Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-05, 20:00 Autor: Daniel Klimczak

Powiat nyski chce pożyczyć 12 milionów złotych. Pieniądze trafią głównie na pokrycie kosztów inwestycji drogowych

Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Starostwo Powiatowe w Nysie [fot. Starostwo Powiatowe w Nysie]
Nyskie starostwo chce zaciągnąć 12-milionowy kredyt. Pieniądze mają zostać przeznaczone głównie na pokrycie kosztów inwestycji drogowych.
Jak mówi wicestarosta nyski Jacek Chwalenia, zaciągnięcie kredytu zakładał tegoroczny budżet, uchwalony jeszcze w poprzedniej kadencji, a nowe władze powiatu zdecydowały się na kontynuację pomysłów swoich poprzedników.

- Zakończenie ulicy Piastowskiej, parkingu podziemnego, ale też inwestycja Biała Nyska - Kałków. To są te główne zadania, na które ten kredyt był przewidziany. To są pieniądze włożone w materię taką, w którą już później przez jakiś czas nie będziemy musieli wkładać - dodaje.

Jak wynika z opublikowanej przez urząd dokumentacji, łączna wysokość zobowiązań powiatu wraz z odsetkami, wyniosła na koniec czerwca prawie 51,7 miliona złotych. Zdaniem wicestarosty, sytuacja finansowa samorządu nie powinna być powodem do niepokoju.

- Według wskaźników oficjalnych, to jest 37, z małym groszem, procent zadłużenia. Dla powiatu jest to troszeczkę trudniejsze ze względu na to, że my nie mamy swoich dochodów podatkowych, mamy tylko udziały w podatkach dochodowych i pozostałych podatkach oraz mamy subwencję, ale dajemy radę - zapewnia.

Niewykluczone, że starostwo znajdzie oszczędności w budżecie i nie będzie musiało pożyczać całej zaplanowanej kwoty. Spłatę kredytu zaplanowano na 2029 rok. Na oferty banków samorząd czeka do 9 września.
Jacek Chwalenia
Jacek Chwalenia

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 17:00 Książki fotograficzne i ich autorzy. Weekend pod znakiem 9. Opolskiego Festiwalu Fotografii Otwarcie wystawy książek fotograficznych i spotkania z ich twórcami - ten weekend to obfituje w wydarzenia w ramach trwającego w stolicy regionu 9. Opolskiego ... » więcej 2019-10-19, godz. 16:43 Malując po ścianie, zachęcają do pomagania innym. W Opolu powstaje mural Opolskiego Centrum Wolontariatu Iskra W przejściu obok opolskiego amfiteatru powstaje kolejny mural. Dzieło ma promować ideę wolontariatu i zwracać uwagę na fakt, że niesienie pomocy przynosi nie ... » więcej 2019-10-19, godz. 15:39 Pustułki, szczygły, kosy, szpaki. W Opolu-Półwsi trwa Opolski Spacer Ornitologiczny Już po raz szósty w tym roku miłośnicy dzikich ptaków wybrali się na Opolski Spacer Ornitologiczny. Tym razem skrzydlatych mieszkańców miasta wypatrują na ter ... » więcej 2019-10-19, godz. 14:19 Siatkarskie muzeum "Volley Bajka". Srebrny jubileusz Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle [ZDJĘCIA] Otwarciem siatkarskiego muzeum 'Volley Bajka' rozpoczęły się dzisiejsze obchody jubileuszu 25-lecia Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Dla fanów ośmiokrotneg ... » więcej 2019-10-19, godz. 12:55 Wszechpolacy porządkują cmentarz przy Niemodlińskiej. "Gdy Opole było częścią Niemiec, grzebano tu Polaków" Członkowie Młodzieży Wszechpolskiej już po raz kolejny porządkują (19.10) cmentarz przy ulicy Niemodlińskiej w Opolu. Oprócz grabienia liści czy przycinania g ... » więcej 2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »