Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-17, 19:46 Autor: Justyna Maćkowiak

- Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze

Leki © (fot. sxc.hu)
Leki © (fot. sxc.hu)
Marek Tomków [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Tomków [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w "Loży Radiowej" Marek Tomków, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej, który wziął udział w naradzie na temat braków niektórych leków zorganizowanej przez sejmową Komisję Zdrowia.
- Ministerstwo Zdrowia wcześniej nie dostrzegało problemu, teraz jest już inaczej - dodaje gość Radia Opole.

- Ministerstwo w wielu wypowiedziach próbowało na początku mówić, że problem nie istnieje. W tej chwili widać, że część zapowiedzi nie sprawdziła się w praktyce. Nawet jeśli minister powiedział, że dostawa przyjedzie i wszystko będzie rozwiązane. Ona przyjechała, natomiast jeśli lek jest brany przez kilkaset tysięcy osób w ciągu miesiąca, to zapasy wpływają i natychmiast się kurczą. Widać, że ministerstwo w tej chwili obudziło się w tym temacie, że postanowiło uruchomić wszystkie narzędzia, które miało dostępne, ale na przykład nie były wykorzystywane.

- Oczekujemy rzetelnej i wiarygodnej informacji - podkreśla Marek Tomków. - Jeżeli przyjdzie do nas pacjent z receptą i pyta, czy jest jego lek, a ja go nie mam, to ostatnią rzeczą, którą chce usłyszeć pacjent, i którą chce powiedzieć farmaceuta, to jest - nie ma i nie wiem, kiedy będzie. Każdy rozsądny pacjent chce usłyszeć, że np. będzie w przyszłym tygodniu w piątek. On mówi - ok, przyjdę w piątek. Jeżeli ten lek będzie, my jesteśmy wiarygodni, a pacjent jest spokojniejszy.

Marek Tomków dodaje, że podobne problemy z brakiem części leków występują w całej Europie, także w Stanach Zjednoczonych.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w poniedziałek (15.07) specjalną infolinię, gdzie pacjenci mogą dowiedzieć się, jaka jest dostępność ich leków. - Ta infolinia nie dysponuje jednak danymi ze wszystkich aptek - dodaje gość Radia Opole.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Wiadomości z regionu

2020-07-15, godz. 21:35 RAPORT DNIA. Są kolejne zarażenia w regionie, ale minionej doby znacznie więcej osób wyzdrowiało. W kraju - 264 nowe z… 3 nowe zarażenia koronawirusem i 13 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (15.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2020-07-15, godz. 20:15 W czwartek (16.07) lepiej omijać ulicę Pużaka w Opolu Trwa remont ulic Witosa i Pużaka w Opolu, dlatego kierowcy muszą się uzbroić w cierpliwość. Podczas wymiany asfaltu na ulicy Pużaka tworzą się korki, a na Witosa… » więcej 2020-07-15, godz. 19:30 Posprzątaj banery wyborcze i przekaż je fundacji. Powstaną z nich torby i piórniki Fundacja Kwitnące Talenty proponuje 'powyborcze zero waste' i zachęca komitety kandydatów, którzy startowali w wyborach prezydenckich do przekazania banerów wyborczych… » więcej 2020-07-15, godz. 19:15 Kluczborscy seniorzy znów ruszyli jednośladami na wycieczki. Wcześniej policjanci przypominali im o zasadach bezpiecze… Seniorzy z Kluczborka oficjalnie rozpoczęli 18. sezon rowerowy. Inauguracja miała miejsce w parku miejskim. » więcej 2020-07-15, godz. 16:59 WYBORY 2020. Działacze PiS oburzeni internetowymi wpisami Andrzeja Butry. Radny PSL przeprasza i obiecuje, że to się nie… 'Zdecydowanie sprzeciwiamy się mowie nienawiści'. To główny przekaz konferencji działaczy Prawa i Sprawiedliwości po serii internetowych wpisów Andrzeja Butry. » więcej 2020-07-15, godz. 16:30 Od miesięcy mieli okradać altany działkowe. Wpadli w ręce policji W ręce policjantów z Krapkowic wpadło trzech mężczyzn, którzy mieli notorycznie okradać altany na ogródkach działkowych w gminach Zdzieszowice i Gogolin. Włamywacze… » więcej 2020-07-15, godz. 15:19 Kamperem na wakacje. Tego roku karawaning jest bardzo popularny w czasie pandemii Wynajem kamperów w czasie pandemii koronawirusa jest tego lata wyjątkowo popularną formą wypoczynku wśród Polaków. » więcej 2020-07-15, godz. 15:15 O klimat może zadbać każdy. "Wodny" happening w Opolu Dlaczego należy i w jaki sposób można oszczędzać wodę? Jak ważna jest segregacja śmieci i na czym ona polega? To tylko nieliczne tematy, które w Opolu poruszyli… » więcej 2020-07-15, godz. 14:50 Dwóch kierowców zatrzymało pijanego motorowerzystę, który miał prawie 3 promile Dzięki przytomności i szybkiej reakcji dwóch kierowców, pijany motorowerzysta został zatrzymany, zanim doprowadził do wypadku na drodze. Doszło do tego poniedziałek… » więcej 2020-07-15, godz. 13:08 Parkomaty znów działają jak przed pandemią, ale nie wszędzie Gmina Krapkowice przywróciła funkcjonowanie strefy płatnego parkowania. Jej działanie zostało zawieszone wraz z początkiem pandemii koronawirusa. Obecnie parkomaty… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »