Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-29, 11:45 Autor: Magdalena Szybińska

Dzień Ratowników WOPR. Pracują, gdy inni wypoczywają

Grupa Środowiskowa WOPR „Medyk” Rescue [zdj. GŚ WOPR Rescue]
Grupa Środowiskowa WOPR „Medyk” Rescue [zdj. GŚ WOPR Rescue]
Dariusz Krawiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dariusz Krawiec [fot. Justyna Krzyżanowska]
Dziś obchodzimy Dzień Ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
- Ratownicy nie świętują, bo nie mają na to teraz czasu - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Dariusz Krawiec, wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Województwa Opolskiego.
- Sezon kąpielowy już się rozpoczął, oczy ratowników są skierowane na wodę - dodał gość Radia Opole. - Ratownicy są do tego przygotowani, żeby nieść pomoc, ale przede wszystkim ich praca polega na obserwacji, prewencji, czyli mają tak wykonywać swoją pracę, swoje obowiązki, żeby nie dopuszczać do sytuacji zagrożenia życia. My ich uczymy właśnie, jak obserwować grupy kąpiących się i ta praca tak naprawdę polega na tym, żeby zapobiegać. Dopiero ostatecznością jest pójście do wody i ratowanie.

Szkolenia ratowników wodnych rozpoczynają się zawsze po wakacjach - mówi Dariusz Krawiec. - Rozpoczynamy w październiku. Pierwsze grupy do połowy maja szkolą się w warunkach basenowych, później przechodzimy na wody otwarte. Przejeżdżamy na przykład na Jezioro Turawskie i tam kończymy szkolenie ratowników wodne, które kończy się zawsze przed wakacjami. Szkolimy w cyklu 5-6 miesięcznym. To działa. Ratowników mamy coraz więcej.

O tym, jak ważny jest to zawód i jak duże jest ryzyko utonięć, świadczą statystyki. W czerwcu w całej Polsce utonęło 95 osób.
Dariusz Krawiec 1
Dariusz Krawiec 2

Wiadomości z regionu

2019-08-17, godz. 16:18 Plenerowe Radio Opole w Strzelcach Opolskich. Mażoretki, dziewczęcy futbol i paraolimpiady [ZDJĘCIA] Ekipa Radia Opole w ten weekend zajechała na strzelecki rynek, aby porozmawiać z samorządowcami i mieszkańcami tego regionu. Stamtąd były transmitowane nasze ... » więcej 2019-08-17, godz. 16:15 Opolscy pielgrzymi dotarli na Jasną Górę [ZDJĘCIA] W jasnogórskim sanktuarium trwa właśnie msza święta, w której uczestniczy ponad trzy tysiące pielgrzymów z diecezji opolskiej. Przewodniczy jej ordynariusz An ... » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Wojewódzki Dzień Działkowca w Głuchołazach. Ogródki działkowe coraz popularniejsze Amatorzy ogródków działkowych świętowali dziś (17.08) w głuchołaskiej Muszli Leśnej. Zorganizowano tam wojewódzkie obchody z okazji Dnia Działkowca. » więcej 2019-08-17, godz. 15:54 Historyczny survival we Włodzieninie. Rozrywka dla całych rodzin W Parku Historii we Włodzieninie ruszyła kolejna edycja Historycznego Rajdu na pograniczu polsko-czeskim. Dla osób lubiących przygodę, aktywny wypoczynek i hi ... » więcej 2019-08-17, godz. 14:45 Pożar samochodu na autostradzie A4 Samochód osobowy nagle stanął w płomieniach. Strażacy około godzinę gasili pożar » więcej 2019-08-17, godz. 13:12 Wypadek w Dobrodzieniu na DK 46. Kolejny w Dąbrowicy Rano (17.08) doszło do zderzenia dwóch samochodów w Dobrodzieniu na DK 46, w powiecie oleskim. » więcej 2019-08-17, godz. 12:00 Arkadiusz Karbowiak o niejednoznacznych ocenach działalności Brygady Świętokrzyskiej - Ta formacja kontrowersyjną nie jest i cieszę się, że władze postanowiły uhonorować żołnierzy, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę - powiedział w ro ... » więcej 2019-08-17, godz. 11:37 Brzeski ratusz ma po remoncie nawiązywać do wyglądu z czasów swojej świetności Brzeski magistrat, we współpracy z opolskim konserwatorem zabytków, ustalił, jak po remoncie będzie wyglądał tamtejszy ratusz. » więcej 2019-08-17, godz. 11:15 Ministerialny program da wytchnienie opiekunom osób niepełnosprawnych Z wszechstronnej pomocy skorzystają w powiecie prudnickim opiekunowie osób niepełnosprawnych. Umożliwi to Program „Opieka wytchnieniowa”, do którego przystąpi ... » więcej 2019-08-17, godz. 08:54 "Odmładzanie" floty nyskiego PKS-u. Do przewoźnika trafi 7 nowych autobusów Nyski PKS zyska wkrótce nowe autobusy. 7 nowych pojazdów od czeskiego producenta ma znacznie unowocześnić i odmłodzić flotę przewoźnika. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »