Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-14, 21:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jest akt oskarżenia ws. gangu złodziei samochodów. Mają "na koncie" ponad 80 aut

Gotowy jest akt oskarżenia ws. gangu złodziei samochodów [fot. policja]
Gotowy jest akt oskarżenia ws. gangu złodziei samochodów [fot. policja]
Łącznie 83 samochody, na przestrzeni kilku miesięcy 2014 roku, ukradła bądź usiłowała ukraść, zorganizowana grupa przestępcza, którą kierował 49-letni mieszkaniec Gliwic – Dariusz S. oraz Łukasz M. Takimi ustaleniami zakończyło się śledztwo, które nadzorowane było w Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu. Sprawę rozpoznawać będzie Sąd Okręgowy w Opolu.
Jak ustalili śledczy grupa celowała w kradzieżach samochodów produkowanych przez grupę Volkswagen oraz dostawczych Mercedesów i Fiatów, których wartość wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Złodzieje działali na terenie Śląska i Opolszczyzny. U nas w regionie "gościli" 7 razy. Skradzione samochody sprzedawali za niższą niż rynkowa cenę, paserom z terenu województw małopolskiego i lubelskiego.

Złodzieje do aut dostawali się z użyciem tzw. łamaka, a następnie używali urządzenia służącego do neutralizacji elektronicznych zabezpieczeń. Auta uruchamiali łamakiem albo śrubokrętem.

W grupie istniał podział czynności. Na czele bandy stali Łukasz M. i Dariusz S. To oni określali terminy, dzielili zadania, zyski. Zapewniali narzędzia i samochody potrzebne do popełniania przestępstw.

Natomiast Jarosław R. i Mateusz Sz. zajmowali się obserwacją miejsca kradzieży, a po dokonaniu przestępstwa jechali skradzionymi pojazdami do "dziupli". Inny członek grupy Sławomir Rz. rozbierał auta na części, które następnie sprzedawał zamieszczając ogłoszenia na portalach internetowych.

Dariusz S., Jarosław R. i Mateusz Sz. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie dotyczące Łukasza M. jest zawieszone w związku z jego poszukiwaniem. Natomiast Sławomir Rz. złożył obszerne wyjaśnienia, w których opisał jego rolę w przestępczym procederze.

Za przestępstwa paserstwa, popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mężczyznom grozi do 7,5 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości z regionu

2020-05-28, godz. 09:00 Nie wiadomo, czy w tym roku na Dębowej będą działać strzeżone kąpieliska Nadal nie wiadomo, czy w tym roku będzie można bezpiecznie kąpać się na Dębowej, akwenie leżącym na granicy Kędzierzyna-Koźla i Dębowej. Nadal nie ma rządowych… » więcej 2020-05-28, godz. 08:00 Gogolin: w piątek ponownie zostanie zamknięty przejazd kolejowy na Krapkowickiej W najbliższy weekend wracają utrudnienia drogowe w centrum Gogolina. To efekt robót jakie prowadzone są na linii kolejowej E30. W związku z budową podziemnego… » więcej 2020-05-28, godz. 07:00 Politechnika Opolska rozpoczyna rekrutację na nowy rok akademicki Politechnika Opolska rusza z rekrutacją na kolejny rok akademicki. Liczba kierunków kształcenia się nie zmieni, ale ma się zwiększyć liczba specjalizacji, które… » więcej 2020-05-28, godz. 06:00 Gmina Krapkowice wspiera finansowo policjantów 20 tysięcy złotych przekazała gmina Krapkowice komendzie powiatowej policji. Pieniądze zostaną przeznaczone na dodatkowe patrole. » więcej 2020-05-27, godz. 22:00 Konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów na żywo, ale z rygorem sanitarnym Od poniedziałku (25.05) ósmoklasiści i maturzyści mogą korzystać z dobrowolnych konsultacji organizowanych w szkołach. Z powodu pandemii koronawirusa dotychczas… » więcej 2020-05-27, godz. 21:00 Szpitale wznawiają zabiegi, wzrośnie zapotrzebowanie na dawców krwi W opolskim centrum krwiodawstwa spore zapasy krwi. Szpitale jednak przystępują do realizowania zabiegów, które zostały wstrzymane z powodu pandemii, więc zapotrzebowanie… » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Kwarantanna kluczborskiego szpitala. Wstrzymano przyjęcia i wypisy Powiatowe Centrum Zdrowia w Kluczborku do odwołania wstrzymało przyjęcia i wypisy pacjentów z powodu kwarantanny. » więcej 2020-05-27, godz. 20:30 Raport dnia: 9 zakażeń i 6 ozdrowieńców na Opolszczyźnie. Premier przedstawił plan IV etapu łagodzenia obostrzeń 9 zarażeń koronawirusem i 6 powrotów do zdrowia odnotowano dzisiaj (27.05) na Opolszczyźnie. » więcej 2020-05-27, godz. 20:00 Prudnik: funkcjonariusz zakładu karnego zatrzymał sprawcę kradzieży na stacji paliw Opolski funkcjonariusz służby więziennej zatrzymał złodzieja w czasie wolnym od pracy. Chodzi o sierżanta sztabowego Andrzeja Millera, który pełni służbę w prudnickim… » więcej 2020-05-27, godz. 18:35 Do 611 wzrosła liczba zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 7 nowych przypadków w popołudniowym raporcie MZ 7 kolejnych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie i 6 powrotów do zdrowia. W popołudniowym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 170 nowych zachorowaniach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »