Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-17, 19:46 Autor: Justyna Maćkowiak

- Oczekujemy rzetelnej informacji o dostawach brakujących leków - apelują aptekarze

Leki © (fot. sxc.hu)
Leki © (fot. sxc.hu)
Marek Tomków [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Tomków [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Bezpośredni kontakt z Ministerstwem Zdrowia w sprawie planowania dostaw leków, których brakuje - tego oczekują aptekarze - powiedział w "Loży Radiowej" Marek Tomków, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej, który wziął udział w naradzie na temat braków niektórych leków zorganizowanej przez sejmową Komisję Zdrowia.
- Ministerstwo Zdrowia wcześniej nie dostrzegało problemu, teraz jest już inaczej - dodaje gość Radia Opole.

- Ministerstwo w wielu wypowiedziach próbowało na początku mówić, że problem nie istnieje. W tej chwili widać, że część zapowiedzi nie sprawdziła się w praktyce. Nawet jeśli minister powiedział, że dostawa przyjedzie i wszystko będzie rozwiązane. Ona przyjechała, natomiast jeśli lek jest brany przez kilkaset tysięcy osób w ciągu miesiąca, to zapasy wpływają i natychmiast się kurczą. Widać, że ministerstwo w tej chwili obudziło się w tym temacie, że postanowiło uruchomić wszystkie narzędzia, które miało dostępne, ale na przykład nie były wykorzystywane.

- Oczekujemy rzetelnej i wiarygodnej informacji - podkreśla Marek Tomków. - Jeżeli przyjdzie do nas pacjent z receptą i pyta, czy jest jego lek, a ja go nie mam, to ostatnią rzeczą, którą chce usłyszeć pacjent, i którą chce powiedzieć farmaceuta, to jest - nie ma i nie wiem, kiedy będzie. Każdy rozsądny pacjent chce usłyszeć, że np. będzie w przyszłym tygodniu w piątek. On mówi - ok, przyjdę w piątek. Jeżeli ten lek będzie, my jesteśmy wiarygodni, a pacjent jest spokojniejszy.

Marek Tomków dodaje, że podobne problemy z brakiem części leków występują w całej Europie, także w Stanach Zjednoczonych.

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w poniedziałek (15.07) specjalną infolinię, gdzie pacjenci mogą dowiedzieć się, jaka jest dostępność ich leków. - Ta infolinia nie dysponuje jednak danymi ze wszystkich aptek - dodaje gość Radia Opole.
Marek Tomków cz. 1
Marek Tomków cz. 2

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 22:09 Z recyklingiem i segregacją za pan brat. Piknik w Opolu był kolejną okazją do edukacji proekologicznej Dobiegł końca kolejny piknik ekologiczny w Opolu. Na finał - o 20:45 - wystąpił Michał Szpak z zespołem. » więcej 2019-08-17, godz. 20:08 Gmina Głuchołazy tętni życiem podczas wakacji. Do wyboru park, tężnia, Muszla Leśna, Pokrzywna i Jarnołtówek Dużą popularnością wśród turystów cieszy się w te wakacje gmina Głuchołazy. Samorząd przeznaczył dodatkowe 100 tysięcy złotych na organizację weekendowych i ś ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:41 O tajnikach zielarstwa na Zamku Książęcym w Niemodlinie. "Ziół jest mnóstwo i nie zaszkodziła im nawet susza" Pod znakiem ziół mija sobota na niemodlińskim Zamku Książęcym. Zainteresowani mogą spróbować ziołowej herbaty, dowiedzieć się wielu ciekawostek z zakresu ziel ... » więcej 2019-08-17, godz. 18:00 Pseudokibice staranowali radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Policja nie dopuściła do eskalacji awantur Ustawka pseudokibiców i staranowany radiowóz w Kędzierzynie-Koźlu. Około 13:00 na moście nieopodal stadionu Kuźniczka doszło do konfrontacji kilkudziesięciu c ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »