Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-05, 15:30 Autor: Maria Klusik

Wirtualna Katedra Etyki i Prawa, pierwsza w Europie tego typu jednostka wystartuje na UO

Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Uniwersytet Opolski © (fot. Daria Placek)
Ewa Pierzchała [foto. Justyna Krzyżanowska ]
Ewa Pierzchała [foto. Justyna Krzyżanowska ]
Prawo i etyka w odniesieniu do sztucznej inteligencji (AI) oraz jej związków z innymi technologiami. Do badania takich zagadnień została powołana Wirtualna Katedra Etyki i Prawa.
Jej działalność zainaugurował 31 lipca minister cyfryzacji Marek Zagórski. Jest to pierwsza i na razie jedyna tego typu jednostka w Europie. Sygnatariuszami dokumentu obok ministra Zagórskiego są przedstawiciele uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Łódzkiego, oraz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. A także przedstawiciele NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa Państwowy Instytut Badawczy).

Jednostka skupia badaczy nauk ścisłych oraz nauk prawnych. Z ramienia UO porozumienie podpisała dr Ewa Pierzchała, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji.

Wiadomości z regionu

2020-02-17, godz. 11:00 W Opolu ruszyła kampania na rzecz przekazywania 1% podatku organizacjom pożytku publicznego Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu przekonuje, że 1 procent to wbrew pozorom nie jest mało. » więcej 2020-02-17, godz. 11:00 Urząd w Leśnicy do rozbiórki. Powód: azbest w ścianach i dachu Urząd gminy Leśnica zmieni siedzibę. Zamiast tymczasowego baraku wybudowanego w latach 70., urzędnicy będą mieli do dyspozycji budynek, w którym jeszcze niedawno… » więcej 2020-02-17, godz. 10:26 Skakał po samochodach w centrum miasta. Był pijany Pijany wandal niszczył samochody w centrum Kędzierzyna-Koźla. Dzięki szybkiej reakcji przypadkowych świadków oraz policji, został zatrzymany zanim uszkodził więcej… » więcej 2020-02-17, godz. 10:00 Nie ma pieniędzy na uprzątnięcie chemikaliów ze starego kurnika w Otmicach. Może uda się uporządkować otoczenie Gmina Izbicko nie ma pieniędzy na usunięcie odpadów zgromadzonych w starym kurniku w Otmicach, ale trwają starania, żeby posprzątać choć te śmieci, które są wokół… » więcej 2020-02-17, godz. 08:15 Nowy etap przebudowy nyskiego śródmieścia. Od poniedziałku nie przejedziemy ulicą Kolejową Od poniedziałku (17.02) kierowców czekają kolejne zmiany organizacji ruchu w centrum Nysy. Tym razem, drogowcy zamkną dla samochodów ulicę Kolejową, która przez… » więcej 2020-02-16, godz. 17:30 TSKN obchodzi swój jubileusz w Gogolinie. "Przez 30 lat zmieniło się bardzo wiele" Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim obchodzi 30-lecie istnienia. 16 lutego 1990 roku w Gogolinie z inicjatywy Johanna Krolla powstało stowarzyszenie… » więcej 2020-02-16, godz. 17:00 "Jednocześnie podziwiamy samochody i pomagamy". W Opolu zorganizowano zbiórkę pieniędzy dla małej Tosi Spot motoryzacyjny, występy i licytacje - to między innymi przygotowano dzisiaj (16.02) w domExpo w Opolu dla Tosi Wiśniewskiej, która cierpi na rdzeniowy zanik… » więcej 2020-02-16, godz. 15:00 Mobilna aplikacja zachęci do poznawania atrakcji pogranicza. To wspólna inicjatywa powiatu nyskiego i Zlatych Hor Powiat nyski we współpracy z czeskimi Zlatymi Horami, chce skuteczniej zachęcać do odkrywania walorów pogranicza, a jednocześnie zwiększyć integrację mieszkańców… » więcej 2020-02-16, godz. 12:30 Mieszkanki województwa opolskiego mogą korzystać z bezpłatnych badań prenatalnych Kliniczne Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne i nieinwazyjne badania prenatalne. Przeznaczone są dla… » więcej 2020-02-16, godz. 12:00 Szkoła ma nowy sprzęt dzięki patronowi klas elektrycznych Tauron Dystrybucja S.A., patron klas elektrycznych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, po raz drugi przekazał sprzęt do pracowni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »