Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-07-14, 21:30 Autor: Agnieszka Stefaniak

Jest akt oskarżenia ws. gangu złodziei samochodów. Mają "na koncie" ponad 80 aut

Gotowy jest akt oskarżenia ws. gangu złodziei samochodów [fot. policja]
Gotowy jest akt oskarżenia ws. gangu złodziei samochodów [fot. policja]
Łącznie 83 samochody, na przestrzeni kilku miesięcy 2014 roku, ukradła bądź usiłowała ukraść, zorganizowana grupa przestępcza, którą kierował 49-letni mieszkaniec Gliwic – Dariusz S. oraz Łukasz M. Takimi ustaleniami zakończyło się śledztwo, które nadzorowane było w Wydziale I Śledczym Prokuratury Okręgowej w Opolu. Sprawę rozpoznawać będzie Sąd Okręgowy w Opolu.
Jak ustalili śledczy grupa celowała w kradzieżach samochodów produkowanych przez grupę Volkswagen oraz dostawczych Mercedesów i Fiatów, których wartość wynosiła od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Złodzieje działali na terenie Śląska i Opolszczyzny. U nas w regionie "gościli" 7 razy. Skradzione samochody sprzedawali za niższą niż rynkowa cenę, paserom z terenu województw małopolskiego i lubelskiego.

Złodzieje do aut dostawali się z użyciem tzw. łamaka, a następnie używali urządzenia służącego do neutralizacji elektronicznych zabezpieczeń. Auta uruchamiali łamakiem albo śrubokrętem.

W grupie istniał podział czynności. Na czele bandy stali Łukasz M. i Dariusz S. To oni określali terminy, dzielili zadania, zyski. Zapewniali narzędzia i samochody potrzebne do popełniania przestępstw.

Natomiast Jarosław R. i Mateusz Sz. zajmowali się obserwacją miejsca kradzieży, a po dokonaniu przestępstwa jechali skradzionymi pojazdami do "dziupli". Inny członek grupy Sławomir Rz. rozbierał auta na części, które następnie sprzedawał zamieszczając ogłoszenia na portalach internetowych.

Dariusz S., Jarosław R. i Mateusz Sz. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie dotyczące Łukasza M. jest zawieszone w związku z jego poszukiwaniem. Natomiast Sławomir Rz. złożył obszerne wyjaśnienia, w których opisał jego rolę w przestępczym procederze.

Za przestępstwa paserstwa, popełnione w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, mężczyznom grozi do 7,5 lat pozbawienia wolności.

Wiadomości z regionu

2019-09-20, godz. 22:00 "Teraz nie mówię nawet pracodawcom, że jestem osobą niedowidzącą". Jubileusz fundacji "Szansa dla niewidomych" [ZDJĘCI ... Pracodawcy nie chcą ich zatrudniać, nie wszystkie przejścia dla pieszych są dla nich dostosowane, brakuje informacji w języku Braille'a - to niektóre tylko pr ... » więcej 2019-09-20, godz. 20:30 Opole: 50-lecie Ochotniczego Ratownictwa Wodnego. Mają swój sztandar Ochotnicze Ratownictwo Wodne ma od dziś (20.09) swój własny sztandar. Mieszkańcy Opola podziękowali ratownikom za pełnioną służbę. » więcej 2019-09-20, godz. 19:30 Komarzyński: będę walczył o prawdę. "Ostatnia rzecz, jaką chciałem zrobić w tej kampanii to sąd" Kampania uczciwa i oparta na fair play - taki postulat przedstawił dziś (20.09) Wojciech Komarzyński przed Sądem Okręgowym w Opolu. Kandydat z list PiS do sej ... » więcej 2019-09-20, godz. 19:30 104 nowe lokale powstają w Nysie z rządowego programu "Mieszkanie plus". Symbolicznie cegły dołożyli politycy i samorz ... U zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej w Nysie powstają trzy nowe bloki mieszkaniowe. Dzięki inwestycji w ramach rządowego programu 'Mieszkanie plus' p ... » więcej 2019-09-20, godz. 18:30 Grzegorz Schetyna odwiedził Opole. Lider Platformy Obywatelskiej prezentował kandydatów do parlamentu Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej odwiedził dziś (20.09) Opole. Podczas spotkania zaprezentowano kandydatów z opolskiej listy. » więcej 2019-09-20, godz. 17:30 "Najbardziej zauważalna poprawa sytuacji nastąpiła w naszym województwie". Jak długo trzeba czekać na zabieg? - Opolszczyzna jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o skrócenie kolejek i czasu oczekiwania na zabiegi - tak na dzisiejszej konferencji prasowej (20.09) po ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:45 Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu. "Dosyć polityki bierności" 'Węgiel tylko na biegunkę', 'Planeta ważniejsza jest od pieniędzy' czy 'Młodzież w Opolu nie zgadza się z biernością rządu wobec zmian klimatycznych' - z taki ... » więcej 2019-09-20, godz. 16:00 Jarosław Gowin spotkał się z mieszkańcami Głubczyc na targowisku miejskim Wicepremier Jarosław Gowin i poseł Kamil Bortniczuk odwiedzają dzisiaj (20.09) kilka miast Opolszczyzny. W Głubczycach spotkali się z mieszkańcami na targowis ... » więcej 2019-09-20, godz. 15:30 Zaginęła 13-letnia Wioletta z Kędzierzyna-Koźla Policjanci z Kędzierzyna-Koźla szukają zaginionej 13-latki. Wioletta Kotowicz pod waz ostatni widziana była prawie tydzień temu, w sobotę 14 września. » więcej 2019-09-20, godz. 15:25 ZOL w Głubczycach jest na europejskim poziomie. Zakończono 4 duże projekty modernizacyjne W ciągu ostatnich dwóch lat ponad 6 milionów z pieniędzy unijnych trafiło do głubczyckiego szpitala. W placówce realizowane były 4 projekty, które mają podnie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »