Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-29, 11:45 Autor: Magdalena Szybińska

Dzień Ratowników WOPR. Pracują, gdy inni wypoczywają

Grupa Środowiskowa WOPR „Medyk” Rescue [zdj. GŚ WOPR Rescue]
Grupa Środowiskowa WOPR „Medyk” Rescue [zdj. GŚ WOPR Rescue]
Dariusz Krawiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dariusz Krawiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dziś obchodzimy Dzień Ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Ratownicy nie świętują, bo nie mają na to teraz czasu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Dariusz Krawiec, wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Opolskiego.
- Sezon kąpielowy już się rozpoczął, oczy ratowników są skierowane na wodę - dodał gość Radia Opole. - Ratownicy są do tego przygotowani, żeby nieść pomoc, ale przede wszystkim ich praca polega na obserwacji, prewencji, czyli mają tak wykonywać swoją pracę, swoje obowiązki, żeby nie dopuszczać do sytuacji zagrożenia życia. My ich uczymy właśnie, jak obserwować grupy kąpiących się i ta praca tak naprawdę polega na tym, żeby zapobiegać. Dopiero ostatecznością jest pójście do wody i ratowanie.

Szkolenia ratowników wodnych rozpoczynają się zawsze po wakacjach - mówi Dariusz Krawiec. - Rozpoczynamy w październiku. Pierwsze grupy do połowy maja szkolą się w warunkach basenowych, później przechodzimy na wody otwarte. Przejeżdżamy na przykład na Jezioro Turawskie i tam kończymy szkolenie ratowników wodne, które kończy się zawsze przed wakacjami. Szkolimy w cyklu 5-6 miesięcznym. To działa. Ratowników mamy coraz więcej.

O tym, jak ważny jest to zawód i jak duże jest ryzyko utonięć, świadczą statystyki. W czerwcu w całej Polsce utonęło 95 osób.
Dariusz Krawiec 1
Dariusz Krawiec 2

Wiadomości z regionu

2020-07-05, godz. 20:40 Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski Nie żyje Rafał Neugebauer, wicestarosta kluczborski. O śmierci samorządowca poinformowało starostwo powiatowe w Kluczborku. Rafał Neugebauer zmarł po ciężkiej… » więcej 2020-07-05, godz. 20:40 RAPORT DNIA: 5 zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. 6 osób pokonało COVID-19 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 231 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci kolejnych pięciu chorych. 5 przypadków zachorowań na COVID-19 dotyczy mieszkańców… » więcej 2020-07-05, godz. 20:05 WYBORY 2020: Posłowie Zjednoczonej Prawicy w Kluczborku przekonywali do głosowania na Andrzeja Dudę - Stawiamy na rodzinę, silną prezydenturę i obronność kraju - mówił do mieszkańców Kluczborka wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Podczas wiecu poparcia… » więcej 2020-07-05, godz. 18:17 Brawura, alkohol, kąpiel w miejscach niestrzeżonych to najczęstsze przyczyny utonięć. WOPR apeluje o rozsądek Tylko wczoraj (04.05) w Polsce utonęło 6 osób, a w czerwcu woda pochłonęła 113 ofiar. Brawura, alkohol i przecenianie swoich możliwości to najczęstsze przyczyny… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 "To unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju". Politechnika pomoże w transporcie drewnianego zabytku ze Sławięcic do skansenu… Politechnika Opolska pomoże w transporcie zabytkowego XIX-wiecznego drewnianego domu do skansenu w Bierkowicach. Mowa o pawilonie ogrodowym zwanym domkiem syberyjskim… » więcej 2020-07-05, godz. 17:30 Opolska policja przypomina: obowiązek zakrywania nosa i ust nie został całkowicie zniesiony Opolska policja przypomina, że mimo poluzowania obostrzeń sanitarnych i wakacyjnej pogody w wielu miejscach nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Wprowadzone… » więcej 2020-07-05, godz. 17:15 Opolski ZUS wypłacił ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego dla 1222 mieszkańców regionu Opolski ZUS przekazał ponad 1,5 miliona złotych dodatku solidarnościowego mieszkańcom regionu, którzy stracili pracę na etacie po 15 marca. Warunkiem otrzymania… » więcej 2020-07-05, godz. 15:15 Jest akt oskarżenia ws. rodzinnego gangu fałszerzy dokumentów. Obejmuje 19 osób 19 osób stanie przed sądem we Wrocławiu w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się profesjonalnym przerabianiem dowodów osobistych i podrabianiem… » więcej 2020-07-05, godz. 13:17 WYBORY 2020: Ostatnia prosta kampanii wyborczej. PiS stawia na spotkania bezpośrednie w terenie Za tydzień druga tura wyborów prezydenckich. Sztaby wyborcze walczą o głosy poparcia dla swoich kandydatów. O ostatniej prostej kampanii wyborczej w rozmowie 'W… » więcej 2020-07-05, godz. 10:26 Na zmienionych zasadach, ale odbędzie się Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę W reżimie sanitarnym, ograniczonych do 30 osób grupach, bez noclegów i podzielona na sztafety. Tak będzie wyglądała tegoroczna Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »