwałcić swoją małoletnią wnuczkę. Ruszył proces za zamkniętymi drzwiami Według śledczych, oskarżony 61-letni mężczyzna gwałcił swoją małoletnią wnuczkę, a jeden z czynów nagrał na telefon komórkowy. Dzisiaj (21.10) przed… » więcej 2020-10-21, godz. 13:06 Udany pościg głubczyckich policjantów za 22-letnim kierowcą skradzionego auta Podejrzany został namierzony na jednej z ulic w Głubczycach. Kierowca nie zatrzymał się na wezwanie policjantów i zaczął uciekać. Pościg zakończył się… » więcej 2020-10-21, godz. 12:25 Ponad 60 uczniów ze szkół podstawowych w Ujeździe i w Jaryszowie uczy się zdalnie Na terenie gminy Ujazd w powiecie strzeleckim w dwóch placówkach obowiązuje nauczanie hybrydowe. Chodzi o szkołę podstawową w Jaryszowie oraz w Ujeździe… » więcej 2020-10-21, godz. 10:45 Ministerstwo Zdrowia: rekord zakażeń koronawirusem w kraju i na Opolszczyźnie [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (21.10) o 10 040 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, w tym o 362 na Opolszczyźnie. W regionie od początku… » więcej 2020-10-21, godz. 10:30 Bądź odpowiedzialny, chroń siebie i innych, pamiętaj o zasadzie DDM, także na cmentarzach - apeluje Zakład Komunalny… Przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych coraz więcej osób odwiedza cmentarze, by porządkować groby swoich bliskich. Zakład Komunalny w Opolu… » więcej 2020-10-21, godz. 09:45 80 łóżek "covidowych" w Namysłowskim Centrum Zdrowia. Pozostałe oddziały szpitala nie będą funkcjonować 80 łóżek covidowych ma powstać w tworzonym w Namysłowskim Centrum Zdrowia oddziale zakaźnym. - Jesteśmy zaskoczeni rozmiarem, w jakim mamy zajmować się… » więcej 2020-10-21, godz. 09:30 W Namysłowie rozmawiano o zaletach mediacji. Ze względu na pandemię, wydarzenie przeniosło się do sieci O roli mediacji w rodzinie mówiono podczas konferencji zorganizowanej w namysłowskim magistracie. Podczas prelekcji poruszano tematy związane między innymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***