Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-26, 11:15 Autor: Maria Klusik

Ruszyła 11. edycja konkursu "Najlepsza Przestrzeń Województwa Opolskiego".

Park Miejski w Głubczycach [fot. Mateusz Kita]
Park Miejski w Głubczycach [fot. Mateusz Kita]
Dr Joanna Filipczyk [fot. Paula Hołubowicz]
Dr Joanna Filipczyk [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchchowski [fot. Paula Hołubowicz]
Jacek Niesłuchchowski [fot. Paula Hołubowicz]
To miejsca, które zyskały zupełnie nowe oblicze. Często wcześniej nieprzyjazne dla mieszkańców, po transformacji stały się wizytówką miejscowości, z nowymi rozwiązaniami architektonicznymi i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych. Urząd marszałkowski w Opolu rozpoczął 11. edycję konkursu "Najlepsza Przestrzeń Województwa Opolskiego 2018".
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach - powiedział gość rozmowy "W cztery oczy" Jacek Niesłuchowski, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim.

- Pierwsza to jest przestrzeń publiczna, a drugie to pojawiło się w tamtym roku, to obiekt użyteczności publicznej. Mieliśmy takie sytuacje we wcześniejszych latach, że zgłaszano nam realizacje, które de facto, były obiektami, nie były przestrzenią. Dlatego też stworzyliśmy tą kategorię - obiekt - wyjaśnia Jacek Niesłuchowski.

Swoje głosy - drogą elektroniczną - będą mogli oddać również mieszkańcy. W tym roku pojawi się nowa kategoria.

- Jest ona związana z 15. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - mówi Niesłuchowski.

- I chcemy pokazać, z resztą to wszyscy widzą, że przez te 15 lat bardzo wiele się dzięki wsparciu z środków unijnych u nas w regionie zmieniło. Przecież najlepiej wydajemy środki unijne w całej Polsce i to widać. Najszybciej, ale jesteśmy w tym naprawdę dobrzy.

Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawia się chaos. - Przykładem jest ulica Krakowska w Opolu - powiedziała w "Poglądach i osadach" dr Joanna Filipczyk z Muzeum Śląska Opolskiego.

- Te tak zwane trąby, które tam stoją na środku, te ławeczki, tam jest na prawdę jakiś niesamowity chaos. Tu jest drzewo w doniczce, tu jest trąba, tu jest ławeczka, tu jest jakaś gra. Tych gier teraz nie ma, bo je zabrali podobno, ale generalnie one tam są. Tego jest tam tak strasznie dużo i ja w ogóle nie rozumiem po co Jeśli mogło by być, to tylko po prostu ulica - konstatuje dr Filipczyk.

Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 18 sierpnia. Zwycięzców poznamy w październiku. W ciągu 10 lat od ogłoszenia pierwszej edycji konkursu, zgłoszono 191 kandydatur, a wyróżnienia przyznano 51 miejscom. W poprzednim roku nagrodzono Park Miejski w Głubczycach oraz Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Jacek Niesłuchowski
Jacek Niesłuchowski
Joanna Filipczyk

Wiadomości z regionu

2019-10-19, godz. 10:45 Wszystko o wolontariacie. W Opolu rozpoczyna się (19.10) Festiwal Wolontariatu IMPULS Opolskie Centrum Wolontariatu „Iskra” daje dziś szansę, by spróbować swoich sił jako wolontariusz. » więcej 2019-10-19, godz. 09:37 Wypadek na trasie Nysa - Prudnik W Niemysłowicach, na DK41, terenowe BMW wypadło z drogi, dachowało i wpadło do rowu. » więcej 2019-10-19, godz. 08:30 Prudnik: wysłużone auta jednostek OSP wymagają pilnej wymiany OSP Moszczanka będzie miała nowe średnie auto gaśnicze. Tamtejsi strażacy przeprowadzili na ten cel publiczną zbiórkę pieniędzy. » więcej 2019-10-19, godz. 08:01 Siatkarskie święto w Kędzierzynie-Koźlu. Grupa Azoty ZAKSA obchodzi dzisiaj (19.10) jubileusz 25-lecia Najlepszy w kraju klub siatkówki mężczyzn - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle świętuje swoje 25-lecie. Z tej okazji dzisiaj (19.10) w kędzierzyńskiej hali Az ... » więcej 2019-10-19, godz. 07:27 Prokuratura skierowała akt oskarżenia wobec trzech napastników z Grodkowa. Bili i kradli, by mieć pieniądze na alkohol Do 12 lat za kratkami może spędzić trzech mieszkańców Grodkowa, którzy napadli w miejscowym parku na dwójkę rowerzystów i ukradli im telefony. Skradziony sprz ... » więcej 2019-10-18, godz. 21:30 Festiwal Impuls pokaże, jak działa wolontariat w praktyce Rozpalą chęć działania i pomagania, a przy tym pokażą jak funkcjonuje wolontariat w praktyce. W ramach Festiwalu Wolontariatu Impuls opolanie będą mogli dzisi ... » więcej 2019-10-18, godz. 20:45 Opolanie wybierają radnych dzielnicowych Ruszyło głosowanie na członków rad dzielnic Opola. Tym razem aby zachęcić do udziału w głosowaniu miasto wprowadziło zmiany. Wystarczy wejść na stronę interne ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:55 Pracownicy służby zdrowia świętowali dzień swojego patrona Pracownicy służby zdrowia z diecezji opolskiej modlili się na tradycyjnej pielgrzymce w sanktuarium w Winowie. Coroczne spotkanie odbywa się w dniu wspomnieni ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:17 Podrożeje woda w Opolu. To podwyżka o prawie 15 procent Cenny wody w Opolu idą w górę o prawie 15 procent - takie zawiadomienia otrzymali mieszkańcy opolskich osiedli. Tym, którzy nie mieszkają w blokach, podpowiad ... » więcej 2019-10-18, godz. 19:15 Debata o przyszłości szkoły w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu 'Jaka szkoła ?' - pod takim hasłem w Liceum Ogólnokształcącym numer 2 w Opolu odbyła się debata. Wzięli w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i przeds ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »